Domů » Bleskovky » Jejich grafické čipy pohání všechny generace iPhonů, nyní je Imagination Technologies na prodej

Jejich grafické čipy pohání všechny generace iPhonů, nyní je Imagination Technologies na prodej

iPhone letos slaví desáté výročí, a k této příležitosti nadělil britské společnosti Imagination Technologies nepříjemný dárek – končí s odběrem výkonných grafických čipů PowerVR, které od prvopočátku pohání všechny iPhony a iPady. Bohužel peníze od Apple tvoří 60 % celkových příjmů britského výrobce, a ten se se ztrátou svého největšího zákazníka nedokáže vyrovnat.

Od prvních spekulací, že Apple si hodlá budoucí grafické čipy navrhovat sám, spadla cena akcií Imagination Technologies o 70 %. Přestože se firma snažila všemožně zmátořit, bez objednávek Apple nemůže konkurovat těm nejlepším v oboru. Chvíli se spekulovalo, že by Apple mohl britskou firmu koupit, ten však tyto fámy popřel. Možná by na tom ale vydělal, Imagination Technologies vlastí spoustu patentů, kvůli jejichž údajnému porušování se aktuálně s Applem soudí.

Apple údajně pracuje na vlastním grafickém čipu pro iPhony a iPady

Tak jako tak, Britové zahájili formální proces prodeje a již se zapojili do přípravných jednání s potenciálními kupci. Cena Imagination Technologies je odhadována na 400 milionů liber (asi 12 miliard korun).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. Bud TSMC, nebo QC nebo Samsung je koupi ale byl bych pro QC.

    • TSMC určitě ne, nemají ambice vyrábět vlastní SoC. Qualcomm též ne. Letos investovali už hodně peněz do NXP a Imagination se jim nehodí, protože už divizi návrhů grafických čipů mají. Samsung je klidně možný stejně jako Apple a možná i Intel.

  2. Bude to urcite Apple.

  3. Boha ludia čítajte aj článok, nie len nadpis.
    „Chvíli se spekulovalo, že by Apple mohl britskou firmu koupit, ten však tyto fámy popřel“

    • To, že něco popřu přece neznamená, že to následně nemůžu popřít a udělat to, co jsem před tím popřel…

  4. Epl jde celkove do sebe. letos pry vynalezne amoled a pristi rok kdo vi, treba gr. chip.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).