Domů » Bleskovky » Framework je nový udržitelný notebook, u kterého si vyměníte klávesnici, displej i porty

Framework je nový udržitelný notebook, u kterého si vyměníte klávesnici, displej i porty

U dnešní spotřební elektroniky nezřídka platí, že pokud vám odejde jedna součástka, vyplatí se koupit rovnou celé nové zařízení. Zkracování životního cyklu má za následek nárůst množství odpadu i spotřeby plastů, cenných kovů a dalších materiálů, což má samozřejmě negativní dopad na životní prostředí. Jak by se tento problém dal řešit, nastiňuje počin nově vzniklé společnosti Framework, kterým je udržitelný modulární notebook.

framework notebook 1
U notebooku Framework si vyměníte prakticky vše

Pokud jste někdy slyšeli o Fairphone, pak vám Framework bude povědomý. I v tomto případě je hlavní myšlenkou jednoduchá výměna prakticky veškerých komponent. Snadno tedy nahradíte displej a jeho rámeček, baterii, klávesnici, stejně tak využívají běžné způsoby připojení například SSD disk nebo WiFi modul.

Složitější situace nastane v případě procesoru, který bude napevno spojen se základní deskou. Tu vyměnit půjde, ale až po odpojení všech komponent, což už je mírně složitější operace. Mimo to je ale Framework navržen tak, aby si jej uživatelé zvládli opravit sami – v balení dokonce najdete i šroubovák.

framework notebook 2
Součástí balení je i šroubovák

Zajímavě řešený je pak systém portů, které najdete po obou stranách notebooku. Každý z nich je součástí standardizovaného modulu, které můžete jednoduše zaměňovat a nahrazovat podle toho, jaké přípojky zrovna potřebujete. V nabídce, jež se do budoucna bude rozšiřovat, je zatím USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort, čtečka microSD karet, SSD disk nebo třeba decentní sluchátkový zesilovač. Všechny tyto karty komunikují s počítačem pomocí USB-C portů, které jsou přímo součástí základní desky počítače.

Ekologické jsou také zvolené materiály. Framework notebook totiž bude tvořen z až 50 % recyklovaným hliníkem a ze 30 % rovněž recyklovaným plastem. Samozřejmostí je i udržitelné balení bez využití jednorázových plastů, emise vzniklé jeho přepravou pak budou kompenzovány.

Různé pokusy o udržitelná zařízení často končila na tom, že zkrátka nedokázala nabídnout dostatečný výkon. Framework je v tomto ale jiný. Nabídne procesory Intel Core 11. generace, až 64 GB DDR4 RAM a až 4 TB NVME SSD úložiště. Displej bude mít úhlopříčku 13,5 palců a rozlišení 2256 x 1504 px a doplňovat jej bude Full HD webkamera s přepínačem soukromí. Potěší také klávesnice s nízkým zdvihem 1,5 mm.

framework notebook 7

První notebooky Framework by měly k zákazníkům dorazit už letos v létě. Cena zatím nebyla specifikována, podle zakladatele firmy Nirava Patela by však uživatelé neměli za dlouhou životnost zásadně připlácet. Na výběr bude mezi různými konfiguracemi s Windows 10 Home nebo PRO, eventuálně bude k dostání i DIY varianta, kterou si majitel bude nejprve muset poskládat.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

6 komentářů

 1. Já skutečně nechápu, proč modularita nezačla právě u notebooků… ale vlastně jo, chápu… byznys…

 2. Z toho opět nic nebude, jestli s tím nepřijdou větší hráči na trhu. Ale jako jo, myšlenka to je hezká

  • Oni s tim příjdou :D Hned jako to začne vypadat, že by to mohlo uspět, tak s tím přijdou aby to mohli pohřbít, jako to udělal Google s modulárníma telefonama.

  • Kdyby to mělo uspět tak to prostě uspěje. Což se očividně nestalo. Když o to mají lidi zájem tak přece nezáleží, jestli to vyrábí google nebo ne…naopak, pokud to bude vypadat na úspěch a google to nebude chtít dělat tak to je dobrou zprávou pro ostatní výrobce, kteří budou moci vydělat aniž by jim to nejzajímavější schlamstl moloch jako G.

   Jenže to bude úplně stejné jako jiné „úspěšné“ projekty – koupí si to pár nadšenců a tím to skončí. Pro běžného člověka není důvod si za něco takového připlácet (a ono se za to bude připlácet).

   Baterie se dá dneska vyměnit všude (někde hůř někde lépe ale jde to), RAM si už dnes vyměňovat moc často nemusíš (nároky už rostou minimálně, takže pokud se nesnažíš za každou cenu ušetřit při nákupu, tak si s tou RAM vydržíš minimálně dalších 5 let), SSD jsou dnes taky už cenově přijatelné takže minimálně dalších pár let nebudeš mít důvod do něj investovat (navíc zrovna disk jde celkem snadno vyměnit pokud nemáš macbook nebo něco podobného). Procesor je drahý (obzvlášť s deskou) takže nehrozí aby sis každé dva roky koupil nový a až přijde čas na upgrade (tzn za 4-5 let) tak si stejně budeš chtít koupit nový stroj a ne vyměňovat součástky ve starém.

   A právě proto to nebude masovka, protože tyhle „zbytečnosti“ vyměníš ta plýtvání místem uvnitř notebooku (sorry ale ty moduly s portama jsou fakt obrovský). Pravděpodobně i větší váhu a je možné, že cenou bude i menší pevnost šasi. A co si budeme povídat, ony ty notebooky opravdu neodchází tak často, jak tu někteří tvrdí.

   Samozřejmě…jsou tu případy, kdy notebook poliješ a podobně ale to není zas tak moc aby to uživilo další segment. A po polití budeš stejně muset měnit prakticky všechno kromě displaye takže moc peněz neušetříš. Obzvlášť, pokud budou ty „modulární“ díly o trošku dražší než hotové řešení.

   Jakákoliv spotřebka (což počítače dneska jsou) stojí a padá na financích a tohle řešení prostě ve výsledku moc výhodnější nebude. Levnější to nebude, lehčí taky ne, menší taktéž, na baterku to nejspíš taky nevydrží déle. Vlastně mě nenapadá, pro koho by něco takového bylo určené. Teoreticky pro korporáty, které si budou držet X náhradní ch dílů a budou mít hodně stejných modelů…jenže ty mají zase výhodné smlouvy s nynějšíma výrobcema a tohle by je nejspíš vyšlo dráž a ještě by se o ty stroje museli starat. Navíc firmy obecně kupují buď lowcost nebo „lepší“ a dražší stroje, kde je váha, velikost a výdrž na baterku celkem důležitý parametr.

 3. Není rozumný důvod proč byto mělo stat méně než vyšší třída značkových výrobců.

 4. Bohouš Malý

  Eurocom, Clevo, Goldmax a jiní. Částečná modularita tu už je. Uvidíme co v nabídce case ntb. Takových 8 rj45 by se někdy hodilo…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).