Domů » Články » Novinky v jablečném softwaru: co můžeme očekávat od iOS 12 a WatchOS 5?

Novinky v jablečném softwaru: co můžeme očekávat od iOS 12 a WatchOS 5?

Společně s novými hardwarovými produkty musí přijít ruku v ruce také nový software, kterým je Apple rovněž pověstný. Co víme s jistotou, je, že iOS poskočí se svou verzí už nyní v březnu na 11.3, nicméně spekuluje se, že do konce roku představí Apple iOS 12 a také WatchOS 5. Co v nich pravděpodobně nebude scházet?

Co přijde v březnu?

Nejprve se pojďme podívat na nadcházející verzi 11.3. Jednou z nových funkcí bude větší kontrola nad správou baterie, což je reakce na nedávnou kontroverzi ohledně baterií ve starších iPhonech. Uživatelé si tak budou moci sami rozhodnout, jestli preferují výdrž baterie, nebo vyšší výkon.

Animoji rozhodně nekončí

Novinkou bude také nová sada animoji, mezi nimiž nebude chybět medvěd, lebka, lev nebo drak. Exkluzivita pro nejvybavenější iPhone X nicméně stále zůstává. Další novinkou je zapracování ARKit 1.5, který vylepšuje především rozpoznávání vertikálních povrchů v rozšířené realitě.

V iOS 11.3 přibude také Buissnes Chat, což je obdoba chatovacích robotů z ostatních platforem. Ti budou integrováni přímo do aplikace Messages. Tato aplikace bude také dostupná z cloudu pro všechna zařízení, jak sliboval Apple už při představení iOS 11. Těšit se můžeme rovněž na rozšíření aplikace Zdraví, do které budou moci synchronizovat údaje nemocnice a samotní lékaři.

Takto by mohl Buissnes Chat vypadat v praxi

Dále se v nové verzi objeví drobná vylepšení v aplikaci Hudba, kde přibude lepší podpora pro hudební videa, novinky se objeví také v aplikacích Zprávy nebo HomeKit. Z iOS 11.3 zmizela v betě funkce AirPlay 2, není tedy jasné, zda se ve finální verzi, která vyjde během března, objeví.Společně s novou verzí iOS přijde také nová verze operačního systému pro chytré hodinky, WatchOS 4.3. Změn nebude mnoho a budou se týkat především ovládání hudby přes AirPlay.

Očekávané novinky v iOS 12

Je pravděpodobné, že se letos dostane na světlo světa také iOS 12. S jistotou se o nové verzi mnoho říci nedá, nicméně se spekuluje o podpoře multiplatformních aplikací, obdobně jako tomu je na platformě Windows. Pro vývojáře by to mohlo znamenat čerstvý vítr do plachet a také větší publikum pro jejich software.

Podle spekulací Bloombergu a Axiosu se nicméně žádných dramatických změn nedočkáme, protože Apple se chce soustředit více na stabilitu systému a jeho bezchybnost. Údajně se chystá zvolit stejnou strategii jako v minulosti při představení MacOS verze Snow Leopard, kdy se zaměřil na zvýšení plynulosti systému a vychytávání množství chyb, které uživatelé kritizovali.

Předpokládaná prezentace nové verze systému iOS

Nicméně i tak se spekuluje, že nějaké novinky přeci jen přijdou. Jednou z nich by měla být funkce rodičovské kontroly, kterou Apple již v minulosti přislíbil. Investory totiž v minulosti vyděsilo, k jakým informacím mají děti na iPhonech přístup. Přesnou podobu rodičovské kontroly neznáme, dá se ale předpokládat, že kontrola ze strany rodičů bude ještě více propracovanější.

Novinkou by měla být také přepracovaná aplikace iBooks, která se pravděpodobně dočká stejné míry pozornosti, jako App Store ve verzi 11, kdy byl design celého obchodu předělán. Nová podoba se bude s nejvyšší pravděpodobností zaměřovat více na doporučování zajímavých knih. Dá se také očekávat, že se Apple zaměří na svou aplikaci Zdraví, která se dostane do popředí zájmu více, než je tomu doposud.

Zaměří se Apple více na propojení hodinek a smartphonu?

Spekulovanou novinkou je také AirPlay 2, nicméně není jisté, zda se objeví už v iOS 12. Společně s updaty systému mají přicházet také updaty vylepšující práci s HomePodem, které mají umožnit nasazení právě AirPlay 2 a přidat podporu pro stereo. Novou verzi iOS uvidíme nejspíše na WWDC v červnu v podobě bety, plná verze se dá očekávat září společně s novými iPhony.

Apple nezapomene ani na hodinky

O nové verzi WatchOS 5 koluje ještě méně spekulací, než o iOS 12. Vzhledem k předchozím updatům lze minimálně spekulovat o nových cifernících. Dalším předpokládaným vylepšením je lepší podpora pro měření spánku, vzhledem k akvizici společnosti Beddit, která se na monitorování spánku zaměřuje.

Akvizice jistě najdou své místo

Spousta užitečných funkcí ve WatchOS nicméně stále chybí. Pro chytré hodinky od Applu není například k dispozici nativní aplikace pro přehrávání podcastů nebo aplikace pro zaznamenávání poznámek, což bychom jistě přivítali. Každopádně si budeme muset počkat na červen, kdy uvidíme, co si pro nás Apple připravil.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. „Exkluzivita pro nejvybavenější iPhone X nicméně stále zůstává.“ To je dost zbytečná informace vzhledem k tomu, že zatím žádný jiný iPhone na animoji nemá potřebný hw.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).