TOPlist

11 let proměn sytému iOS: přehled těch nejzásadnějších změn

Historie mobilního systému iOS se začala veřejně psát v lednu 2007, kdy Steve Jobs představil první iPhone. Systém se tehdy ještě jmenoval iPhone OS a byl produktem dlouhého vývoje, při němž zaměstnanci Applu postupně odlehčovali počítačový macOS (tehdy ještě OS X). Ten bylo třeba upravit pro běh na výrazně méně výkonném telefonním hardwaru. Zajímavé je, že poměrně dlouhou část vývoje se museli spolehnout na pouze simulované testování své práce. První fyzické čipy a prototypy vznikly totiž až relativně blízko ke konci vývojového cyklu.







Nepřehlédněte

Je iPhone předražený? Ukážeme vám, jak se cena měnila od roku 2007

iOS se od své první verze zásadně změnil a přibral celou řadu nových funkcí, jejichž vyjmenováním bychom mohli strávit opravdu spoustu času. Proto se v tomto článku podíváme pouze na ty nejdůležitější prvky, které charakterizovaly danou verzi iOS.

iPhone OS 1

První veřejná verze jablečného mobilního systému debutovala na originálním iPhonu, který byl Jobsem popisován jako kombinace iPodu, revolučního telefonu a internetového komunikačního zařízení.

Této charakteristice odpovídala i podoba systému. Prostředí dominoval needitovatelný spodní dock, na němž byly „natvrdo“ umístěny tyto aplikace: Telefon, jednoduchý Email, prohlížeč Safari a audiovizuální přehrávač iPod.

Personalizaci jste si neužili ani na domovské obrazovce, která měla pouze jednu stránku a bylo na ní napevno umístěno několik předinstalovaných aplikací.

Apple v té době neměl ještě vybudovaný vlastní ekosystém služeb a řada aplikací tedy používala řešení současných konkurentů. Kromě vestavěné aplikace YouTube to byly mapy založené na Google Mapách, nebo počasí vycházející z dat Yahoo.

Již v první verzi však byly obsaženy některé funkce, které známe dosud – šlo například o slide to unlock, nebo multitouch gesta, jako je pinch to zoom. Chyběly však natolik základní funkce, jako je podpora MMS, možnost vyhledávat v kontaktech nebo nastavovat vlastní tapety. Některé z těchto funkcí však byly přidány poměrně rychle v rámci doplňkových aktualizací.

iPhone OS 1 nastavil také designovou podobu pro několik dalších verzí systému. Z dnešního pohledu šlo o dost kýčovité řešení v podobě snahy imitovat reálné objekty. Všude tedy byly k vidění nejrůznější textury jako papír, kůže a ikony v podobě miniatur určitých objektů.

iPhone OS 2

iPhone OS 2 se nesl ve znamení aplikací. Apple totiž představil patřičné SDK pro vývojáře a otevřel tak svůj systém aplikacím třetích stran. Při představení iPhone OS 2 bylo k dispozici zhruba 500 aplikací, což bylo na tu dobu velmi slušné číslo.

Z dalších větších změn lze jmenovat hromadné operace s emaily, možnost ukládat obrázky ze Safari a emailů, otevírání příloh iWork a MS Office, rodičovské funkce, vědeckou kalkulačku a okamžité navrácení na domovskou obrazovku stiskem tlačítka.

Zajímavé je také to, že již tato verze přinesla podporu emoji – avšak pouze pro Japonsko. Ostatní trhy musely k používání emoji využívat doplňkové aplikace.

iPhone OS 3

Třetí verze mobilního systému od Applu byla také tou poslední, která ještě nesla jméno iPhonu. Společně s verzí 3.2 totiž byl představen iPad, takže původní označení přestalo dávat smysl a muselo být změněno na iOS.

iOS 3 přinesl konečně doposud chybějící podporu celosystémového kopírování a vkládání. Přibyla také funkce Spotlight pro vyhledávání v kontaktech, emailech, poznámkách a aplikacích.

Došlo též k rozšíření maximálního počtu domovských obrazovek na 11, díky čemuž se ně vešlo až 180 aplikací. Mezi nimi i přejmenované Zprávy, které začaly nově fungovat i s protokolem MMS.

iOS 4

iOS 4 byla aktualizace, která přinesla (pro některé) jedno nepříjemné prvenství. Jako první totiž už nebyla dostupná pro všechny zařízení, ze seznamu podporovaných přístrojů vypadl originální iPhone a iPod Touch.

Z hlediska funkcí za zmínku stojí zejména (byť omezený) multitasking umožňující rychlé přepínání aplikací a přehrávání audia na pozadí. Praktickou změnou byla též možnost vytvářet složky na domovské obrazovce nebo tisknout skrz AirPrint.

Největší „bombou“ této verze však byl asi nový komunikátor FaceTime. Poprvé se představil také protokol AirPlay a možnost vytvořit si vlastní hotspot.

iOS 5

iOS 5 je další významná verze, neboť se v ní poprvé představila hlasová asistentka Siri, byť zatím pouze jako beta verze. Zásadně se ale proměnily také notifikace, které začaly vyskakovat jako dočasné bannery u horního okraje obrazovky, přičemž zpětně k dispozici začaly být v notifikačním centru.

Došlo také ke značnému snížení závislosti na počítači, protože už nebylo potřeba připojovat přístroj k počítači kvůli updatům systému ani synchronizaci dat. Aktualizace operačního systému totiž přešly na nyní již klasický OTA model doručování, zatímco obsah jste si poprvé mohli začít synchronizovat v iCloudu.

Změn se dočkalo také focení – fotoaparát šlo nově otevřít ze zamykací obrazovky a objevila se i možnost fotit stiskem tlačítek hlasitosti. Změnil se také způsob práce s fotografiemi, díky čemuž jste mohli přímo ve vestavěné aplikaci začít snímky otáčet, vylepšovat a ořezávat.

V iOS 5 se také rozšířila celosystémová podpora emoji z Japonska do ostatních zemí.

iOS 6

Šestá verze iOS byla poněkud nešťastná, jelikož nepřinesla moc zásadních změn, ale „rozbila“ mapy. Došlo totiž k nahrazení mapových podkladů Googlu vlastním řešením Applu, což sice přineslo nové 3D zobrazení a další funkce, ale také zásadní zhoršení přesnosti a celou řadu geografických chyb. Nové mapy sice zůstaly zachovány, ale za jejich nedostatečnost se musel veřejně omluvit sám Tim Cook v otevřeném dopise.

Kromě map byla asi nejzásadnější změnou vylepšená Siri, ale zaujal také FaceTime fungující mimo Wi-Fi, nebo panoramatický režim fotoaparátu. Zejména americký trh pak potěšila aplikace Passbook, která umožnila spravovat letenky, lístky do kina a na koncerty, slevové kupony a různé zákaznické kartičky.

iOS 7

iOS 7 přinesl hlavně zásadní změnu vzhledu. Konečně došlo k opuštění již značně zastarale působícího 3D designu a začala se psát historie jednoduššího plochého vzhledu, který s drobnými úpravami přetrval dodnes.

Ačkoliv změna designu jako taková byla přijímána povětšinou kladně, objevila se kritika, že se v Applu věnovali více designu než použitelnosti. Někteří uživatelé si totiž stěžovali na zbytečné animace a zhoršený přístup k některým ovládacím prvkům.

Redesignovaný systém byl plný menších změn, avšak většina jich souvisela právě se změnou vzhledu. Z funkčních změn ale můžeme zmínit například zavedení bezdrátového sdílení AirDrop, CarPlay, celosystémová navigační gesta nebo audio verzi FaceTime. Na podporovaných modelech také začalo být možné nahrávat video až ve 120 FPS.

iOS 8

Osmý update iOS reagoval na některé problémy předešlé verze a vrátil systému ucelené vzezření. Nechybělo ale ani několik poměrně zásadních funkcí, jako například funkce Hand Off a Continuity, které propojily iOS zařízení s počítači na macOS.

iOS 8 také po představení iPhonu 6 přidal podporu placení skrze Apple Pay, což byla funkce budící poměrně značný ohlas. Když byly představeny Apple Watch, zamířila do systému samozřejmě také podpora aplikací komunikujících s hodinkami.

Novinkou byl i HomeKit umožňující komunikaci s chytrou domácností a objevilo se též Wi-Fi telefonování a několik nových gest.

Zapomenout nesmíme ani na rozpoznávání zvolání Hey Siri při nabíjení přístroje.

iOS 9

iOS 9 byla verze zaměřená hodně na produktivitu. Objevily se zde například kontextové informace poskytované Siri v rámci celého systému a došlo i ke značnému vylepšení Poznámek. Ty přidaly podporu pro fotografie, ruční kresby a více fontů v rámci jedné poznámky.

Majitele iPadů zase Apple potěšil vylepšeným multitaskingem, jenž se naučil rozdělenou obrazovku, vysouvací panely a obraz v obrazu.

Z drobnějších novinek pak lze zmínit 3D Touch, noční posun barev do teplejšího barevného spektra, nebo aplikaci pro čtení zpráv.

iOS 10

Dva roky starý iOS 10 přinesl předělanou zamykací obrazovku, která se nově naučila reagovat na zvednutí a přidala podporu nových gest. Novinkou byla také možnost začít přijímat VoIP hovory aplikací třetích stran přímo ze zamčené obrazovky.

Z dalších význačných změn musíme zmínit možnost skrýt většinu vestavěných aplikací, nový vzhled pro Mapy, redesignovanou Apple Music a Ovládací centrum, nebo zcela novou aplikaci pro ovládání zařízení na platformě HomeKit.

iOS 11

Současnou verzi iOS 11 asi netřeba příliš podrobně popisovat, věnovali jsme se jí relativně nedávno v samostatném článku.



iOS 11



Nepřehlédněte

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Pouze ve stručnosti tak zmiňme nové ovládací centrum, omlazený design systémových aplikací, nové funkce pro iPady, nebo podporu rozšířené reality na platformě ARKit.

Systém se stále vyvíjí a v aktualizovaných verzích se tak představila například nová diagnostika stavu baterie a připravuje se také druhá generace streamovacího protokolu AirPlay.

Co bude dál?

Tento rok se pravděpodobně dočkáme zbrusu nové dvanácté verze, o níž zatím není informací moc k dispozici. Divočejší spekulace mluví o tom, že by se mohly představit sjednocené aplikace pro iOS a macOS. Do značné míry se také očekává „ostré“ představení AirPlay 2.







Nepřehlédněte

Novinky v jablečném softwaru: co můžeme očekávat od iOS 12 a WatchOS 5?

Co lze říct téměř s jistotou je, že nová verze bude asi hlavně ve znamení zlepšování stávajících funkcí a odstraňování nedokonalostí, jako tomu bylo u několika posledních verzí.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku