Domů » Bleskovky » Finanční výsledky Applu za Q3: 40 milionů iPhonů a 10 milionů iPadů

Finanční výsledky Applu za Q3: 40 milionů iPhonů a 10 milionů iPadů

Kalifornská společnost Apple oznámila finanční výsledky za třetí fiskální kvartál letošního roku, ze kterých je opět patrný klesající trend prodejů jablečných zařízení. Applu se v tomto období povedlo prodat 40,4 milionů iPhonů, což je o téměř sedm milionů méně, než za stejné období v roce loňském. I přesto analytici očekávali ještě větší propad. V posledních měsících také stagnují akcie Applu, respektive ve střednědobém horizontu mírně klesají.

Klesly také prodeje iPadů, kterých se v tomto čtvrtletí prodalo necelých 9,9 milionů, což je o milion méně než za stejné období v roce 2015. V případě počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku došlo k poklesu ze 4,7 milionů (Q3 2015) na 4,2 milionů kusů.

Ani tentokrát Apple neodhalil prodejní čísla chytrých hodinek, nicméně tento segment trhu na prodejích také klesá a výsledky zřejmě nebudou příliš uspokojivé. Podle IDC Apple ve druhém kvartále roku 2015 prodal okolo 3,6 milionů chytrých hodinek, o rok později to ve stejném období bylo jen 1,6 milionů. Přesto Apple Watch zůstávají lídrem na trhu.

Prodeje Apple zařízení

Celkové tržby Applu za toto období byly 42,4 miliard dolarů, čistý zisk pak byl 7,8 miliardy USD. Přitom ve třetím fiskálním kvartále loňského roku dosáhly tržby společnosti na 49,6 miliard dolarů (čistý zisk byl 10,7 miliard USD).

Zisk a tržby Applu


Kde naopak příjmy rostly, byly služby jako je Apple Music či App Store, kde příjmy vzrostly o 19 procent. Je škoda, že Apple nezveřejnil konkrétní prodejní čísla iPhonu SE (recenze), přesto Tim Cook v tiskové zprávě naznačil, že právě s tímto modelem letos zaznamenali velký úspěch.

V září Apple představí nový iPhone 7, se kterým bude chtít konkurovat vlajkovým modelům Samsungu – smartphony Galaxy S7 & Galaxy S7 edge byly trhem velmi dobře přijaty a jihokorejský gigant s nimi slaví skvělé úspěchy. Letošní generace iPhonu však zřejmě nepřinese žádné dramatické novinky a bude spíše evolucí modelu 6s.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments