Domů » Bleskovky » Elektrický tahač Tesla Semi jde ve stopách Modelu 3; již má desítky předobjednávek

Elektrický tahač Tesla Semi jde ve stopách Modelu 3; již má desítky předobjednávek

Tesla Semi, elektrický tahač se zrychlením z nuly na sto za 5 sekund, byl představen minulý čtvrtek a jak se zdá, svým posláním se trefil do vkusu společnostem, které chtějí v následujících letech co nejvíce snížit svou uhlíkovou stopu. Těchto společností neustále přibývá, mezi prvními, které chtějí tahače do své flotily, jsou americký Walmart a kanadský Loblaw.

Diskontní řetězec Walmart nyní provozuje 6 000 dieselových kamionů a v následujících letech chce výrazně snížit produkované emise. K tomu má dopomoci právě elektřina, do testování tedy zapojí prozatím 15 kamionů Semi. Ačkoliv se jedná i o budování dobrého PR, nejspíše se nevyhneme ani vládním regulacím, a tak bude přechod na elektricky poháněná vozidla takřka nutným krokem.

Dalším zájemcem o elektrické tahače americké společnosti je řetězec supermarketů Loblaw. Ten si již předobjednal 25 kusů, ačkoliv cena prozatím nebyla oznámena. Za každý kus pak zaplatil zálohu 5 000 dolarů (necelých 110 000 Kč) s dodáním vozidel v roce 2019. Do roku 2030 by pak řetězec rád provozoval 350 bezemisních vozidel, což by mělo snížit uhlíkovou stopu stejně jako odstavení 20 000 osobních vozidel.

David Preiss

Diskuze k článku

  1. Namísto toho, aby jste popsali nový TESLA semi model, ste pospsal WALMART a emise. Článek úplně o ničem a nehodící se do této kategorie. SORRIJAKO

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).