Domů » Články » Dočkáme se s iOS 12? Přehled funkcí, na které Apple v novém systému zapomněl

Dočkáme se s iOS 12? Přehled funkcí, na které Apple v novém systému zapomněl

Minulý týden Apple představil zbrusu novou verzi systému iOS 11 pro iPhony a iPady. Ta přináší spoustu novinek a inovací, z těch hlavních bychom jmenovali především kompletně přepracované ovládací centrum, zbrusu nový App Store, a mnoho dalšího (více o novinkách najdete v našem článku s prvními dojmy).

Očekávání u jedenácté verze byla velká a i když to na první pohled mohlo vypadat, že novinek tentokrát tolik nebylo, opak je pravdou a ve výsledku si Apple připravil několik stovek inovací, i když ty nejvýraznější pocítí především majitelé iPadů. Přesto se na řadu funkcí, o kterých se před premiérou spekulovalo, nedostalo. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které by Apple mohl přidat s dalšími verzemi, nebo až s iOS 12 příští rok.

iOS 11 na iPadu a iPhonu

Podpora více uživatelských účtů

iOS 11 představuje hlavní inovaci především pro iPady, nicméně na tuto vlastnost, kterou valná většina uživatelů kvitovala s povděkem, se bohužel nedostalo. Během vývoje nové verze iOS se objevila celá řada konceptů, která poukazovala na to, že právě podpora více účtu by měla být jednou ze stěžejních novinek chystaného updatu. Applu se však patrně nepodařilo vše spolehlivě odladit, a proto musíme tuto funkci oželet. Doufejme, že pouze dočasně.

Podpora více účtů by přiblížila zařízení na platformě iOS ekosystému macOS, kde toto již řadu let bez problémů funguje. Je patrně zbytečné připomínat výhody podpory více účtů. Své uplatnění by našla zejména u firem, kde by mohlo jedno zařízení využívat více zaměstnanců, než pouze jeden.

Tmavý mód (vzhled)

Pomalu bychom to mohli nazvat jako folklor. Každoročně se na top místech tzv. wish listu uživatelů objevuje přání přinést do iOS tmavý mód. A stejně tak se každý rok žádná převratná inovace v tomto směru nekoná, i když, drobný náznak v iOS 11 přece jenom je – psali jsme o něm zde.

Skupinový FaceTime

Další vlastnost požadovaná širokou komunitou uživatelů. Představa, kdy si můžete seskupit více uživatelů do jednoho chatu nebo konferenčního hovoru, je velmi lákavá. Nicméně v nové verzi iOS 11 se jí opět nedočkáme. Opět tedy budeme muset využít některou z alternativních aplikací, které nabízí App Store. Nezbývá než doufat, že vývojáří nechají „obměkčit“ a do verze iOS 12 bude skupinový FaceTime implementován.

Podpora pro myš

Toto je věc, kterou by si přálo opravdu mnoho uživatelů iOS, zejména pak iPadu. Jen si představte, kolik nových možností by dostal takový iPad Pro, pokud by k němu bylo možné připojit a následně používat myš? Apple však obdobně jako v minulosti prohlásil, že iOS je vyladěn k dokonalosti, co se týče dotykového ovládání.

Aplikace třetích stran jako výchozí

Ani tentokrát se nedočkáme… bohužel. Pokud by někdo chtěl kupříkladu nastavit Google Chrome jako výchozí prohlížeč, má prostě smůlu. Stejně tak u jiných základních aplikací. Nelíbí se vám aplikace na posílání zpráv? Fajn, stáhněte si jinou, ale jako výchozí vám ji nastavit neumožníme. Proč to nejde na iOS, když na macOS ano.

Uvidíme, zda nás Apple překvapí během dalších aktualizací systému iOS 11 a alespoň některou z „pohřešovaných“ vlastností dodá. Co se týče tmavého módu, je možné, že se ho dočkáme s příchodem iPhonu 8, který má být vybaven OLED displejem, který si díky své vlastnosti dokonale vykreslit černou barvu o tuto možnost přímo říká.

Samozřejmě, je spoustu dalších věcí, které by uživatelé iOS uvítali, ale snažili jsme se vypíchnout pouze některé z těch podstatných.Vy nám do diskuze můžete napsat, jakou funkci byste v iOS uvítali vy.

Ondřej Miláček

53 komentářů

 1. Toho se nedočkáte přeci jen apple na to kašle, hlavně jak tu basnili ovce že bude mít tmavý mod u iOS 11 a ono nic.

 2. A Martin jako první, jak jinak… Přestaň kafrat a zjisti si údaje, ten tmavý mód téměř jistě přijde, jen se to uvede s ip8, možná to bude exkluzivně pro něj. Btw „dark mode“ se už některým povedlo na iOS11 spustit, i když to ještě nefunguje zcela korektně.

  Ale k tématu. Už by Apple konečně mohl nějakým způsobem přepracovat tu archaickou domovskou obrazovku. Po těch deseti letech už to začíná být nuda. Jistě, je to osvědčené a funguje to, ale nějaká změna už je na místě…

  • Tak jako na PC, je to v zásadě rozcestník do aplikací, ťukneš, jdeš do aplikace. Pak ještě 2x a následně se přepínáš mezi nimi a domovskou obrazovku/plochu nevidíš celý den. Co tam chceš kouzlit?

 3. Mám iOS doslova iba pár dní, ale čo by bolo treba implementovať podľa mňa:
  1. Klávesnica je katastrofa. Zlatý Windows. Chýba mi písanie ťahom prsta a lepšie návrhy textu. Odozva by tiež mohla byť presnejšia.
  2. Internet: Adresný riadok hore? Práca s kartami? Nová karta cez to malé +? Pri otvorení novej karty to prepne rovno do nej miesto toho, aby ju otvorilo na pozadí? To je šialené.
  3. Dark mode skutočne veľmi chýba.
  4. Automatické zapnutie hlasného odposluchu pri oddialení od ucha pri hovore.
  5. Jednotná hlasitosť pre všetko je fail.
  6. Zjednotenie zdieľania obsahu.
  7. Prepracovať tie omaľovánky. Už teraz sa hrozím toho nového ovládacieho centra.

  • Zaklinac, ty zbabelec. Uzivatelia WM by mali drzat spolu a nie prechadzat ku konkurencii. Viem ze to s WM vyzera momentalne zle, ale Surface Phone vsetko zmeni. Stacilo chvilu pockat.

   • Veď ja nič nevylučujem. Možno sa ku Win v budúcnosti vrátim.
    Tento iOS je taký sranda systém. Nič nedokáže, nič sa v ňom nedá nastaviť, ale baví ma :)

   • Zas ten bájný surface phone. To dřív uvidíš yetiho. O tom windowsáci sní snad 2 roky. Smířit se s tím, že Microsoft na vás kašle.

   • Přesně tak, sufrace phone je jen mýtus windows pomatenců …

   • @Zaklinac: Garantuji ti ze jakmile si na ios po par dnech zvyknes, na WM si ani nevzpomenes.

  • Dtto..
   Já to po 14-ti dnech s iP6 pluskem taky zabalil.
   Ještě tam něco dostat to je taky zážitek.
   Jo a ta váha díky „vibráku“ byla taky něco…

   • To nie je problém, ako majiteľ originálneho iPodu som zocelený iTunes ešte z čias, keď to bol skutočne hardcore softvér :)

   • Já si pamatuji, o tom jsi psal.
    Máš to snadnější :-)

  • 1. Klávesnice je sice v naší zemi tragická, ale dá se to vyřešit pomocí swiftkey nebo jiné aplikace, kde psaní tahem prstu normálně funguje.

   2. Otvírání karet se dá normálně nastavit, buď tě to bude házet rovnou na novou kartu nebo se otevře na pozadí.

   3. dark mode bude

   4. Tohle tam asi není, nikdy jsem to nepotřeboval tak nevím, ale to se myslím dá nějak přežít, plus navíc zmáčknout tllačítko hlasitého odposlechu až tak nebolí

   5. Nechápu, jak to myslíš s hlasitostí. Pro aplikace a vyzvánění je oddělené (btw. do verze WP8.1 bylo taky zcela jednotné ovládání hlasitosti (systémové zvuky i pro aplikace, takže tuhle stížnost jaksi nechápu)

   6. Opět, sdílení obsahu se dá normálně nastavit

   7. Tady se dá souhlasit, ten vzhled je docela tragédie

   To spíše vypadá na neznalost než na chyby iOS. S většinou z popsaných věcí zcela normálně funguju, s iTunes se mi telefon synchronizuje bezdrátově a v případě potřeby už obsah jenom přenáším přes cloud, takže už si ani nevzpomínám, kdy jsem telefon naposledy připojil k macu

   • Ahoj, ďakujem za reakcie, samozrejme nevylučujem, že som ešte na nejaké veci neprišiel, telefón mám len tretí deň :)
    Čo sa týka SwiftKey, pokiaľ viem, nie je pre slovenský jazyk a ako vidíš, som zvyknutý písať s diakritikou. Ale idem si to zistiť. Pokiaľ sa dajú karty nastaviť, super. Automatické prepnutie pri oddialení je super vec, pokiaľ máš obsadenú jednu ruku. A jednotná hlasitosť mi prekážala aj pri raných verziách WP.
    Ešte musím iOS pochváliť za výborný energetický manažment. Povypínal som skoro všade osviežovanie na pozadí, lebo je to podľa mňa trocha zbytočné a batéria drží a drží aj pri veľmi intenzívnom používaní (mám 7 Plus). Taktiež rýchlosť celého systému je taká, že krochkám blahom.

   • Swiftkey slovenčinu podporuje.

   • Zaklinac: Dost nešťastné, po třech dnech se považovat za adekvátního k danému téma. Pak tu bude komplet více méně zbytečné vlákno…
    Bod 4 je dost relativní, muselo by to být v kombinaci s otočením displejem dolů,abych předešel nechtěným scénářům, což ale Wcosi klidně mohlo mít.
    Téma klávesnic je na iOS bohužel z pohledu „dávných jazyků“komplikovanější než u Androidu. A bohužel velmi pomalu adaptují 3D Touch a multitouch, výrobci nejsou moc progresivní…..

   • @uni: „Dost nešťastné, po třech dnech se považovat za adekvátního k danému téma“

    Pokud se „za adekvátního k danému téma“ povazujes ty, coby clovek co iphone nepouziva vubec, tak Zaklinac s 3 dny je mnohem, mnohem adekvatnejsi

   • Filip (neregistrovaný): Co to plácáš, do iOS vlaku jsem nastoupil s iPod 4 1gen. Což je jak tak koukám nějakých „2500 dní“ zpětně. Zbytek si snad dopočítáš….

   • UNI: Hneď na začiatku som napísal, koľko to zariadenie používam a to práve z dôvodu, že som sa tu hneď niečo naučil, na čo mimochodom aj tieto diskusie slúžia. Nikde som sa nepasoval za nejakého „adekvátneho téme“, ako to naznačuješ ty.
    Takže všetkým, ktorí mi odpovedali pekne ďakujem, ty si napísal príspevok naozaj o ničom.
    No a k bodu 4, je to veľmi dobrá pomôcka. Možno raz to implementujú.

   • Zaklinac: „Mám iOS doslova iba pár dní, ale čo by bolo treba implementovať podľa mňa:“ Tímto se předchází téma samotné, je to celé jalové. Pokud, tak jsi se měl zabývat tématem „hledám funkce, nečetl jsem manuál, učím se“, ne „co by se mělo implementovat“. Prostě ses minul tématem.

   • UNI: Nemám na tvoje jalové reči náladu. Písanie ťahom prsta v natívnej klávesnici záleží na tom, že sa ešte iba učím? Adresný riadok hore detto? Dark mode detto? To prepnutie mikrofónu detto?

   • Zaklinac: 3rd party klávesnice, Reachability, bude, relativně přínosné.

   • UNI: Píšem o natívnej klávesnici, neviem, prečo by som mal zdieľať s autormi 3rd party klávesnice všetko, čo píšem. Reachability je škriabanie sa pravou rukou za ľavým uchom, keď sa to dá presunúť dolu. Bude (možno), ale malo byť už dávno. A áno, je to veľmi prínosné – kto raz vyskúšal, pochopí.

  • 1. Návrh textu se zlepší postupem času podle toho, co a jak budeš psát… taky jsem se dočkal, než se klávesnice „naučila“ predikci mých textů… dneska už v podstatě ťukám jen do predikovaných slov :-D … jinak máš samozřejmě možnost využít jinou klávesnici :-)

   2. dá se nastavit
   3. Nepoužívám – ale chápu, že někomu může chybět
   4. kravina – občas někomu diktuju číslo a určitě nechci, aby byl na hlasitém (a když, tak si ho přepnu sám)

   5. hlasitost je separovaná stejně, jako třeba ve WM (vyzvánění, multimédia, hovory, …)
   6. jednotnější už být nemůže :-)
   7. subjektivní – ale můžeš to tak vnímat o tom žádná :-) možná je to více o zvyku…

   • Problem hlasitosti je hlavne budik vs. vyzvananie. To skutocne nieje separovane a hrozne ma to stve – hlavne ked clovek zaspi -(

 4. Mě by vážně zajímalo co sakra všichni vidí na tom iPhonu, Výkon? ten oni neřeší, foťák? zaostává, Zpracování? Jo kov je super ale chtělo to redesign, a oni ho udělají že dají sklo což super už nebude. Tak v čem.

  • Preco iPhone? Podpora, aktualizacie, bezudrzbovost, optimalizacia, ekosytem, bezpecnost a sukromie.

  • Vykon? iP7 je porad jeden z nejvykonnejsich telefonu vubec. Fotak? Opet, jeden z nejlepsich (skoda jen toho 0 manual nastaveni). Zpracovani? Fantasticke, je to videt i zevnitr toho telefonu, ze tohle ma proste Apple vychytane nejlepe, ale musim souhlasit, ze soucasny design uz je trochu starsi – uvidime co prinese ip8.

   • Hehe a co teprve iPhobe SE:) Ale je to jako u Porsche, někdy se prostě dedign trefí…

  • Článek je o iOS….

  • Já chápu iPad. Halvně výdrž je slušná a jako tablet na konzumaci obsahu, kde nikdo nechce nic řešit to je dokonalý. Využití iPad pro je rozporuplné, ale asi si své zastánce najde

   • Není, pokud bereš iPad Pro = Pencil = práce s grafikou. Pro nás „fejsbukáře“ jaksi není Pročková řada no.
    No je to taky tedy velmi, velmi luxusní placka pro eziny, to ne že ne:)

 5. Nadále budu věrný telefonům se zajímavým poměrem cena versus výkon a ty Apple neprodává.

  • Ano, Apple se k nějakému poměru cena/výkon naštěstí ještě nesnížil. Prodává jen TOP :-) … a doufám, že u toho zůstane.

  • No iPhone SE je dost populární „fleetový“ telefon, kde se na tohle docela hraje, tedy prodává:)

   • nojo, ale nekdo uz moc ten pidi displej s 4 roky starym designem nechce

   • lukass71 (neregistrovaný): Takhle, ve firmě se mobily fasují za účelem (zaměstnanec k dosažení). Nemá to úkolem doma nahrazovat polovinu domácí elektroniky, to si musíš telefon koupit sám:)
    Design je relativní. Ne nový je vždy lepší. Někdy je to prostě jen jiný.

   • Ten design je porad super to souhlasim, ale proste uz by to byvalo chtelo neco noveho. Snad SE 2 (jestli neco takovyho jeste bude) zkusi neco novyho

 6. Bral bych nativní podporu Chromecastu.

  • A na co by ti byla? :D

   • Na iPad a Chromecast:D

   • Na co Chromecast, kdyz je tu AppleTV?

   • zipiik (neregistrovaný): Á, nás nejpilnější studen s opět co nejstupidnějším příspěvkem. Zcela nezaujatě musím uznat, že ty jsi v tom skutečně premiant.
    Tedy jinak, na co kurzor (viz článek), když máme prst. Asi jsi opět zcela nepochopil téma….:/

   • A jake je tedy tema? Co vim, tak Chromecast je o prenosu obrazu a zvuku nebo stramovani videa z netu treba do TV. To Apple TV zvlada bez problemu, tak proc Chromecast v iOS?

   • zipiik (neregistrovaný): Protože Chromecast je levnější, Apple TV je mimo dané trhy méněcenný než jinde, je to víceúčelové zařízení (Chromecast prostě jen castí) a nechci doma živit dvě krabičky pro Android a pro iOS. Tak proto Chromecast.

   • Holt Apple nemíří do chudých rodin :)

   • zipiik (neregistrovaný): Tak jednak, navíc obsahově neumí u nás ten produkt ani obhájit (resp. poskytovatelé služeb). Chromecast v podstatě za 1/4 ceny zastane ten samý primární úkol, cast. Ale jak jsem psal, i z iOS se ten obsah dostat dá, tak to není až tak majoritní požadavek na funkcionalitu. Ale bylo by to milé.

   • „Chromecast v podstatě za 1/4 ceny zastane ten samý primární úkol“
    Jak uz to kdosi nedavno psal, Apple nemíří do chudých rodin :)

    Treba tebou zminovany HorizonGo podporuje AirPlay, takze streamovani pres AppleTV neni problem. Je fakt, ze uz se nedelaji levne AppleTV, to je holt uzavreny ekosystem Applu, ktery tu tak bezmezne obdivujes. Apple vyslysel prani moci si instalovat aplikace primo do AppleTV bez nutnosti jailbeaku, posilil HW, ale necha si za to patricne zaplatit.

   • zipiik (neregistrovaný): Ty to furt nechápeš. Není problém, že by to přes Apple TV nešlo. Problém je, že v našich podmínkách je Apple TV zbytečně robustní řešení (dostupnost služeb) a z pohledu požadavku čistě castění tuplem. Apple neposkytuje jednoúčelové řešení přenosu obsahu, Google ano. Takže by bylo fajn, podporovat i to Googlí řečení (což částečně je) (to od MS asi úspěšně ignorují všichni že, tradičně).

   • Ja to chapu, ale musis uznat, ze by bylo skoda si nechat ujit prilezitost k rypnuti, kdyz po Applu (ktery podle tvych prispevku dela vsechno nejlip) chces, aby krome sveho AirPlay podporoval konkurencni Chromecast :)
    Pokud chces jen stramovat obsah a nepozadujes instalaci aplikaci, je dnesni Apple TV za cenu 2 Chomecastu Ultra (nebo 4 Chromecastu 2) fakt overkill. Nechapu, ze pro takove zakazniky nezachoval puvodni AppleTV, ale asi plati, ze „Apple nemíří do chudých rodin“.

   • zipiik (neregistrovaný): O nejlíp nic nevím (to jsem napsal kde?), některé věci prostě dělají dobře. A i kdyby nejlíp, není to přeci žádná exaktní hodnota:) I nejlíp může být vysoce nedostatečné, pokud je daná množina tam kde je (viz např. „nejlepší“ CZ tarif operátorů vs zahraničí).

    Tak co si budeme nalhávat, obecně je lepší než se mrdlat „jak to nějak z telefonu dostat na tu velkou obrazovku“ mít to prostě na té větší obrazovce, jenže jsou tu ty fakta, která jsou, proto Chromecast. V zásadě to není chyba Apple, prostě je takový stav.

  • Ta zatím jedině v YouTube, no :-(

   • To zase ne, např. UPC HorizonGo také, tak jako daný video přehrávač, apod. (viz Google Home aplikace např.). Ale širší podpora by se hodila.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).