- Google představil nejlevnější Pixel „devítkové“ řady
- Pixel 9a se oproti loňskému modelu zvětšil a dostal nový design se zarovnanými fotoaparáty
- Cena telefonu na českém trhu startuje na 13 990 Kč, do prodeje se dostane v dubnu
V prvních měsících letošního roku nás výrobci zaplavili spoustou nových smartphonů střední třídy. Na veletrhu MWC představil Samsung nová „áčka“, Nothing modelovou řadu Phone (3a), krátce poté pak Apple přidal svůj nejlevnější iPhone 16e. Všem se nyní pokusí vypálit rybník Google se svým Pixelem 9a, který láká na velmi slušnou výbavu za velmi příjemné peníze.
Pixel 9a: ploché boky a fotoaparát srovnaný se zády
Smartphony Google Pixel jsou od roku 2021 jasně rozpoznatelné – jejich hlavním atributem se stal výrazný modul fotoaparátu, který má podobu vystupujícího proužku táhnoucího se přes celou šíři zad. Tento prvek se dostal i do levnějších „áčkových“ Pixelů, avšak aktuálně představený Pixel 9a o něj překvapivě přišel – Googlu se totiž podařilo (téměř) zarovnat čočky fotoaparátu se zády telefonu.

Tloušťka telefonu zůstala 8,9 mm, avšak nově je více patrná – původní zaoblené boky totiž vystřídal plochý hliníkový rámeček. Google se chlubí, že veškerý použitý hliník pochází z recyklace, záda telefonu jsou z 81 procent z recyklovaného plastu. Kvůli zvětšení displeje narostl Pixel 9a do výšky i do šířky, navzdory tomu se podařilo snížit hmotnost na 185,9 gramu. Voděodolnost zůstala zachována, telefon dokonce splňuje vyšší úroveň krytí IP68.

Pixel 9a zepředu reprezentuje 6,3″ Actua displej s Full HD+ rozlišením (poměr stran 20:9) a obnovovací frekvencí 60–120 Hz. Výrobce opět použil pOLED panel s maximálním jasem 1 800 nitů (HDR), lokální špičkový jas může být až 2 700 nitů – podle parametrů se pravděpodobně jedná o stejný panel, jaký využívá loňský Pixel 9, byť obklopený tlustšími rámečky. O ochranu se stará sklo Gorilla Glass 3, součástí displeje je optická čtečka otisků prstů a kruhový výřez pro 13Mpx selfie kamerku se světelností f/2.2.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 154,7 × 73,3 × 8,9 mm, hmotnost: 185,9 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C (3.2 Gen 2)
Baterie: 5100 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Dva fotoaparáty se spoustou zajímavých funkcí
V oválu na zádech pak najdeme dvojici fotoaparátů:
- 48Mpx hlavní s optickou stabilizací a světelností f/1.7
- 13Mpx širokoúhlý s úhlem záběru 120° a světelností f/2.2
Dedikovaný teleobjektiv chybí, nicméně k dispozici je funkce super ostrý zoom, která umí z hlavního snímače „vydolovat“ až 8násobně přiblížené fotografie bez ztráty kvality. Google i svému nejlevnějšímu telefonu dopřál hromadu doprovodných fotografických funkcí, z nichž některé se spoléhají na umělou inteligenci, např. Přidej mě, Noční vidění, Makrozaostření, Astrografie, Portrétní mód, Zaostření tváří apod. Bohaté jsou i možnosti dodatečných úprav, které zajišťují funkce Kouzelný editor, Kouzelný zmizík, Nejlepší snímek, Světlo na portrét apod. V tomto není Pixel 9a oproti svým podzimním sourozencům nijak ochuzen.
Za svými vybavenějšími sourozenci Pixel 9a nezaostává ani v natáčení videa – maximem je 4K při 60 snímcích za vteřinu, popř. zpomalené video ve Full HD při 240 snímcích za vteřinu. I v tomto případě Google poskytuje spoustu doprovodných funkcí pro zlepšení výsledku – Kouzelný audio zmizík, Filmové rozmazání, časosběr pro astrofotografie apod.
(Ne)vlajkový čipset a největší baterie ze všech Pixelů
Srdcem Pixelu 9a je čipset Google Tensor G4, tedy stejný najdeme v loňských vlajkových Pixelech. Jedná se o nejvýkonnější čipset, se kterým kdy Google přišel, oproti přímé konkurenci od Qualcommu, MediaTeku nebo Applu ale ztrácí. Je možné, že za to může výroba v továrnách Samsungu, od níž se Google údajně v příštích letech odvrátí a vsadí na modernější a efektivnější výrobní procesy od TSMC.
To ovšem neznamená, že Tensor G4 je slabý čip – nesbírá sice v benchmarcích nejvyšší možné hodnoty, avšak uživatele nebude brzdit ani při hraní těch nejnáročnějších her. Jeho devizou je navíc výkonná neurální jednotka pro lokální AI výpočty a bezpečnostní koprocesor Titan M2. Paměť RAM dosahuje stejně jako loni kapacity 8 GB, úložiště bude nabízeno v kapacitách 128 a 256 GB bez možnosti dodatečného rozšíření. Šuplíček pojme jednu SIM, druhou lze přidat pouze elektronicky. Po stránce bezdrátové konektivity Pixel 9a podporuje technologie 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a NFC.
Zásobárnou energie pro Pixel 9a je akumulátor s kapacitou 5 100 mAh, který má zajistit víc než 30 hodin výdrže při běžném používání a až 100 hodin v extrémním úsporném módu. Podporováno je rychlé nabíjení výkonem až 23 wattů a bezdrátové nabíjení standardem Qi první generace, tedy pomalejší varianta bez magnetického připojení.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 154,7 × 73,3 × 8,9 mm, hmotnost: 185,9 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C (3.2 Gen 2)
Baterie: 5100 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Pixel 9a přichází na trh s Androidem 15, u kterého Google slibuje 7 let plnohodnotných aktualizací operačního systému, bezpečnostních záplat a pravidelných updatů přidávajících nové funkce.
Cena a dostupnost
Pixel 9a půjde do prodeje ve čtyřech barevných variantách – černé, bílé, růžové a fialové. Na Google Store či na Alza.cz bude dostupný v průběhu dubna. Podle informací, které má naše redakce k dispozici, by prodej mohl být zahájen v termínu 22. 4. Ceny pro český trh jsou následující:
- varianta se 128 GB přijde na 13 990 korun
- varianta s 256 GB přijde na 16 490 korun
Vzhledem k těmto cenám se může Pixel 9a zdát jako lepší koupě než iPhone 16e, jehož cena startuje na 16 999 korunách. Oproti iPhonu má Pixel navrch v rozmanitějších fotoaparátech, displeji s vyšší obnovovací frekvencí a také ve spoustě AI funkcí, které Apple teprve postupně doplňuje. iPhone naopak kontruje lepší ochranou displeje a výrazně výkonnějším procesorem.