Domů » Bleskovky » Na Galaxy Note8 si oficiálně pustíte Ubuntu a další linuxové distribuce (video)

Na Galaxy Note8 si oficiálně pustíte Ubuntu a další linuxové distribuce (video)

Počítačové prostředí Samsung DeX pro vlajkové smartphony korejského giganta se brzy dočká širšího využití; před třemi týdny ohlášená iniciativa Linux on Galaxy začíná dostávat konkrétnější kontury. Samsung totiž zveřejnil konceptuální video znázorňující fungování systému Ubuntu na smartphonu Galaxy Note8 připojeného k dokovací stanici DeX.

Spuštění Ubuntu (a dalších linuxových distribucí) má být zprostředkováno za pomoci aplikace Linux on Galaxy, linuxový systém je pak nastartován do klasického grafického rozhraní s plochou. Z ní pak bude možné spouštět běžné linuxové aplikace, z nichž Samsung vyzdvihuje ty pro programování. Celá iniciativa Linux on Galaxy je totiž určena zejména vývojářům aplikací, kteří budou moci svoji činnost provozovat přímo na telefonech s Androidem a své výtvory na nich rovnou testovat.

Recenze Samsung DeX: smartphone počítačem

Užijí si ale i běžní uživatelé – kdykoliv budou potřebovat funkce, které nejsou součástí Androidu, budou se moci přepnout do prostředí Linuxu a spustit si libovolný program pro něj. Linux on Galaxy je prozatím v testovací fázi, zájemci se mohou přihlásit k přijímání informací o této iniciativě na těchto stránkách.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Řadu NOTE považuji za nejlepší mobily. Až na fiasko u „7“, jsou to opravdu úžasné telefony. S PEN je perfektní věc. Dnes už bych si telefon bez této „tyčinky“ nedovedl představit.

 2. Pecka, takhle mělo fungovat continuum na WM

  • Ještě bych nejásal jedná se o „concept demo“ takže takhle chtějí aby to fungovalo ale realita nemusí být stejná. Doufám ale že se jim to povede, i když zrovna programovat na mobilu mi přijde jako blbost. Nikdy jsem Linux moc nepoužíval a trochu se obávám jaké limity to bude mít na ARMu předpokládám že asi všechny programy pro Linux tam nepoběží.

 3. DeX vypadá opravdu dost dobře. Sorry Apple, ale za stejné peníze je NOTE 8 opravdu trosku lepší liga. Nech si své Face ID a veuj se něčemu užitečnějšímu.

  • Je to jiná liga, však do tyhle dva telefony vůbec nekonkurují, je to vlastně i jiná disciplína:) Můžeme se jen „těšit“, kam Samsung cenově posadí konkurenci, S9…

  • Je to ina liga a hotovo! A je uplne jedno v akej discipline ich proti sebe postavis.

  • Ti ale právě opakovaně nedošlo, že oni nejsou ve stejné disciplíně:) Ty telefony oslovují rozdílné cílové skupiny svými vlastnostmi.

 4. Marek Studnicka

  Note8 je opravdu špičkový stroj,proto se Těším na Novou řadu S9-zvlášt na špičkový foták a na to jak bude pracovat natáčení zpomalených videí-1000 snímků za sekundu-to je slušná pecka

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).