Domů » Články » Galaxy X: doba „ohebná“ jen tak nepřijde. Brzdí jej technologie

Galaxy X: doba „ohebná“ jen tak nepřijde. Brzdí jej technologie

Je stále otázkou, kdy se konečně dočkáme plně funkčního skládacího telefonu od jihokorejské společnosti Samsung. Některé zprávy se dokonce zmiňovaly o příchodu již během následujících měsíců, to se však nyní jeví jako velmi málo pravděpodobné. Ve hře však není jen Samsung, o tento typ produktu usilují i ostatní výrobci.

Salman Saeed, jenž zastává post produktového manažera displejů a jejich technologií ve společnosti Qualcomm, nedávno poskytl rozhovor serveru TechRadar, ve kterém se mimo jiné zmínil o rozvoji skládacích zařízeních. Podle něj nejsou dnešní technologie potřebné k ohebnému displeji na takové úrovni, aby byly použity v plnohodnotném zařízení.

Samsung a jeho ohebný displej

Pokud se někdo z vás těšil na skládací telefony a tablety, budete si ještě muset pár let počkat. Do té doby musí výrobci zajistit, aby displej měl i po ohnutí stejné parametry a nedocházelo k nepřesnostem či k poruchám se zobrazením. Jedním z dalších problémů, který může vývoj skládacích displejů pozastavit, je problém s odolností. Po několika stovkách ohnutí by se s dnešními technologiemi projevily určité deformace a displej by tak nepodával požadovaný uživatelský zážitek.

ZTE Axon M na to jde po svém. Displej ohebný není, pouze kloub konstrukce

Saeed také uvádí, že kamenem úrazu jsou tranzistory a elektrody, které nejsou dostatečně flexibilní, aby vydržely tlak při ohybu, vrátily se zpátky do své původní polohy a byly opět plně funkční. Tento nedostatek obešel v minulém výrobce ZTE se svým modelem Axon M, který sice nabízí ohebnou konstrukci, ale v samotném místě ohybu není displej, pouze černá mezera, kterou můžete vidět na obrázku níže.

Náznaky tu jsou, reálné produkty nikoliv

I přes zmíněné problémy a nedostatky však není budoucnost ohebných zařízeních v troskách. ZTE Axon M byl jednou z prvních vlaštovek, která je předzvěstí ohebných telefonů. Sekundární displej na jeho zadní straně je sice téměř k ničemu, ale všechno se počítá a výrobci se nedá upřít snaha o vývoj nových řešení, která se postupem času budou posouvat dále a někdy třeba dospějí ke kýženému úspěchu v podobě plně ohebného telefonu.

Samsung Amazing Flexible Display [CES 2013]

Představa, že zařízení, které běžně nosíme v kapse, se dokáže rozložit na dvojnásobek své původní velikosti, láká velkou část výrobců a podle respondenta rozhovoru mají výrobci smartphonů již nyní ve svých výzkumných laboratořích koncepty skládajících telefonů. Dodává také, že vize ohebných zařízení je reálná a sám Saeed je co se týče vývoje flexibilních zařízení optimistický.

Hardware je na to připraven

Sice se zatím neví, kdy nastane doba ohebná, ale již v dnešní době jsou čipsety na větší počet pixelů připraveny. Vzpomeňme třeba na Samsung se stanicí DeX nebo v minulosti Microsoft a jeho Continuum, kdy je procesor telefonu schopný udržet v chodu i externí monitor. Výkon pro obstarání správného chodu zvětšeného displeje je tedy zajištěn již v dnešní době, teď již jen čekat, až se technologie displeje dostanou na takovou úroveň, že ani pod tlakem ohybu neprasknou a udrží si své obrazové vlastnosti a schopnosti po celou svoji životnost.

Lenovo Tech World - Imagine, Inspire, Innovate

Tip ke čtení – Lenovo chce ohýbat smartphony kolem ruky a překládat tablety na polovinu

V každém případě si na Samsung Galaxy X budeme muset ještě pár let počkat, avšak není vyloučeno, že koncepty se objeví zanedlouho. Než se technologie displeje posunou tak, že jeho ohýbání stane běžnou součástí používání, budeme nuceni zůstat u běžných, ale stále skvělých, dnes dostupných smartphonů s pevnou konstrukcí. Další otázkou zůstává, jak velká část uživatelů by vůbec flexibilní zařízení ocenila a jestli by se výrobcům vývoj těchto technologií vyplatil.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

7 komentářů

 1. Celá tahle iniciativa je směšná. Jde o stejnou věc jako v případě zahnutého displeje – Samsung vyvine technologii a poté hledá její uplatnění a je úplně fuk, že je to v reálu k ničemu, popř. jde o gimmick, který nikdo smysluplně nevyužije. Achjo…

  • Ale to je přeci blbost. Kolik objevů a vynálezů bylo omylem?
   Hlavní je, že se něco děje.

  • Ohnutý displej je výsledek snahy ohýbat. Potíž je v nanotechnologiích, uchycení. Nejsou zatím dostatečně přesně postupy pro práci na tak malé úrovni. Zvládnou ohnout, ne ohýbat. Musí k tomu dospět celé odvětví.

 2. Tohle je stará věc. Tohle už Samsung přiznal minulý léto, že na ohebné displeje prostě není technologie. Přesto neustále, v rámci reklamní kampaně, je to právě Samsung, kterej tohle téma neustále otvírá s tím, že už to bude co nevidět. NEBUDE. neexistuje technologie a až se objeví přijde testování, koncepty, optimalizace, takže od doby objevení technologie si počkáme aspon rok a půl, než se objeví první telefon na trhu.

 3. Zcela určitě Samsung toto téma neotevirá, nemá k tomu důvod. Je si velice dobře vědom, že současné technologie nejsou na patřičné úrovni. Konkurence však již některé zařízení vyrobila a tak Samsung jako lídr musí na dotazy odpovídat, ať chce nebo nechce. Je zde však jiná otázka, chtějí to vůbec spotřebitelé? Takový výzkum nikdo neprovedl a Samsung je v podstatě nucen k vývoji a výrobě o které se nic neví. To samé je čtečka otisků prstů pod display. To spotřebitelé sice chtějí ale žádný si nedovede představit jak to bude v praxi vypadat, jsem přesvědčen, že tohle by Samsung zvládl, ale za cenu kompromisů. Buď budu mít kvalitní display nebo čtečku pod display.

 4. Samsung nám říkal jak vše bude a ono nic jak nečekané, pak ho předběhne LG :P

 5. Samsung lidr? To jako fakt? :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).