Domů » Články » Samsung představil nabušený Exynos 9820. Najdeme jej u Galaxy S10

Samsung představil nabušený Exynos 9820. Najdeme jej u Galaxy S10

Samsung dnes představil svůj nový čipset s označením Exynos 9 Series 9820, který bude určený především pro vlajkové modely příštího roku. Jmenovitě se s ním setkáme například u Galaxy S10. Novinka je vyráběna 8nm procesem a vychází ze současného Exynosu 9810, který najdeme například u Galaxy S9 či Galaxy Note 9 (recenze).

Vylepšená umělá inteligence

Vůbec největším lákadlem nového čipu je integrace neurálního procesoru (NPU), který dovolí využívat nejrůznější funkce spojené s umělou inteligencí. Samsung uvádí, že nový NPU je až 7x rychlejší při vykonávání úkolů spojených s AI (například rozpoznávání objektů v reálném čase skrze fotoaparát).

Osmijádrový Exynos 9820 má být o 20 % výkonnější oproti Exynosu 9810 v rámci single-core výkonu a o 15 % výkonnější v případě využívání více jader, a to nižší energetické náročnosti. Grafickou akceleraci v tomto případě zajišťuje čip Mali-G76, u kterého výrobce slibuje až o 40 % více výkonu oproti Mali-G72 použitém u Exynosu 9810. Přesné frekvence úsporných i výkonných jader zatím Samsung nezveřejnil.

Exynos 9820: podpora záznamu videa až v rozlišení 8K

Čipset dále podporuje záznam videa ve 4K rozlišení až při 150 snímcích za vteřinu, a dokonce si poradí i s natáčením videa v rozlišení 8K (7680 × 4320 px) při 30 snímcích za vteřinu. V případě displejů je podporováno maximální rozlišení 4K UHD (4096 × 2160 px) a WQUXGA (3840 × 2400 px). Samozřejmostí je podpora pro rychlé paměti UFS 3.0 (i UFS 2.1) a LPDDR4x RAM.

Co se týče konektivity, Exynos 9820 podporuje LTE až do rychlosti 2Gbps a v rámci funkce Carrier Aggregation dokáže spojit až osm pásem. Nutná je ale samozřejmě podpora i ze strany operátorů.

U nového Exynosu 9820 lze logicky čekat velmi vysoký výpočetní výkon. Konkurenční Huawei svůj nejvýkonnější procesor Kirin 980 představil už na začátku září; šlo o vůbec první čip na světě vyráběný 7nm technologií. Kromě Galaxy S10 bychom se s Exynosem 9820 mohli setkat také u chystaného smartphonu s ohebnou konstrukcí, případně u Galaxy Note 10.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. „U“? To dostaneme vedle telefonu krabičku se SoC a budeme si to pájet sami?

 2. hnidopich, nebo ses vazne tak hloupej? :-D to si pak kup Honora.

 3. smartmania za me palec hore za rychlost publikace informací. jste absolutně nejlepší ze všech českých webů, a ze jich sleduju celkem dost, tak si to nepokazte a setrvejte :)

  • Kopiruje a preklada se ze zahranicnich webu.

  • Tak logicky, přece nebudeš pracně zjišťovat informace, aby jsi došel ke stejnému závěru jako ony weby s mnohem větším rozpočtem. To by nedávalo smysl a ani tobě by nic navíc nepřineslo.

  • Rebirth pravda aj keď ja ti nepovazujem za novinarcinu ale brigadu pre studenta s nazvom uprava vystupu z google translate.
   Ono zas na napisanie nejakej uvahy alebo komentara zo svojich skusenosti a prehladom v technologiach zas nie je potrebny rozpocet

  • Huuuu: Jsi fakt pitomec, jinak to ani nejde, než novinky přeložit.

  • zrovna smartmanie mi přijde že má dost vlastních témat. jako první jsem tady snad četl test OnePlus 6t, takže nemám počit, že by to tady bylo jen o studentíkých s google translatorem :-D já sem taky chodím rád, jen ty diskuze to je dycky porod když do nich naběhne místní letka. Neuvažovala redakce o zavedení registrací nebo třeba facebook commentů?

 4. Hlavně v ČR se asi těžko dají získávat exkluzivní informace k telefonům, proto je celkem logický, že se čerpá ze zahraničních zdrojů. Ostatně i jiné zahraniční weby čerpají od dalších, to je snad zcela běžná praxe. Důležité je uvádět zdroj. Ale moc teda nechapu Huuuu, když píše, že se kopíruje a překládá ze zahraničních webů, proč sem lezeš a čteš? :-D a ještě máš potřebu komentovat. Že by trolíček?

 5. O 20% výkonnější nez stávající Exynos? Tak to nebude prohánět ani Snapdragona 845. Ale berme to tak, že hrubej výkon není vše.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).