Domů » Bleskovky » Uvažujete při nákupu smartphonu ekologicky? Pak je Fairphone 3 právě pro vás

Uvažujete při nákupu smartphonu ekologicky? Pak je Fairphone 3 právě pro vás

I přestože se cyklus obměny u smartphonů postupně prodlužuje, stále se jich každý rok vyrobí (a tedy i vyhodí) obrovské množství, což má negativní dopad na životní prostředí. Proti tomuto trendu jde nizozemská firma Fairphone, která vyrábí stejnojmenné telefony s cílem zatěžovat životní prostředí co nejméně, ať už ekologickou výrobou, či možností vyměnit si některé komponenty svépomocí. Její nový přírůstek do rodiny se jmenuje Fairphone 3.

fairphone 3
Fairphone 3

Fairphone 3: šroubovák v základním balení

Pokud bychom se na Fairphone 3 podívali na jakýkoliv jiný smartphone, patrně by nás příliš nezaujal. Jedná se o zařízení střední třídy, které ale stojí poměrně vysokých 450 EUR (asi 11 600 korun), což je částka, za kterou vám kdejaký Číňan pomalu postaví vlajkovou loď. Nebude však vyrobena z recyklovaných materiálů a z šetrně vydolovaného zlata.

The phone that cares for people and planet | Fairphone 3 | Fairphone

K Fairphone 3 navíc ani nedostanete nabíječku nebo sluchátka, výrobce předpokládá, že vám toto příslušenství zůstalo po starším telefonu. V balení naopak nestandardně najdete ochranný obal a také šroubovák, který využijete při výměně modulů.

fairphone 3 9

Ty jsou totiž alfou a omegou tohoto telefonu – vyměnit (popř. upgradovat) si můžete zadní kryt, baterii, fotoaparát, sluchátko, spodní desku s USB-C, mikrofonem a vibračním motorkem, a horní desku se selfie kamerkou, sluchátkovým konektorem a mikrofonem.

fairphone 1 1

Není divu, že první generace smartphonu si vysloužila u serveru iFixit hodnocení 10 z 10, čehož současné slepené smartphony z kovu a skla zdaleka nedosahují.

fairphone 3 7

Zastaralý design a pomalejší hardware

Zpět ale k Fairphone 3. Telefon je vybaven 5,65″ displejem s Full HD+ rozlišením, kvůli modulárnímu návrhu jsou ale výrazně široké rámečky okolo něj, přední strana designově malinko připomíná loňský Google Pixel. Zajímavý je design zadní strany, kryt telefonu je totiž průsvitný a obnažuje tak komponenty pod ním; na akumulátoru s kapacitou 3 000 mAh je například nápis „Změna je ve vašich rukách“. Pod baterií pak vás pak výrobce pochválí za to, že jste zosobněním pokroku.

fairphone 1

Záda jsou pak ještě domovem pro čtečku otisků prstů a hlavní fotoaparát, který je překvapivě pouze jednočočkový – jeho rozlišení je 12 Mpx, světelnost objektivu pak činí f/1.8. Selfie kamerka má potom rozlišení 8 megapixelů a světelnost f/2.0. Po stranách dále najdeme trojici tlačítek, sluchátkový jack a asymetricky umístěný USB-C konektor s podporou rychlého dobíjení Quick Charge 3.0. Z bezdrátových technologií nechybí LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a NFC.

fairphone 3 6

V útrobách telefonu tiká čipset Qualcomm Snapdragon 632 podpořený 4 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB, je zde však možnost jejího rozšíření. Uživatel si navíc nemusí vybírat, zda chce větší paměť či používat telefon v režimu dual SIM, sloty jsou zde celkem tři. Bohužel pro přístup k nim je nutné po staru rozebrat telefon a vyjmout akumulátor. Vzhledem k modularitě také neočekávejte jakoukoliv deklaraci odolnosti. Na telefonu běží operační systém Android 9.0 Pie v čisté podobě.

Ekologie především

Pokud při koupi nového smartphonu hledíte zejména na poměr cena/výkon, určitě u konkurence najdete spoustu vybavenějších telefonů; pokud však přemýšlíte více ekologicky, může být Fairphone 3 tou správnou volbou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. Prodlužuje? Mně se zdá, že spíš zkracuje :D 90%ti procentům lidí co znám nevydrží telefon ani dva roky :D Osobně upgraduji cca po 3 letech

  2. A já myslel, že nejekologičtější jsou iPhony, když vždy několik let za sebou recyklují vzhled svých telefonů :-/

  3. Já telefon mám a jsem uplně nadšená. Perfektně fotí a má skvělé vychytávky. Moc doporučuju. Budu se snažit ho používat co nejdéle a pak si koupím od této značky další. Pomalu na tento telefon přecházíme celá rodina. A na to co z výrobku dostanete, je cena nízká.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).