Domů » Bleskovky » Samsung DeX už nebude počítač „jen jako“, spustíte v něm desktopový Linux

Samsung DeX už nebude počítač „jen jako“, spustíte v něm desktopový Linux

Společnost Samsung ke svým vlajkovým smartphonům Galaxy S8, S8+ a Note8 prodává dokovací stanici DeX, skrze kterou lze tyto telefony připojit ke klávesnici, myši a monitoru, a užívat si systém Android ve speciálním desktopovém režimu. Samsung ale má s režimem DeX ještě větší cíle.

Přeci jen Android na velkém monitoru (ani po velkém zásahu Samsungu) v některých případech počítač zastoupit nedokáže, a proto korejský gigant přemýšlí, jak zprostředkovat pomocí svých smartphonů skutečně plnohodnotný zážitek. Nově oznámená iniciativa se jmenuje Linux on Galaxy a bude dělat přesně to, co název napovídá – umožní na smartphony podporující DeX instalovat linuxové distribuce a provozovat je úplně stejně, jako na klasických počítačích.

Recenze Samsung DeX: smartphone počítačem

Program Linux on Galaxy má být určen zejména vývojářům aplikací, kteří budou moci kdekoliv na cestách programovat, aniž by s sebou museli tahat počítač. Samsung nicméně v tiskové zprávě uvádí, že si užijí i běžní uživatelé – kdykoliv budou potřebovat funkce, které nejsou součástí Androidu, budou se moci přepnout do prostředí Linuxu a spustit si libovolný program pro něj. Bohužel zatím jsme se dočkali pouze oznámení, dostupnost bude ohlášena později na těchto stránkách, kde se můžete přihlásit k odběru novinek o této iniciativě.

Jelikož víme, že Microsoft ještě letos vypustí do světa speciální verzi Windows 10, která poběží na zařízeních s čipsety ARM, nabízí se otázka: půjde tuto edici naportovat i pro telefony od Samsungu?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.