Domů » Bleskovky » Konkurence pro AirDrop? Android nabídne snadné sdílení souborů napříč platformami

Konkurence pro AirDrop? Android nabídne snadné sdílení souborů napříč platformami

Zeptáte-li se uživatelů iPhonů na jejich oblíbenou funkci, mnozí z nich vám jistě bez váhání odpoví, že je to AirDrop. Ten totiž představuje velmi jednoduchý přístup sdílení fotografií mezi okolními vlastníky zařízení s operačním systémem iOS. Podobnou funkci by však brzy mohli dostat také majitelé telefonů s Androidem.

two phones illustrative

Redaktorům ze serveru 9to5Google se totiž podařilo aktivovat funkci nazvanou Fast Share, která podobně jako zmíněný AirDrop využívá kombinaci Bluetooth a Wi-Fi k posílání souborů a krátkých zpráv lidem ve vašem okolí. Po zapnutí se vám zobrazí seznam zařízení s povolenou funkcí Fast Share, přenos dat a informací pak zabere několik málo poklepání na displej.


Funkčnost napříč Androidem, iOS i Wear OS

Mezi obě konkurenčními funkcemi však přece jen nalezneme několik rozdílů. Fast Share neumožňuje omezení přenosu pouze na vaše kontakty, místo toho nabízí možnost „Preferred Visibility“, vaší oblíbenci vás tak mohou vidět i přesto, že nemáte funkci v dané chvíli aktivovanou. Novinka by mohla být dostupná nejen na chytrých telefonech s Androidem, ale také na zařízeních Chromebook, iOS a dokonce chytrých hodinkách s Wear OS (po doinstalování příslušné aplikace).

Zatím skrytá funkce Fash Share na Androidu
Zatím skrytá funkce Fash Share na Androidu

Kdy se slibné funkce dočkáme, zatím není jasné. Nicméně se jedná o součást služeb Google Play, která by neměla vyžadovat Android Q, takže bychom nemuseli čekat příliš dlouho.


Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lukass71
Uživatel
lukass71

Pozde, omezene ale prece :D

Janek
Anonym
Janek

Možná nemám ten správný náhled na věc, ale v čem je rozdíl mezi sdílením prostřednictvím bluetooth, wifi direct, wifi a pod, vše toto jsem již v minulosti vyzkoušel na zařízeních od Samsungu a pokud pominu rychlost přenosu, nevidím rozdíl. Pravda, iphone nemám k dispozici a tak jeho funkci neznám.

uni
Uživatel
uni

Ano, špatný náhled na věc ? Pointa není v komunikační technologií, ale UX. Ukážeš na kontakt a pošleš. Žádné párování, PINy, zapínání technologií apod. Tedy pokud jde o iOS, iPadOS, macOS.

gogo
Anonym
gogo

Jasný, ta funkce je tak super, že na internetu najdete spoustu videí, jak tím někdo prankuje kolemjdoucí, protože to má každý iPhone zapnutý. Fakt vtipný :)

lukass71
Uživatel
lukass71

A vidis, me se nikdy nic takovyho nestalo :D Ale jo asi se to deje bezne vid :DD

uni
Uživatel
uni

gogo (neregistrovaný): Ano, každý má problém s blby kolegy a přáteli (mezi kamarády si je předpokládám nezavlečeš), je třeba takové lidi vytěsňovat nebo si je aspoň smaž z kontaktů….

To ale není problém technologie samozřejmě.

weth
Uživatel
weth

Super, jeste z toho udelat multiplatformni standard posilani souboru a dalsi problem vyresen…

Skylark
Uživatel
Skylark

Tak přece jen, po sedmi letech..

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

„Nativní“ Mi Drop … to je dost.

Nwm
Anonym
Nwm

„Zatím skrytá funkce Fash Share na Androidu“
Asi jste mysleli Flash Share, že? :D