Domů » Bleskovky » EU chce, aby elektronika vydržela déle. Návrh legislativy zavádí i právo na aktualizace

EU chce, aby elektronika vydržela déle. Návrh legislativy zavádí i právo na aktualizace

Evropská unie pokračuje v kontroverzním tažení proti elektroodpadu. Poté, co oznámila plán na zavedení standardizované nabíječky, který tvrdě kritizoval Apple, se chystá donutit výrobce produkovat odolnější, trvanlivější a snadno opravitelnou elektroniku.

Tip: Apple zřejmě bude muset opustit Lightning: Evropský parlament žádá jednotnou nabíječku

Již loni bylo schváleno obdobné opatření týkající se osvětlení, praček, myček a ledniček. U nich výrobci od srpna 2021 budou muset zajišťovat desetiletou dostupnost náhradních dílů. Tyto spotřebiče bude také muset být možné opravit v servisech třetích stran za využití běžně dostupného nářadí.

Právo na aktualizaci systému

Nový návrh chce do této kategorie „opravitelných“ zařízení zahrnout i smartphony, tablety a notebooky. Návrh aktuálně neobsahuje žádnou dobu, je nicméně pravděpodobné, že pokud bude stanovena, nebude tak dlouhá jako u domácích spotřebičů.

berlaymont evropska komise
Vlajky před sídlem Evropské komise (Foto: Mauro Bottaro, Architekti Berlaymontu: Lucien De Vestel, Jean Gilson, A&J Polak; Renovation: Berlaymont 2000)

Výrobci výše uvedené elektroniky nicméně budou muset umožnit opravitelnost přístrojů a zákazníkům před koupí poskytnout informace o možnostech případného servisu. Zajímavý je také požadavek na „právo na update softwaru“. Podle něj by výrobci museli zajistit svým produktům po určitou dobu aktualizace softwaru. Jak již bylo řečeno, v současnosti ale není jasné na jak dlouho.

Připravované změny jsou součástí širokého balíčku ekologických opatření EU, přesněji řečeno části týkající se cirkulární ekonomiky. V této oblasti chce EU zvýšit odolnost, znovupoužitelnost, opravitelnost a upgradovatelnost produktů, snížit obsah nebezpečných chemikálií, zvýšit energetickou efektivitu, zlepšit recyklaci, snížit uhlíkovou stopu, omezit „předčasné zastarávání“ produktů, zakázat ničení neprodaného trvanlivého zboží, podpořit nabídky „produkt jako služba“ a zavést pobídky pro výrobce, kteří budou ve zmiňovaných oblastech dosahovat dobrých výsledků.

nejvyznamnejsi telefony 30 let
Zdroj: Unsplash.com

Některá tato opatření směřují až do vzdálenější budoucnosti. Pokud ale projde výše zmiňovaný návrh na zařazení smartphonů a další elektroniky do kategorie „opravitelných“ zařízení, budou mít výrobci na implementaci pouhý rok. Bude tak určitě zajímavé sledovat, jak se případné regulace projeví na koncové ceně pro zákazníky.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments