Framework je nový udržitelný notebook, u kterého si vyměníte klávesnici, displej i porty

framework notebook 1

U dnešní spotřební elektroniky nezřídka platí, že pokud vám odejde jedna součástka, vyplatí se koupit rovnou celé nové zařízení. Zkracování životního cyklu má za následek nárůst množství odpadu i spotřeby plastů, cenných kovů a dalších materiálů, což má samozřejmě negativní dopad na životní prostředí. Jak by se tento problém dal řešit, nastiňuje počin nově vzniklé společnosti Framework, kterým je udržitelný modulární notebook.

Pokud jste někdy slyšeli o Fairphone, pak vám Framework bude povědomý. I v tomto případě je hlavní myšlenkou jednoduchá výměna prakticky veškerých komponent. Snadno tedy nahradíte displej a jeho rámeček, baterii, klávesnici, stejně tak využívají běžné způsoby připojení například SSD disk nebo WiFi modul.

Složitější situace nastane v případě procesoru, který bude napevno spojen se základní deskou. Tu vyměnit půjde, ale až po odpojení všech komponent, což už je mírně složitější operace. Mimo to je ale Framework navržen tak, aby si jej uživatelé zvládli opravit sami – v balení dokonce najdete i šroubovák.

framework notebook 2
Součástí balení je i šroubovák

Zajímavě řešený je pak systém portů, které najdete po obou stranách notebooku. Každý z nich je součástí standardizovaného modulu, které můžete jednoduše zaměňovat a nahrazovat podle toho, jaké přípojky zrovna potřebujete. V nabídce, jež se do budoucna bude rozšiřovat, je zatím USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort, čtečka microSD karet, SSD disk nebo třeba decentní sluchátkový zesilovač. Všechny tyto karty komunikují s počítačem pomocí USB-C portů, které jsou přímo součástí základní desky počítače.

Ekologické jsou také zvolené materiály. Framework notebook totiž bude tvořen z až 50 % recyklovaným hliníkem a ze 30 % rovněž recyklovaným plastem. Samozřejmostí je i udržitelné balení bez využití jednorázových plastů, emise vzniklé jeho přepravou pak budou kompenzovány.

Různé pokusy o udržitelná zařízení často končila na tom, že zkrátka nedokázala nabídnout dostatečný výkon. Framework je v tomto ale jiný. Nabídne procesory Intel Core 11. generace, až 64 GB DDR4 RAM a až 4 TB NVME SSD úložiště. Displej bude mít úhlopříčku 13,5 palců a rozlišení 2256 x 1504 px a doplňovat jej bude Full HD webkamera s přepínačem soukromí. Potěší také klávesnice s nízkým zdvihem 1,5 mm.

framework notebook 7

První notebooky Framework by měly k zákazníkům dorazit už letos v létě. Cena zatím nebyla specifikována, podle zakladatele firmy Nirava Patela by však uživatelé neměli za dlouhou životnost zásadně připlácet. Na výběr bude mezi různými konfiguracemi s Windows 10 Home nebo PRO, eventuálně bude k dostání i DIY varianta, kterou si majitel bude nejprve muset poskládat.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku