Domů » Bleskovky » Google dal, Google vzal: nové Pixely přišly o benefity svých předchůdců

Google dal, Google vzal: nové Pixely přišly o benefity svých předchůdců

Google včera odhalil své nové smartphony Pixel 4 a 4 XL, které budou plnit roli vlajkonošů nového operačního systému Android 10 a nabídnou maximální souznění mezi systémem, hardwarem a umělou inteligencí. Google se na včerejší tiskové konferenci chlubil veškerými benefity, které tyto telefony nabízejí, zamlčel však některé skutečnosti.

pixel 4

Záloha fotografií v originální kvalitě už jen za poplatek

Od první generace smartphonů rodiny Pixel nabízel Google neomezené zálohování fotografií do služby Fotky Google v originální kvalitě, což je funkce, za kterou si museli majitelé smartphonů ostatních značek připlácet. Google toto pravidlo poprvé porušil s modely Pixel 3a a 3a XL, to jsme však přikládali za vinu jejich nízké ceně.

pixel photos

Nyní však toto omezení přichází i na novou generaci Pixelů, neomezený upload fotografií zdarma už je možný pouze ve „vysoké kvalitě“, tedy nikoliv originální; za tu si budou muset čerství majitelé připlatit. Jako malou náplast přidává Google k novým telefonům 100 GB prostoru ve službe Google One, ovšem pouze na první tři měsíce.

Konec podpory Daydream VR

Nové Pixely také oproti svým předchůdcům nepodporují platformu Daydream VR pro zprostředkování virtuální reality. Toto odvětví má zjevně své nejlepší období za sebou, což dokazují i poslední kroky Google – nejen, že nové Pixely přišly o podporu Daydream, Google navíc ze svého obchodu odstranil náhlavní soupravu Daydream View, za kterou aktuálně nemá náhradu.

daydream view

Je tak možné, že Google celý projekt virtuální reality pomalu opustí, což vychází i z vyjádření Google pro server VentureBeat:

Adaptace spotřebitelů a vývojářů nebyla tak rozsáhlá, jak jsme očekávali, a v průběhu času jsme viděli pokles ve využití headsetu Daydream Viwe. Takže už jej neprodáváme, ani jej nepodporují smartphony Pixel 4. Aplikace Daydream i jejich obchod nicméně zůstane nadále v provozu pro stávající uživatele.

Zmíněný obchod nicméně opouští jeden vývojář za druhým, dokonce z něj Google stáhnul vlastní aplikaci Filmy a TV. Namísto virtuální reality se Google soustředí na rozšířenou realitu a platformu ARCore.

Končí i první generace sluchátek Pixel Buds

Google po včerejší keynote „nezabil“ pouze platformu Daydream, ale také sluchátka Pixel Buds, která byla představena teprve v loňském roce. Představena byla sice náhrada v podobě zcela bezdrátových sluchátek, ta však bude dostupná až na jaře příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Nejméně vybavený flagship roku 2018.
O roku 2019 raději ani nemluvě.
Smutné … rád bych si Pixlu 4 koupil, ale když kupuju nový telefon chci dělat upgrade, ne downgrade ve jménu jednoho lepšího fotočipu.

zipiik
Uživatel
zipiik
Offline

Za mě super telefon. Kdybych letos plánoval upgrade, jdu do něj. Každý holt máme jiné priority.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Ano, někomu nemusí vadit – kvalita nahrávání videa, kvalita nahrávání zvuku, absence ultra wide, absence jacku nebo redukce v balení, absence dock módu, absence rychlého drátového nebo bezdrátového nabíjení, absence SD karet, nízká maximální světlost pro použití venku za slunce, absence 4K@60, pouze 2x zoom, když už má telefoto, absence odemykání jinak než obličejem, polofunkční ovládání gesty, menší baterie … u telefonu za 20+ tis.
Vynechal jsem něco?

zipiik
Uživatel
zipiik
Offline

Malý akumulátor je otazník, uvidí se po testech, ale žádného držáka nečekám. Je to škoda stejně jako absence ultrawide, ale dokázal bych bez něj žít. Bez jacku se obejdu, přes 2 roky používám bezdráty, jak velké, tak malé na sport. Dock mód…nehodlám z telefonu dělat počítač. Nabíjení 18W/10W mi stačí, stejně tak jako 128GB úložiště. Formu odemykání neřeším, pokud je dost pohodlná. Co ocením je čistý Android, závazek supportu, žádný zakroucený, prostřelený nebo vyříznutý displej.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Jo absence notch je asi jediná věc, kterou beru jako velkou výhodu.
Absence jacku znamená i nemožnost nejen použít sluchátka, ale použít pohodlně i většinu externích mikrofonů pro potlačení toho, co leze z vestavěných Pixla mikrofonů v základu apod.
10W wireless nabíjení funguje jen a pouze s Google dockem, standardní Qi chargery jedou jen 5 nebo 7,5W … atd…

zipiik
Uživatel
zipiik
Offline

Teď nemám žádnou Qi nabíječku, tak kdybych měl potřebu bezdrátově nabíjet, koupil bych si Google dock.
Video moc netočím, aby mě zvuk u něj tankoval.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

To mi připomíná jisté uživatele, kteří se rozplývají nad skóre v antutu a na dotaz, k čemu využívají telefon, je odpověď Facebook a telefonování.

zipiik
Uživatel
zipiik
Offline

Zapomněl jsem napsat, že Antutu taky nepoužívám. Používám telefon primárně pro komunikaci, mobilní multimédia a přístup na net. Občas nějakou fotku. Vyhovuje mi čistý Android, takže až dojde SW support aktuálnímu Pixelu, koupím si nový.

uni
Uživatel
uni
Offline

Co Edge Sense?

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Co s ním?

uni
Uživatel
uni
Offline

No strýček Google se k slovnímu spojení „edge sense pixel 4“ nějak nemá. Ale je tedy přítomný, pokud tě chápu.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Jojo, ta blbina tam furt je.

uni
Uživatel
uni
Offline

Jo, taky jsem to vypnul, nedalo se ani ten telefon sebrat ze stolu, aby to něco nedělalo 😊

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

To už vyřešili někde v druhé generaci, teď už by to neměl být problém.
I tak je to vcelku jak 3D touch – k prdu.