Je stále otázkou, kdy se konečně dočkáme plně funkčního skládacího telefonu od jihokorejské společnosti Samsung. Některé zprávy se dokonce zmiňovaly o příchodu již během následujících měsíců, to se však nyní jeví jako velmi málo pravděpodobné. Ve hře však není jen Samsung, o tento typ produktu usilují i ostatní výrobci.
Salman Saeed, jenž zastává post produktového manažera displejů a jejich technologií ve společnosti Qualcomm, nedávno poskytl rozhovor serveru TechRadar, ve kterém se mimo jiné zmínil o rozvoji skládacích zařízeních. Podle něj nejsou dnešní technologie potřebné k ohebnému displeji na takové úrovni, aby byly použity v plnohodnotném zařízení.
Pokud se někdo z vás těšil na skládací telefony a tablety, budete si ještě muset pár let počkat. Do té doby musí výrobci zajistit, aby displej měl i po ohnutí stejné parametry a nedocházelo k nepřesnostem či k poruchám se zobrazením. Jedním z dalších problémů, který může vývoj skládacích displejů pozastavit, je problém s odolností. Po několika stovkách ohnutí by se s dnešními technologiemi projevily určité deformace a displej by tak nepodával požadovaný uživatelský zážitek.

Saeed také uvádí, že kamenem úrazu jsou tranzistory a elektrody, které nejsou dostatečně flexibilní, aby vydržely tlak při ohybu, vrátily se zpátky do své původní polohy a byly opět plně funkční. Tento nedostatek obešel v minulém výrobce ZTE se svým modelem Axon M, který sice nabízí ohebnou konstrukci, ale v samotném místě ohybu není displej, pouze černá mezera, kterou můžete vidět na obrázku níže.
Náznaky tu jsou, reálné produkty nikoliv
I přes zmíněné problémy a nedostatky však není budoucnost ohebných zařízeních v troskách. ZTE Axon M byl jednou z prvních vlaštovek, která je předzvěstí ohebných telefonů. Sekundární displej na jeho zadní straně je sice téměř k ničemu, ale všechno se počítá a výrobci se nedá upřít snaha o vývoj nových řešení, která se postupem času budou posouvat dále a někdy třeba dospějí ke kýženému úspěchu v podobě plně ohebného telefonu.
Představa, že zařízení, které běžně nosíme v kapse, se dokáže rozložit na dvojnásobek své původní velikosti, láká velkou část výrobců a podle respondenta rozhovoru mají výrobci smartphonů již nyní ve svých výzkumných laboratořích koncepty skládajících telefonů. Dodává také, že vize ohebných zařízení je reálná a sám Saeed je co se týče vývoje flexibilních zařízení optimistický.
Hardware je na to připraven
Sice se zatím neví, kdy nastane doba ohebná, ale již v dnešní době jsou čipsety na větší počet pixelů připraveny. Vzpomeňme třeba na Samsung se stanicí DeX nebo v minulosti Microsoft a jeho Continuum, kdy je procesor telefonu schopný udržet v chodu i externí monitor. Výkon pro obstarání správného chodu zvětšeného displeje je tedy zajištěn již v dnešní době, teď již jen čekat, až se technologie displeje dostanou na takovou úroveň, že ani pod tlakem ohybu neprasknou a udrží si své obrazové vlastnosti a schopnosti po celou svoji životnost.
Tip ke čtení – Lenovo chce ohýbat smartphony kolem ruky a překládat tablety na polovinu
V každém případě si na Samsung Galaxy X budeme muset ještě pár let počkat, avšak není vyloučeno, že koncepty se objeví zanedlouho. Než se technologie displeje posunou tak, že jeho ohýbání stane běžnou součástí používání, budeme nuceni zůstat u běžných, ale stále skvělých, dnes dostupných smartphonů s pevnou konstrukcí. Další otázkou zůstává, jak velká část uživatelů by vůbec flexibilní zařízení ocenila a jestli by se výrobcům vývoj těchto technologií vyplatil.