Domů » Bleskovky » Fast Share: Google pracuje na rychlém sdílení souborů. Bude multiplatformní?

Fast Share: Google pracuje na rychlém sdílení souborů. Bude multiplatformní?

Telefony s Androidem již dlouhá léta nabízejí jednoduchý způsob pro sdílení souborů pomocí funkce Android Beam. Ta však byla ve výsledku pomalá a těžkopádná. Nejspíše proto také společnost Google se systémem Android 10 ukončila podporu pro tuto službu.

Google však pracuje na mnohem lepším a jednodušším nástupci s názvem Fast Share. K vyhledání zařízení poslouží Bluetooth a k provedení skutečného přenosu souborů se pak použije Wi-Fi. Jedná se tedy o podobné řešení, které už roky mohou využívat majitelé jablečných zařízení (AirDrop).

Fast Share: Google ve vývoji značně pokročil

První informace se o Fast Share objevily na konci června. Od té doby se však na funkci v Googlu usilovně pracovalo. Nyní se tak objevují nové snímky a informace – ukazuje se, že Google za posledních několik měsíců dosáhl značného pokroku a vylepšena byla nejen funkčnost, ale také design.

Byla přidána i celá řada vylepšení, jako je přepínač účtu a zadávání PIN pro přenos souborů. Došlo také ke změně umístění nastavení. To bylo přemístěno z nabídky účtu Google do nabídky připojení systému Android. Do Rychlého sdílení Fast Share byl také přidán nový seznam zařízení, který umožní také pojmenovat jednotlivá zařízení a nastavit viditelnost pro sdílení.

Spolu se všemi různými vylepšeními byl aktualizován také design. V první verzi Fast Share zakrýval celou obrazovku. Nové snímky však ukazují mnohem kompaktnější uživatelské rozhraní, zakrývající pouze spodní část obrazovky.

Pro Pixely už příští měsíc? Dočkáme se kompatibility s iPhony?

Fast Share zatím není pro běžné uživatele dostupné. Můžeme se však alespoň podívat, jak takové sdílení funguje a vypadá. V uniklé testovací verzi, která se objevila na Xda-developers a ze které pocházejí screenshoty v článku, se totiž při pokusu o sdílení zobrazí přednastavený seznam falešných zařízení pro příjem souboru, a to včetně těch s jiným operačním systémem, než je Android. Například jde o Chromebook, hodinky s Wear OS a dokonce také iPhone.

Není jisté, zda budou všechna tato zařízení skutečně podporována. Například právě iPhone je velkou neznámou, i když by to bylo velmi příjemné zejména pro přenos fotografií a videí. Už spekulace v červnu ale naznačovaly, že by přenos mohl fungovat napříč vícero platformami.

Google by měl funkci Fast Share spustit již brzy. Oficiálního oznámení bychom se mohli dočkat 15. října na tiskové konferenci v New Yorku, kde budou představeny i nové Pixely řady 4.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

Diskuze k článku

  1. Podobnou službu má i firma Samsung již několik let ( Samsung flow ), která byla aktualizována a je celkem bez problémů využitelná pro zařízení Samsung. Možná už přijde doba, kdy firma vytvoří ucelený ekosystém, tak aby nebylo nutne neustálé zbytečně zdvojování funkcí a apk.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).