Domů » Bleskovky » Google Fuchsia: univerzální nástupce Androidu na novém videu

Google Fuchsia: univerzální nástupce Androidu na novém videu

Společnost Google má aktuálně několik operačních systémů pro různé účely – Android (Wear, Auto, Things…) pro telefony, tablety, chytré hodinky a zařízení internetu věcí a ChromeOS pro cloudové notebooky. Tuto roztříštěnost má vyřešit systém doposud nazývaný Fuchsia OS, který se má stát univerzálním řešením pro všechny uvedené platformy.

fuchsia

Fuchsia OS má opustit linuxové jádro, a nahradit jej vlastním mikrojádrem Magenta, aplikace pro něj pak mají být psané v Javascriptu. Systém má dostat zcela nové grafické prostředí se jménem Armadillo, což je v překladu pásovec. Redaktoři serveru HotFix si z dostupných zdrojových kódu zkompilovali vlastní verzi systému a vypustili na internet krátké video znázorňující, jak celé v současné fází prostředí vypadá.

Fuchsia OS May 2017 Armadillo preview

Zatím se jedná o velmi ranou verzi a veškeré znázorněné nabídky jsou pouze zástupci budoucích funkcí. Na telefonu se bude jednat o souvislý vertikální pás (možná proto se prostředí jmenuje pásovec) tzv. příběhových karet, podobných jako v Google Now, na větších úhlopříčkách budou příběhové karty rozmístěny nahodile. Tyto karty se mají řadit podle posledních aktivit, či podle posledního spuštění konkrétní aplikace, návrat domů je pak realizován bílou tečkou dole uprostřed. Přítomen bude i Google Assistant a povinná nastavení jasu, hlasitosti, apod.

fuchsia-1

Video pochází ze sestavení, které bylo testováno na smartphonu (dokonce si jej můžete jako APK stáhnout na vlastní zařízení s Androidem), na větších či menších displejích se systém dokáže přizpůsobit, např. na tabletu lze příběhové karty zobrazit v režimu rozdělené obrazovky, a to vertikálně na poloviny či vertikálně na třetiny. Stejně tak má být možné nechat si zobrazit část obrazovky s příběhovými kartami, a část s otevřenou aplikací.

Fuchsia a její uživatelské prostředí jsou zatím v raných fázích vývoje, a v tuto chvíli je nejasné, kdy a zda se vůbec objeví na koncových zařízeních; jen samotný Android byl vyvíjen pět let, než se dostal na veřejnost. Nyní má zelený robot u mobilních zařízení drtivou převahu a běží na více než miliardě zařízení, nahradit jej jiným, byť univerzálním systémem, tak bude velmi složitě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. > aplikace pro něj pak mají být psané v Javascriptu

  No, a uz tady je videt, ze je to cele nesmysl. Par systemu co se snazily prezit jen s Javascriptem uz tady bylo a shorely jak papirovy cert. Jeste si dobre vzpominam na argumenty jak je treba FirefoxOS oproti Androidu efektivni, protoze ma jen jen dve vrstvy (browser a Javascript) ci na to jak se daji v Javascriptu delat 3D aplikace. Kdyz jsem to slychaval, tak jsem premyslel – jsem uplne mimo ja, nebo tam nekdo placa nesmysly? Ale jo, vsechno jde – otazka s jakou efektivitou. No, FirefoxOS zaslouzene skoncil jak se dalo cekat.

  Pracuji ve firme ktera hodne pouziva Javascript (a vim, ze Javascript dokaze mnohem vic nez jednoduche skriptiky v HTML), ale taky, ze ma sve limity. Jak vykonove, tak i koncepci jazyka (treba netypovane promenne a vubec v Javascriptu se vyborne hledaji chyby – diky bohu za Chrome ale ani ten se nevyrovna poradnemu debuggeru v klasickem programovacim jazyce).

  Je docela dobre mozne, ze Google ma pro Fuchsii zajimave plany ale mluvit o systemu s Javascriptovymi aplikacemi jako o nastupci Androidu je mimo misu… Pokud tedy Google nemini spachat sebevrazdu.

  • Dobrá úvaha. Je třeba si uvědomit jací lidé toto navrhují. Když se podíváte na Linux (a podobné), tak je to samé HTML a JavaScript protože tam nic jiného není (C je LOW level a JAVA je hrůza) a hlavně není nic jiného co by mohli lidi používat potom i na nejrozšířenějším WIN, takže nezbývá než to udělat jako WEB nebo použít WEB technologie lokálně. Proto chápu úvahu od Google.
   Naopak pro WIN se v podstatě HTML a JavaScript nepoužívá (až na výjimky, i když by MS chtěl několikrát, ale vždy to nějak nevyšlo), tam je hlavně .NET C# protože ty aplikace se dělají pro WIN a ne pro Linux o to v podstatě skoro nikomu nejde.
   Takže jaká technologie se použije v podstatě závisí pouze na zaujatosti pro nějaký systém. Google je orientován na WWW a proto jsou to WEB technologie. MS je orientován vice na lokální aplikace, tak je to .NET C#.
   Moc do JavaScriptu nevidím. Kdysi MS tvrdil že „budoucnost WIN je v HTML a JavaScriptu“ a příznivci mu vzkázali „pokud je budoucnost WIN v HTML a JavaScriptu tak WIN nemá budoucnost“. Pro aplikace vznikající na WIN je toto pravda (AutoCAD, OrCAD, ….), ale Android je něco dost jiného :)

   • „Moc do JavaScriptu nevidím“
    No je zrejme ze nevidis ani do linuxu :D Na zbytek zvastu ani nema smysl reagovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).