Domů » Bleskovky » Google chystá nový hardware: prozradila jej patentová přihláška

Google chystá nový hardware: prozradila jej patentová přihláška

Videoherní byznys v poslední dekádě narostl do takřka mamutích rozměrů, se kterými může směle konkurovat například tomu filmovému. Hraje zkrátka čím dál tím více lidí a zisky z tohoto odvětví rostou raketovým tempem. Každá větší společnost si chce z tohoto koláče kousíček ukousnout a Google není žádnou výjimkou.

google stream controller 5

V loňském roce představil svůj pokus s názvem Project Stream, což je v podstatě hraní nejnovějších herních pecek přímo v prohlížeči Chrome. Příští týden se softwarový gigant chystá na své vystoupení na vývojářské konferenci GDC, přičemž se stále spekuluje, o čem vlastně bude Google mluvit.

google stream controller 4

Chystá Google konzoli, nebo streamovací službu?

Nyní na světlo světa unikl patent chystaného herního ovladače, což jen přiživuje spekulace když ne o vlastní herní konzoli Googlu, tak alespoň o předpokládané streamovací službě pro hry ve stylu Netflixu. Vizualizaci patentu má na svědomí YankoDesign a musíme přiznat, že nevypadá vůbec špatně.

google stream controller 9

Na podobném principu v minulosti fungovaly například služby Gaikai či OnLive, které nicméně skončily v rukách velkých firem a slehla se po nich zem. Zásadní problém, který brání rozšíření herních streamovacích služeb, je totiž rychlost internetového připojení, kterou drtivá většina hráčů nemá příliš uspokojivou.

google stream controller 7

Kromě designu ovladače se v patentu píše také o notifikačním systému, který má hráče upozornit na dostupnost hry či na pozvánku do chatu s jiným hráčem. Toto spíš naznačuje, že se bude jednat o vlastní streamovací službu než o konzoli, nicméně o detailech můžeme prozatím jen spekulovat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Možná se mýlím, ale nepřijde mi to moc ergonomické. ?

  • Tak jako každý gamepad proti WASD a myši:)

  • Jde o to, co za tituly hrajes. Na zavodni hry je treba gamepad jednoznacne lepsi, nejlepsi samozrejme volant, nez WASD.

  • Tak ano, na arkádové ježdění je pravda gamepad lepší, ale to nic nemění na jeho (ne)ergonomičnosti:)

  • Uni: cože? Neergonomicke? Jako vůči klávesnici a myši? Třeba na FIFu?

  • FPS, Strategie, RPG apod jsou samozrejme na mys lepsi. Ale prave zavodni hry, sportovni hry a pohodlnost hrat z gauce na to vsechno je gamepad proste lepsi.

  • lukass71: počkal bych, co napíše uni. Tak ono to nemusí být jen z gauče,ale u gamepadu je tam ta možnost.

  • Uni sa zas vyjadruje k niecomu o com h*vno vie ?‍♂️

  • a skákačky…

   A taky určitá pohodlnost. Někdy je prostě fajn jen se opřít na gauči s gamepadem.

  • xzeir: ? „uni 12. 3. 2019 v 17:59“

  • Mne osobne az na strategie a MMO vyhovuje vo vsetkom viac gamepad. Kazdy to ma inak, ale pravdu tipujem moze mat len uni :)

  • Jan (neregistrovaný): Gamepad hrozně kroutí ruce a šance využití více tlačítek je docela ekvilibristika. Na kvalitní myši máš bez kompromisů dostupný 10 tlačítek bez nutnosti jakéhokoli přehmatávání, na druhé ruce v podstatě obdobný počet na klávesnici. Navíc u toho sedíš normálně (zdravě pro páteř) a ruce volně v přirozené poloze, ne nakroucené na pár cm objekt, jako veverka myjící ořech:)

   Jak říkám, ergonomie nula. Jasně, na auta to chce volant. Např. hopsačka Trine se na PC ovládá úplně dokonale, levá ruka se zabývá pohybem, pravá s myší ukazuje kam na obrazovce vystřelit či kde udělat gesto kouzlení, bleskově, prakticky s přepnutím postavy ve výskoku. Řekněme „trochu“ jiný skill:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).