Domů » Bleskovky » Evropa chystá lepší ochranu hranic. Pomůže umělá inteligence

Evropa chystá lepší ochranu hranic. Pomůže umělá inteligence

Téma migrace a lepší ochrany vnější hranice dominovalo veřejnému prostoru několik let. Ačkoli se na první pohled může zdát, že se v tomto ohledu nic neděje a všechny návrhy zůstávají pouze u jednacích stolů, opak je pravdou. Evropská unie se totiž chystá spustit pilotní projekt iBorderCtrl, který bude pomáhat při ochraně hranic. Projekt bude prozatím trvat šest měsíců a bude umístěn na čtyřech hraničních kontrolách v Maďarsku, Řecku a Lotyšsku.

O co se vlastně jedná? Systém iBorderCtrl je v podstatě umělá inteligence, která má za úkol poznat lež. Při překračování hranic žadatelé nejprve vyplní online formulář a nahrají všechny nezbytné dokumenty. Poté se jich umělá inteligence zeptá na několik dotazů, jako například „Co máte ve svém zavazadle?” či „Pokud otevřeme vaše zavazadlo, potvrdí se, co jste nám řekl?“ Při odpovědích se cestující celou dobu dívá do kamery, která vyhodnocuje desítky drobných mimických pohybů.

Pokud umělá inteligence vyhodnotí, že žadatel o vstup mluví pravdu, tak mu vydá QR kód, se kterým může pokračovat ve své cestě. Pokud vyhodnotí lež, musí se cestující podrobit rozhovoru s celním úředníkem. Předtím však budou cestujícímu odebrány biometrické údaje jako otisky prstů, mapa žil v ruce či sken obličeje. Teprve až poté bude moci cestující přistoupit k rozhovoru s úředníkem.

I umělá inteligence má své mouchy

Projekt je stále považován za experimentální a prozatím nikomu nezabrání ve vstupu na území Evropské unie. Prvotní testy naznačují, že úspěšnost iBorderCtrl je 76 %, nicméně tvůrci si větří v tom, že úspěšnost může být až 85 %. I tak se ale jedná o docela velký prostor pro chybu. Podle studií bývají často programy na podobné bázi velmi chybové či v některých případech zaujaté. Otázkou také je, jak se k této technologii postaví sami občané a neziskové organizace. Podobný systém by totiž mohl být velmi snadno zneužit.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments