Domů » Bleskovky » Facebook chce předpovídat budoucnost. Pomůže mu v tom i aktivita vašich přátel

Facebook chce předpovídat budoucnost. Pomůže mu v tom i aktivita vašich přátel

Společnost Facebook by v budoucnu mohla vědět, kam se budete chtít vyrazit. Server Buzzfeed News totiž přišel s informací, že si sociální síť patentovala technologii s názvem „Offline Trajectories“, která by měla na základě předchozích uložených lokačních dat předpovídat, kam budete mít zrovna namířeno. To samé bude Facebook sledovat také u vašich přátel, což by mu mělo poskytnout dodatečné informace k vytváření předpovědí.

Představte si, že pravidelně navštěvujete stejnou restauraci pokaždé, když strávíte nějaká čas v posilovně. Technologie začne určovat vaši aktuální polohu a pokud se zrovna nacházíte v posilovně, bude se snažit spočítat, jak pravděpodobné je, že se odtud vypravíte rovnou do vaší oblíbené restaurace. Pokud program usoudí, že do této restaurace skutečně míříte, automaticky pro vás například uloží aktuální zpravodajství, pokud zmíněný podnik neposkytuje spolehlivé připojení k internetu.

Vaše předpovědi budou ovlivňovat i jiní uživatelé

Další objevený patent se jmenuje „Location Prediction Using Wireless Signals on Online Social Network“. Tato technologie spolupracuje s WiFi, Bluetooth nebo mobilními signálem. Pokud stejně staří lidé jako vy obvykle navštěvují specifická místa ve vašem městě, Facebook tato místa dokáže odhadnout. Tedy když lidé s podobnými profily obvykle navštěvují Starbucks vedle kina hned po skončení filmu, Facebook tuto předpověď aplikuje také na vás.

Otec svou dceru vydražil na Facebooku. Ten vše smazal až po dvou týdnech

Zmíněné patenty naznačují, že velké společnosti hodlají i nadále hledat nové cesty, jak získat o svých uživatelích co možná nejvíce informací. To pochopitelně povede k zobrazování stále relevantnějších reklam, které si lidé pravděpodobněji rozkliknou. Zda však Facebook patenty skutečně implementuje, zatím není jasné.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

2 komentáře

  1. Vamez (neregistrovaný)

    Krome zobrazovani reklamy jsem ani napodruhe nepochopil, k cemu by takove predpovidani melo byt jako pro uzivatelele dobre??

  2. Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc (neregistrovaný)

    Ale to se podívejme, o důvod víc poslat Facebook do správné destinace. A mit jen odolný blbmobil. Vždyť by mohl zjistit, že jedu do městečka na nákup, neboť ve středu tu roznášeli letáky a byla sleva na kočičí….proboha! Vždyť by mohli zjistit i to, kde nakupuje moje malá filosofická kočička… Ale dost srandy. Tohle nejen začíná být nebezpečné, tohle koresponduje s dobou. Nejde o to, ŽE může kdokoli sledovat kohokoli. Jde o to, proč. Vezmete si situaci, že policie sledujte narkobarona nebo teroristu. Jo, dobře. Ale co když začne sledovat aktivistku za školní obědy zdarma, nebo pamětníka dějinných událostí, pokud v Memory of Nations uvedl, co viděl a ne,co o tom říkají ….třeba, ze znal osobně hrdinu, který je naopak označován za ostudu národa. Třeba J.Kubiše. A na základě takových fajnšpeků uživatel teto technologie rozhodne, zda ucinit opatření a eliminovat narkobarona, aktivistku nebo dědka, který zná pravdu….a koho prioritně. Ono – jsou jisté hranice, které posunou na vyšší level technologie, a hranice, které srazí o mnoho levelů etiku a lidská práva. Respektive právo narodit se svobodnými a sobě rovnými. Všeobecná delkarace bude mít sedmdesátiny. A zrovna kvůli Facebooku ji přepisovat…?
    Jakkoli je zrovna tohle docela zajímavé. Ale myslím,že jsme opět o rok blíže k jinému veštění. A pokud ne zrovna k terminátorovi, tak k Matrixu určitě.Ale to už jsem říkal nekdy na konci padesátých let, kdy jsme jestě chodili
    DO budovy s technologií. Dnes se tehdejší barák vejde do zadní kapsy Jeans. Tenkrát mi to nikdo nevěřil. A dozil jsem se. Jsem zvědav, na kdy mi FB nalajnuje krematorium, jsem ročník 30. A mám o duvod víc hledat si jinou sociální síť, když nám brzy zabijou G+. Pardon, to není propagace násilí, to je parafráze Josefa Švejka, hrdiny české literatury.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *