Domů » Bleskovky » Apple si chrání Lightning: snaha EU o sjednocení nabíječek potlačuje inovace

Apple si chrání Lightning: snaha EU o sjednocení nabíječek potlačuje inovace

Evropská komise obnovuje tlak na sjednocení konektorů u nabíječek mobilních telefonů. Tato snaha částečně přinesla své ovoce před lety, kdy se podařilo vytlačit z mobilních telefonů proprietární porty a nahradit je jednotným standardem microUSB. Ten však nepřijal Apple u svých iPhonů, a kromě toho se do hry vmísil modernější oboustranný konektor USB-C. Z tohoto důvodu Evropská komise začíná tuto oblast opětovně zkoumat a snaží se znovu přimět výrobce k používání jednotného standardu.

USB-C konektor

Apple: sjednocení nabíječek potlačuje inovace

Proti snaze prosadit USB-C jako povinnost se ostře ohradil Apple. Ten ve svém vyjádření tvrdí, že jednotný konektor vede k potlačování inovací a poškozuje jak ekonomiku, tak samotné uživatele. Na podporu svého tvrzení si Apple objednal studii u Copenhagen Economics s následujícími závěry: přechod na jednotný standard má přijít na 1,5 miliardy EUR (asi 37,73 miliard korun), zatímco potenciální přínos pro životní prostředí je spočítán na pouhých 13 milionů EUR (asi 327 milionů korun).

Lightning konektor
Lightning konektor

S konektorem Lightning se od jeho počátku prodala více než miliarda zařízení a vytvořil se kolem něj obrovský ekosystém. Ten by byl zavedením jednotného standardu narušen a svět by podle Apple zamořilo obrovské množství elektroodpadu. Apple již ke svým novým iPhonům dodává adaptéry s USB-C zdířkou, které jsou kompatibilní jak i iPhony, tak s iPady; jediný problém je tak v samotném kabelu. Firma z Cupertina doufá, že Evropská komise svoje předběžné stanovisko přehodnotí a najde řešení, které nebude bránit inovacím v odvětví.

Stanovisko Apple bohužel dává poměrně jasný signál, že ke spekulované výměně Lightningu za USB-C v příštím roce pravděpodobně nedojde. Lightning tak patrně na iPhonech „dožije“ a bude nahrazen v horizontu několika let bezdrátovými technologiemi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments