Domů » Bleskovky » Huawei Mate 30 Pro bez YouTube či Instagramu? Oblíbené aplikace lze doinstalovat

Huawei Mate 30 Pro bez YouTube či Instagramu? Oblíbené aplikace lze doinstalovat

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro jsou první smartphony společnosti Huawei, které půjdou na trh bez oficiální podpory Googlu. Pod uživatelským prostředím EMUI se tak ukrývá open source Android 10, avšak s absencí služeb a aplikací od Googlu, které se ukrývají pod hlavičkou GMS (Google Mobile Services). Huawei se místo toho spoléhá na vlastní balík v podobě HMS (Huawei Mobile Services). Výrobce tak učinil s ohledem na probíhající obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou.

Mate 30 pro 2

Chybí Instagram i YouTube

Šéf společnosti Richard Yu se nicméně nechal slyšet, že by v Huawei i nadále rádi vyráběli chytré telefony s oficiální licencí Androidu. Úspěšné spuštění a fungování vlastních mobilních služeb totiž není nic jednoduchého.

Huawei sice nabízí vlastní obchod s aplikacemi nazvaný AppGallery, ten však postrádá celou řadu oblíbených aplikací jako Facebook, WhatsApp či Instagram a mnoho dalších. A o googlovských aplikacích typu Gmail či YouTube ani nemluvě.

Cesta k aplikacím od Googlu není úplně zavřená

Přestože existují také obchody třetích stran jako například Amazon, bez aplikací od Googlu se uživatelé zkrátka musejí obejít, nebo se naučit používat webovou verzi. Některé aplikace navíc nemusí bez balíčku googlovských služeb vůbec fungovat. Zájemci o Huawei Mate 30, kteří se nechtějí bez Google aplikací obejít, však mohou na vlastní nebezpečí balíček služeb doinstalovat svépomocí. Podrobný návod naleznete zde.

Huawei Mate 30 Pro barvy

Tiskové oddělení Huawei vydalo prohlášení, podle nějž čínský výrobce neplánuje odemknout tzv. bootloader, tedy program, který v sobě nese informaci o umístění operačního systému. Jak se tento krok projeví při snaze doinstalovat googlovské aplikace vlastními silami, zatím není jasné.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

8 komentářů

 1. Problém by tohle byl nejmenší je doinstalovat ale bez Google služeb těch aplikací nebude fungovat hodně jelikož jsou na nich závislí.

 2. To je blbé, jinde jsem zase viděl informaci o odemčeném bootloaderu … což mi přišlo jako takové nejčistší řešení.
  No, pokud bych do něj nakonec šel, nebudete problem … ale kdejaký zarytý hujahejista to jen tak nedá 😏
  Nu což, bude sranda sledovat v následujících měsících české doupě placených Huawei recenzí.

  • Bootloader nakonec odemčený nebude, tuhle informaci Huawei vyvrátilo.

  • Prej ty služby vydaj v aktualizaci. Chci vidět kdo si koupí telefon za 1100 dolarů a bude ochotnej čekat, až se Huawei uráčí.

  • No fotku Vám posílat nebudu, ale pokud dopadnou recenze dobře, tak je tohle aktuálně můj první kandidát na koupi nového zařízení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).