Dočkáme se s iOS 12? Přehled funkcí, na které Apple v novém systému zapomněl

iOS 11

Minulý týden Apple představil zbrusu novou verzi systému iOS 11 pro iPhony a iPady. Ta přináší spoustu novinek a inovací, z těch hlavních bychom jmenovali především kompletně přepracované ovládací centrum, zbrusu nový App Store, a mnoho dalšího (více o novinkách najdete v našem článku s prvními dojmy).

Očekávání u jedenácté verze byla velká a i když to na první pohled mohlo vypadat, že novinek tentokrát tolik nebylo, opak je pravdou a ve výsledku si Apple připravil několik stovek inovací, i když ty nejvýraznější pocítí především majitelé iPadů. Přesto se na řadu funkcí, o kterých se před premiérou spekulovalo, nedostalo. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které by Apple mohl přidat s dalšími verzemi, nebo až s iOS 12 příští rok.

iOS 11 na iPadu a iPhonu

Podpora více uživatelských účtů

iOS 11 představuje hlavní inovaci především pro iPady, nicméně na tuto vlastnost, kterou valná většina uživatelů kvitovala s povděkem, se bohužel nedostalo. Během vývoje nové verze iOS se objevila celá řada konceptů, která poukazovala na to, že právě podpora více účtu by měla být jednou ze stěžejních novinek chystaného updatu. Applu se však patrně nepodařilo vše spolehlivě odladit, a proto musíme tuto funkci oželet. Doufejme, že pouze dočasně.

Podpora více účtů by přiblížila zařízení na platformě iOS ekosystému macOS, kde toto již řadu let bez problémů funguje. Je patrně zbytečné připomínat výhody podpory více účtů. Své uplatnění by našla zejména u firem, kde by mohlo jedno zařízení využívat více zaměstnanců, než pouze jeden.

Tmavý mód (vzhled)

Pomalu bychom to mohli nazvat jako folklor. Každoročně se na top místech tzv. wish listu uživatelů objevuje přání přinést do iOS tmavý mód. A stejně tak se každý rok žádná převratná inovace v tomto směru nekoná, i když, drobný náznak v iOS 11 přece jenom je – psali jsme o něm zde.

Skupinový FaceTime

Další vlastnost požadovaná širokou komunitou uživatelů. Představa, kdy si můžete seskupit více uživatelů do jednoho chatu nebo konferenčního hovoru, je velmi lákavá. Nicméně v nové verzi iOS 11 se jí opět nedočkáme. Opět tedy budeme muset využít některou z alternativních aplikací, které nabízí App Store. Nezbývá než doufat, že vývojáří nechají „obměkčit“ a do verze iOS 12 bude skupinový FaceTime implementován.

Podpora pro myš

Toto je věc, kterou by si přálo opravdu mnoho uživatelů iOS, zejména pak iPadu. Jen si představte, kolik nových možností by dostal takový iPad Pro, pokud by k němu bylo možné připojit a následně používat myš? Apple však obdobně jako v minulosti prohlásil, že iOS je vyladěn k dokonalosti, co se týče dotykového ovládání.

Aplikace třetích stran jako výchozí

Ani tentokrát se nedočkáme… bohužel. Pokud by někdo chtěl kupříkladu nastavit Google Chrome jako výchozí prohlížeč, má prostě smůlu. Stejně tak u jiných základních aplikací. Nelíbí se vám aplikace na posílání zpráv? Fajn, stáhněte si jinou, ale jako výchozí vám ji nastavit neumožníme. Proč to nejde na iOS, když na macOS ano.

Uvidíme, zda nás Apple překvapí během dalších aktualizací systému iOS 11 a alespoň některou z „pohřešovaných“ vlastností dodá. Co se týče tmavého módu, je možné, že se ho dočkáme s příchodem iPhonu 8, který má být vybaven OLED displejem, který si díky své vlastnosti dokonale vykreslit černou barvu o tuto možnost přímo říká.

Samozřejmě, je spoustu dalších věcí, které by uživatelé iOS uvítali, ale snažili jsme se vypíchnout pouze některé z těch podstatných.Vy nám do diskuze můžete napsat, jakou funkci byste v iOS uvítali vy.

Autor článku
Ondřej Miláček

Kapitoly článku