Galaxy X: doba „ohebná“ jen tak nepřijde. Brzdí jej technologie

Je stále otázkou, kdy se konečně dočkáme plně funkčního skládacího telefonu od jihokorejské společnosti Samsung. Některé zprávy se dokonce zmiňovaly o příchodu již během následujících měsíců, to se však nyní jeví jako velmi málo pravděpodobné. Ve hře však není jen Samsung, o tento typ produktu usilují i ostatní výrobci.

Salman Saeed, jenž zastává post produktového manažera displejů a jejich technologií ve společnosti Qualcomm, nedávno poskytl rozhovor serveru TechRadar, ve kterém se mimo jiné zmínil o rozvoji skládacích zařízeních. Podle něj nejsou dnešní technologie potřebné k ohebnému displeji na takové úrovni, aby byly použity v plnohodnotném zařízení.

Samsung a jeho ohebný displej

Pokud se někdo z vás těšil na skládací telefony a tablety, budete si ještě muset pár let počkat. Do té doby musí výrobci zajistit, aby displej měl i po ohnutí stejné parametry a nedocházelo k nepřesnostem či k poruchám se zobrazením. Jedním z dalších problémů, který může vývoj skládacích displejů pozastavit, je problém s odolností. Po několika stovkách ohnutí by se s dnešními technologiemi projevily určité deformace a displej by tak nepodával požadovaný uživatelský zážitek.

ZTE Axon M na to jde po svém. Displej ohebný není, pouze kloub konstrukce

Saeed také uvádí, že kamenem úrazu jsou tranzistory a elektrody, které nejsou dostatečně flexibilní, aby vydržely tlak při ohybu, vrátily se zpátky do své původní polohy a byly opět plně funkční. Tento nedostatek obešel v minulém výrobce ZTE se svým modelem Axon M, který sice nabízí ohebnou konstrukci, ale v samotném místě ohybu není displej, pouze černá mezera, kterou můžete vidět na obrázku níže.

Náznaky tu jsou, reálné produkty nikoliv

I přes zmíněné problémy a nedostatky však není budoucnost ohebných zařízeních v troskách. ZTE Axon M byl jednou z prvních vlaštovek, která je předzvěstí ohebných telefonů. Sekundární displej na jeho zadní straně je sice téměř k ničemu, ale všechno se počítá a výrobci se nedá upřít snaha o vývoj nových řešení, která se postupem času budou posouvat dále a někdy třeba dospějí ke kýženému úspěchu v podobě plně ohebného telefonu.

Představa, že zařízení, které běžně nosíme v kapse, se dokáže rozložit na dvojnásobek své původní velikosti, láká velkou část výrobců a podle respondenta rozhovoru mají výrobci smartphonů již nyní ve svých výzkumných laboratořích koncepty skládajících telefonů. Dodává také, že vize ohebných zařízení je reálná a sám Saeed je co se týče vývoje flexibilních zařízení optimistický.

Hardware je na to připraven

Sice se zatím neví, kdy nastane doba ohebná, ale již v dnešní době jsou čipsety na větší počet pixelů připraveny. Vzpomeňme třeba na Samsung se stanicí DeX nebo v minulosti Microsoft a jeho Continuum, kdy je procesor telefonu schopný udržet v chodu i externí monitor. Výkon pro obstarání správného chodu zvětšeného displeje je tedy zajištěn již v dnešní době, teď již jen čekat, až se technologie displeje dostanou na takovou úroveň, že ani pod tlakem ohybu neprasknou a udrží si své obrazové vlastnosti a schopnosti po celou svoji životnost.

Tip ke čtení – Lenovo chce ohýbat smartphony kolem ruky a překládat tablety na polovinu

V každém případě si na Samsung Galaxy X budeme muset ještě pár let počkat, avšak není vyloučeno, že koncepty se objeví zanedlouho. Než se technologie displeje posunou tak, že jeho ohýbání stane běžnou součástí používání, budeme nuceni zůstat u běžných, ale stále skvělých, dnes dostupných smartphonů s pevnou konstrukcí. Další otázkou zůstává, jak velká část uživatelů by vůbec flexibilní zařízení ocenila a jestli by se výrobcům vývoj těchto technologií vyplatil.

David Skopal

Student gymnázia, redaktor smartmania.cz, fanoušek mobilních technologií, přírody, hudby, bezdrátového nabíjení, fotografování a badmintonu.

7 komentářů

 1. Celá tahle iniciativa je směšná. Jde o stejnou věc jako v případě zahnutého displeje – Samsung vyvine technologii a poté hledá její uplatnění a je úplně fuk, že je to v reálu k ničemu, popř. jde o gimmick, který nikdo smysluplně nevyužije. Achjo…

  • Ale to je přeci blbost. Kolik objevů a vynálezů bylo omylem?
   Hlavní je, že se něco děje.

  • Ohnutý displej je výsledek snahy ohýbat. Potíž je v nanotechnologiích, uchycení. Nejsou zatím dostatečně přesně postupy pro práci na tak malé úrovni. Zvládnou ohnout, ne ohýbat. Musí k tomu dospět celé odvětví.

 2. Michal121 (neregistrovaný)

  Tohle je stará věc. Tohle už Samsung přiznal minulý léto, že na ohebné displeje prostě není technologie. Přesto neustále, v rámci reklamní kampaně, je to právě Samsung, kterej tohle téma neustále otvírá s tím, že už to bude co nevidět. NEBUDE. neexistuje technologie a až se objeví přijde testování, koncepty, optimalizace, takže od doby objevení technologie si počkáme aspon rok a půl, než se objeví první telefon na trhu.

 3. Janek (neregistrovaný)

  Zcela určitě Samsung toto téma neotevirá, nemá k tomu důvod. Je si velice dobře vědom, že současné technologie nejsou na patřičné úrovni. Konkurence však již některé zařízení vyrobila a tak Samsung jako lídr musí na dotazy odpovídat, ať chce nebo nechce. Je zde však jiná otázka, chtějí to vůbec spotřebitelé? Takový výzkum nikdo neprovedl a Samsung je v podstatě nucen k vývoji a výrobě o které se nic neví. To samé je čtečka otisků prstů pod display. To spotřebitelé sice chtějí ale žádný si nedovede představit jak to bude v praxi vypadat, jsem přesvědčen, že tohle by Samsung zvládl, ale za cenu kompromisů. Buď budu mít kvalitní display nebo čtečku pod display.

 4. Martin (neregistrovaný)

  Samsung nám říkal jak vše bude a ono nic jak nečekané, pak ho předběhne LG :P

 5. Axl (neregistrovaný)

  Samsung lidr? To jako fakt? :-D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel