TOPlist

Pixel 4 XL oficiálně: vyfotí noční oblohu a můžete jej ovládat bez dotyku

Google Pixel 4

Google dnes ve svém sídle představil své nejnovější přírůstky do rodiny smartphonů Pixel. Konkrétně se jedná o modely Pixel 4 a Pixel 4 XL, což ale většina z vás moc dobře ví. Pokud jste totiž v posledních několika týdnech nežili na Měsíci, pravděpodobně už o Pixelech víte úplně vše. Googlu se tentokrát testovací prototypy nedařilo uhlídat, díky čemuž internetem kolovaly první dojmy a fotografie o obrovského množství uživatelů.

google pixel 4
Pixel 4 v barvě Just Black

Bylo tedy ještě vůbec co představovat? Design i hardwarové parametry jsme znali s několikatýdenním předstihem, nicméně v případě Googlu to není jen o hardwaru, ale také o softwarových vylepšeních a fotoaparátu.

pixel 4 xl
Pixel 4 Clearly White

Design smartphonů za příliš zdařilý nepovažuji. Soustava fotoaparátů na zadní straně vypadá podobně, jako u iPhone 11 Pro, přední stranu pro změnu hyzdí poměrně velké rámečky a brada. Asi nebudu jediný, komu se nové Pixely nelíbí. Chvála bohu alespoň za oranžovou barvu, která vedle bílé a černé vypadá o něco více výraznější. V angličtině ji Google označuje jako “Oh So Orange” :-).

pixel 4 orange
Pixel 4 v nové barvě Oh So Orange. Jak se vám líbí?

Rozdíly mezi Pixelem 4 a XL verzí

Pojďme se podívat na hardwarové parametry a rozdíly mezi Pixelem 4 a Pixelem 4 XL, ty se totiž liší jen ve velikosti displeje a kapacitě akumulátoru. Menší Pixel 4 nabízí 5,7″ Full HD+ displej a 2 800mAh baterii, větší Pixel 4 XL má 6,3″ displej a 3 700mAh akumulátor. Displej bude v obou případech typu OLED s obnovovací frekvencí 90 Hz. Kromě rychlého 18W dobíjení nechybí ani podpora pro bezdrátové nabíjení.

Pozor ale, telefony podporují 10W bezdrátové nabíjení pouze skrze originální Pixel Stand. V opačném případě se nabíjení zpomalí jen na 5W, což není příliš potěšující zpráva.

Hardwarové parametry Google Pixel 4

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 147,1 × 68,8 × 8,2 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,7", P-OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 2800 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 50mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 8 Mpx + TOF 3D, f/2.0, auto-HDR, Full HD video

Mozkem celého smartphonu se stal čipset Snapdragon 855, kterému sekunduje 6 GB RAM a 64 nebo 128GB úložiště. Ve výbavě dále najdeme stereoreproduktory, speciální bezpečností čip Titan M a také speciální jednotku Pixel Neural Core, což je nástupce Visual Core pro využívání neuronových sítí při zpracování obrázků.

Hardwarové parametry Google Pixel 4 XL

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,4 × 75,1 × 8,2 mm, hmotnost: 193 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,3", P-OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3040 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 50mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 8 Mpx + TOF 3D, f/2.0, auto-HDR, Full HD video

Letošní Pixely se rovněž kompletně zbavily čtečky otisků prstů, uživatelé se tak budou muset spolehnout jen na odemykání obličejem.

Hlavní lákadlo? Jednoznačně fotoaparát

Pixely odjakživa patřily mezi nejlépe fotící smartphony na trhu a po několik let si vystačily pouze s jedním objektivem. U Pixelu 4 se to konečně změnilo a na zádech najdeme dva fotoaparáty – klasický a teleobjektiv.

https://www.youtube.com/watch?v=bsr2iK2InWQ

Hlavní fotoaparát se pyšní 12,2Mpx rozlišením, světelností f/1.7 a využívá technologii Dual Pixel, teleobjektiv má 16 megapixelů, dvojnásobné optické přiblížení a světelnost f/2.4. Oba disponují optickou (OIS) i elektronickou (EIS) stabilizací obrazu. S novým fotoaparátem se pojí i spousta nových funkcí, jednou z nich je Dual Exposure Controls umožňující pomocí posuvníku manipulovat se světly a stíny v obrazu.

pixel 4 camera
Dual Exposure Controls v akci

Využití této funkce bude jednoduché – prvním posuvníkem si uživatel vybere základní osvětlení snímku, druhým pak vylepší stínování. Výsledné fotografie pak mohou vypadat např. takto:

Fotoaparát v nových Pixelech 4 bude ale silný i v dalších disciplínách, např. v populárních portrétních snímcích z čelní i zadní kamery, popř. v akčních snímcích focených za zhoršeného osvětlení. Pochopitelně síla fotoaparátu bude také spočívat v pořizování nočních snímků za pomoci funkce Night Sight.

Strojové učení pomůže s focením noční oblohy

Úplnou novinkou je funkce pro focení noční oblohy – s novými Pixely budete moci fotit záběry hvězd nebo klidně celé Mléčné dráhy. Google rovněž zapracoval na technologii Live HDR+, která umožní pořídit živé a ostré snímky i v místech s horším světlem a stíny.

pixel 4 cam
Pixel 4 bude lákat na speciální režim pro focení noční oblohy

Umělá inteligence a strojové učení rovněž nabídnout automatické vylepšení barev a vyvážení bílé barvy tak, aby snímek co nejvíce odpovídal realitě, a to nejen při běžném focení, ale i při využívání nočního režimu. V neposlední řadě inženýři v Googlu zapracovali na portrétovém režimu.

Video nové Pixely zvládnou nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu.

Bezdotykové ovládání i odemykání obličejem

Výrazných vylepšení doznala přední selfie kamerka, která se stala součástí zbrusu nové sestavy doplněné o speciální Soli radar. Ten technicky zajišťuje několik funkcí, např. odemykání telefonu obličejem či bezdotykové ovládání.

Odemykání obličejem i bezdotykové ovládání zastřešuje funkce Motion Sense. Google se na keynote chlubil tím, že odemykání obličejem mají mít Pixely nejrychlejší na trhu, tak uvidíme, jak dopadnou ve srovnání s letošními iPhony.

https://www.youtube.com/watch?v=KnRbXWojW7c

Skrze Motion Sense půjde bez jediného dotyku na displej půjde například ztišit budík a příchozí hovor, případně ovládat hudební přehrávače. Ovládání gesty má být údajně omezené pouze na několik zemí, Česká republika a Slovensko mezi nimi naštěstí nechybí.

Velké změny v Google Assistantovi

Společně s novými Pixely řady 4 dorazila i další generace Google Assistenta s novým uživatelským rozhraním a spoustou zajímavých funkcí. Asistent je připraven na přirozenou řeč a je schopen obsloužit větší množství dotazů a příkazů, a to nejen v rámci systému a internetu, ale i v samostatných aplikacích, např. ve fotkách.

Otázky bude možné klást v jakékoliv situaci, odpovědi budou zobrazeny ve vyskakujícím okně, aby uživatel nevypadl z kontextu. Google se také na jarní vývojářské konferenci Google I/O chlubil tím, že se mu podařilo zmenšit modely rozpoznávání hlasů a porozumění z původních 100 GB na zhruba 0,5 GB, takže mohou být uloženy přímo v telefonu a u vybraných scénářů být k dispozici offline bez zpoždění. Teď už jen doufáme, že se Google Assistant konečně brzy naučí česky.

https://www.youtube.com/watch?v=dmqWuUeA5Ug

Jak jsme měli možnost vidět na keynote, bez připojení k internetu mimochodem bude fungovat i vylepšená aplikace záznamníku využívající technologie Live Caption, která nejen zaznamená hlas, ale také se postará o jeho instantní transkripci do textové podoby. Ve zvukových záznamech bude dokonce možné i vyhledávat, což jistě ocení kdejaký student nebo novinář. Aplikace také bude schopná rozpoznat, o jaký typ zvuku se jedná – hudba, řeč, smích…

Chudší obsah balení

V balení Pixelu 4 nenajdeme ani sluchátka s USB-C koncovkou (klasický 3,5mm audio jack telefony nemají), ani redukci. Přítomen bude pouze telefon, nabíjecí adaptér s výkonem 18 Wattů, kabel s USB-C konektorem na obou stranách a přechodku mezi USB-C a USB-A.

Cena a dostupnost

Google Pixel 4 a Pixel 4 XL se v USA i Evropě začne prodávat od 24. října, předobjednávky jsou spuštěné od dnešního dne. Ceny jsou následující:

Pixel 4, 64 GB = 749 euro (19 350 Kč)
Pixel 4, 128 GB = 849 euro (21 900 Kč)
Pixel 4 XL, 64 GB = 899 euro (23 200 Kč)
Pixel 4 XL, 12 8GB = 999 euro (25 780 Kč)

Nejblíže k nám se Pixely tradičně budou prodávat v Německu. Tam v rámci předobjednávek k telefonu získáte poukaz ve výši 100 eur (2 580 Kč) na nákup příslušenství.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma

Kapitoly článku