Domů » Bleskovky » Elektrický tahač Tesla Semi míří do výroby. Dočkáme se ještě letos?

Elektrický tahač Tesla Semi míří do výroby. Dočkáme se ještě letos?

Vypadá to, že po letech průtahů se přeci jen dočkáme. Elektrický tahač Tesla Semi půjde do výroby. Ačkoliv na cestách už můžeme některé elektrické kamiony potkat, žádný z nich se parametry nevyrovná novému modelu Tesla Semi. Úplně nový vlastně není, protože první představení proběhlo už v roce 2017.

Tesla Semi na vizualizacích z roku 2017

Tesla Semi class 8 uveze více než 36 tun a ujede 500 nebo 800 km v závislosti na zvolené variantě. Ceny byly nastaveny na v přepočtu 3 200 000 Kč bez DPH za variantu s nižším dojezdem a 4 000 000 Kč bez DPH za vyšší model.

Zásadním motivem pro koupi takového tahače ale mají být především nízké provozní náklady, protože u dopravců po celém světě se počítá každý cent. Několikaleté zdržení bohužel novému modelu příliš popularity nepřineslo.

Při představení v roce 2017 se počítalo s uvedením na trh v roce 2019. Mnoho společností si vozy vzápětí objednalo a čekalo. Později bylo datum dodání posunuto na rok 2020 a následovalo další přesunutí na rok 2021. Ačkoliv letošní rok už se překlopil do své druhé půle, stále se nepodařilo výrobu Tesla Semi odstartovat. Zdá se ale, že věci konečně dostávají nový spád.

Už v březnu prosakovaly informace o nové továrně Tesly v Nevadě, která by ještě do konce letošního roku měla začít produkovat pět kusů elektrických tahačů týdně.

Nyní je dle některých zdrojů linka připravena k provozu a probíhají poslední kontroly před spuštěním výroby. I podle Tesly by první kamiony měly být doručeny zákazníkům už během letošního roku, žádné bližší detaily ale automobilka zatím neprozradila. Na svých 15 kamionů už netrpělivě čeká například americký gigant PepsiCo, ale i mnoho dalších.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).