Domů » Články » Exynos 9810: lepší optimalizace pro umělou inteligenci a multimédia

Exynos 9810: lepší optimalizace pro umělou inteligenci a multimédia

Samsung představil svůj nejnovější aplikační procesor Exynos 9810 (série 9), který je založený na druhé generaci 10nanometrového procesu FinFET a smartphonům by měl poskytnout velmi vysoký výkon při zachování nízké energetické náročnosti. Model 9810 tvoří speciálně navržený výkonný procesor třetí generace, rychlejší gigabitový LTE modem a sofistikované zpracování obrazu se softwarem umožňujícím strojové učení.

Samotnou procesorovou jednotku tvoří osm jader, přičemž čtyři z nich jsou speciálně navržená výkonná jádra třetí generace s taktem až 2,9 GHz + čtyři další, která jsou optimalizována pro efektivitu. Díky architektuře, která rozšiřuje kapacitu výpočetní pipeline a zlepšuje vyrovnávací paměť, je výkonnost jádra dvojnásobná a vícejádrová výkonnost je ve srovnání s předchůdcem vyšší až o čtyřicet procent.

Samsung představil nabušený Exynos 9820. Najdeme jej u Galaxy S10

Exynos 9810 dále nabízí funkce pro strojové učení založenému na neuronové síti. Tato technologie například umožňuje na fotografiích správně rozpoznávat lidi či předměty a na základě toho rychle vyhledávat nebo třídit obrázky nebo prostřednictvím citlivé technologie skenovat tvář uživatele ve 3D za účelem hybridní detekce obličeje. Hybridní detekce obličeje je založena na souběžném využití hardwaru i softwaru a umožňuje aplikovat realistické filtry, které automaticky sledují snímaný obličej. Poskytuje také vyšší míru bezpečnosti při odemykání zařízení rozpoznáním obličeje. Pro zvýšení bezpečnosti je procesor vybaven samostatnou zabezpečenou výpočetní jednotkou, která chrání klíčová osobní data jako jsou biometrické informace s údaji o obličeji, oční duhovce či otisku prstu uživatele.

LTE modem, který je součástí čipu, zároveň usnadňuje vysílání nebo streamování videí až do rozlišení Ultra HD a podporuje například i 360° video. LTE modem se pyšní maximální přenosovou rychlostí až 1,2 Gb/s,. Jedná se také o vůbec první LTE modem kategorie 18 podporující až šestinásobnou agregaci přenosových pásem, umožňující dosáhnout rychlosti stahování až 1,2 Gb/s a rychlosti odesílání až 200 Mb/s. K takové přenosové rychlosti modemu přispívá podpora technologií 4×4 MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output), 256-QAM (Quadrature Amplitude Modulation) a Licensed Assisted Access (eLAA).

Součástí celého řešení je také speciální čip pro zpracování obrazu doplněný víceformátovým kodekem (MFC). Díky rychlejšímu a energeticky efektivnějšímu zpracování obrazu a videa budou moci uživatelé využít výhod jako jsou pokročilá stabilizace obrazu při fotografování a natáčení videa až do rozlišení Ultra HD, pořizování fotografií s rozostřeným pozadím ve vysokém rozlišení v reálném čase či kvalitnější snímky při slabém osvětlení s nižším šumem a bez pohybové neostrosti.

Kodek MFC podporuje nahrávání a přehrávání videa až do rozlišení Ultra HD při snímkové frekvenci 120 snímků za sekundu (fps). Díky podpoře 10bitového standardu HEVC (high efficiency video coding) a VP9 dokáže MFC zobrazit pro každou primární barvu (červená, zelená a modrá) v až 1 024 odstínech. To celkově odpovídá počtu až 1,07 mld. možných barevných odstínů, což je 64krát více než 16,7 mil. podporovaných předchozím osmibitovým formátem.

V současné době již běží sériová výroba tohoto čipu a s největší pravděpodobností se s ním setkáme také u americké verze chystaného vlajkového modelu Galaxy S9, který bude představen na konci února při Mobile World Congressu v Barceloně.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

5 komentářů

 1. 2 otazky
  – meltdown?
  – spectre?

  • no, vzhledem k tomu, ze spectre postihuje temer vse, tak je skoro jasne ano. Meltdown postihuje jen A75, ale samsung ma hlavni jadra svoje vlastni, a ta pomalejsi jsou A55, a na ty meltdown neplati, tak bych rekl meltdown ne…

   • Samsung ma sice vlastni jadra, ale co jsem se docetl, tak to jsou upravene Cortexy, takze je otazkou, ktery Cortex je zaklad a jak moc je upraveny.
    Spis me zajimalo, jestli se Samsung pri oznameni Exynosu k temto problemum vyjadril.

   • Tak se omlouvam, zda se, ze Samsungacky jadra jsou od Cortexu dost odlisna, aspon v predeslych generacich. Ale i tak by byl test na obe zranitelnosti zajimavy.

   • Zakladem jsou cortexy A75, takze zrejme ano.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).