Cena:

Google Fuchsia: univerzální nástupce Androidu na novém videu

Společnost Google má aktuálně několik operačních systémů pro různé účely – Android (Wear, Auto, Things…) pro telefony, tablety, chytré hodinky a zařízení internetu věcí a ChromeOS pro cloudové notebooky. Tuto roztříštěnost má vyřešit systém doposud nazývaný Fuchsia OS, který se má stát univerzálním řešením pro všechny uvedené platformy.

fuchsia

Fuchsia OS má opustit linuxové jádro, a nahradit jej vlastním mikrojádrem Magenta, aplikace pro něj pak mají být psané v Javascriptu. Systém má dostat zcela nové grafické prostředí se jménem Armadillo, což je v překladu pásovec. Redaktoři serveru HotFix si z dostupných zdrojových kódu zkompilovali vlastní verzi systému a vypustili na internet krátké video znázorňující, jak celé v současné fází prostředí vypadá.

Fuchsia OS May 2017 Armadillo preview

Zatím se jedná o velmi ranou verzi a veškeré znázorněné nabídky jsou pouze zástupci budoucích funkcí. Na telefonu se bude jednat o souvislý vertikální pás (možná proto se prostředí jmenuje pásovec) tzv. příběhových karet, podobných jako v Google Now, na větších úhlopříčkách budou příběhové karty rozmístěny nahodile. Tyto karty se mají řadit podle posledních aktivit, či podle posledního spuštění konkrétní aplikace, návrat domů je pak realizován bílou tečkou dole uprostřed. Přítomen bude i Google Assistant a povinná nastavení jasu, hlasitosti, apod.

fuchsia-1

Video pochází ze sestavení, které bylo testováno na smartphonu (dokonce si jej můžete jako APK stáhnout na vlastní zařízení s Androidem), na větších či menších displejích se systém dokáže přizpůsobit, např. na tabletu lze příběhové karty zobrazit v režimu rozdělené obrazovky, a to vertikálně na poloviny či vertikálně na třetiny. Stejně tak má být možné nechat si zobrazit část obrazovky s příběhovými kartami, a část s otevřenou aplikací.

Fuchsia a její uživatelské prostředí jsou zatím v raných fázích vývoje, a v tuto chvíli je nejasné, kdy a zda se vůbec objeví na koncových zařízeních; jen samotný Android byl vyvíjen pět let, než se dostal na veřejnost. Nyní má zelený robot u mobilních zařízení drtivou převahu a běží na více než miliardě zařízení, nahradit jej jiným, byť univerzálním systémem, tak bude velmi složitě.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.