Domů » Bleskovky » Google Fuchsia: systém, který jednou může nahradit Android. V dohledné době to však nebude

Google Fuchsia: systém, který jednou může nahradit Android. V dohledné době to však nebude

Fuchsia je operační systém, který vyvíjí Google jako univerzální systém pro všechny možné typy zařízení, který by jednou mohl nahradit Android. Poprvé jsme o Fuchsii slyšeli před dvěma lety, zhruba před půl rokem Google vydal dokumentaci, jak systém nainstalovat na počítače Acer Switch Alpha 12, Intel NUC a Google Pixelbook. Fuchsia je zkrátka reálný produkt, ovšem otázkou stále zůstává, zda někdy nahradí Android a zároveň Chrome OS.

Google Fuchsia: univerzální nástupce Androidu na novém videu

Agentura Bloomberg v minulém týdnu vydala zprávu, podle které dojde k přechodu na novou platformu v rámci pěti následujících let. Na Fuchsii aktuálně pracuje více než 100 inženýrů, systém má být kromě smartphonů lépe připraven na další typy zařízení jako jsou notebooky či dokonce malé internetové senzory. Systém je vyvíjen jako open source, v podání Google však bude stejně jako Android prošpikován přístupy k vlastním službám. Údajně už do tří let má Fuchsia pohánět inteligentní reproduktory, později pak větší zařízení.

Google spekulace popřel

Výše uvedená slova dávají vcelku smysl, avšak zda je na nich alespoň trochu pravdy, je zatím těžké odhadnout. Google totiž na zprávu Bloombergu reagoval prohlášením, že Fuchsia je vyvíjena jako jeden z velké spousty interních projektů a rozhodně nebude v následujících třech až pěti letech uvolněna; a i kdyby byla, Android zatím nenahradí.

Na univerzální systém od Google si tak zřejmě ještě nějakou dobu počkáme. Jsme zvědaví, kam to tento „garážový“ projekt jednoho z týmů americké firmy dotáhne.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Pokud by to vyvíjeli úplně od základu, a nahradili by ten nedodělek android pořádným systémem, tak by to bylo zajímavé. Konečně bychom možná měli pořádnou alternativu k androidu, a zároveň nálepku za nikdy nedokončený ekosystém od Microsoftu.

  2. Pokud vytvoří systém, který bude jak na mobili, tak na notebooky, tak to bude nejlepší ekosystém pro všechna zařízení, do toho určitě půjdu. Problém bude podpora aplikací, ale to se jistě dodělá. Taky musí mít dobrou ergonomii a přehlednost. Ale pokud bude na všechna zařízení, tak do toho půjdu.

    • Jsem si jistý, že by tam bylo implementováno prostředí pro běh android aplikací, to by jistě nebyl problém.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).