iOS 11: přehled novinek, které se naučí iPhony a iPady

Operační systém iOS 11 byl oficiálně představen a my pro vás máme přehled novinek a vylepšení, které na podzim dorazí na iPhony a iPady. Pro vývojáře bude první testovací verze dostupná už v průběhu dnešního večera. Kdo by čekal změny na hlavní obrazovce, bude zklamán – její podoba zůstává prakticky beze změny už od první generace a i tentokrát se jablečný gigant soustředil především na klíčové aplikace a práci s notifikacemi. Jen škoda, že mnohokrát spekulovaný Dark mode se opět nekoná. Mimochodem, iOS 11 tentokrát přináší výrazně více novinek právě pro jablečné tablety – těšit se můžeme na správce souborů či podporu funkce Drag and Drop.

iOS 11 na iPadu a iPhonu

Strojové učení a vylepšené Zprávy

iOS 11 rovněž využívá strojového učení, což v praxi znamená, že se systém „učí“, jak jej používáte. Na základě toho je schopný lépe optimalizovat práci s aplikacemi, což se pozitivně projeví nejen na rychlosti, ale i na energetické náročnosti.

Jako první Apple představil novinky ve Zprávách. Veškeré vaše konverzace se nově budou ukládat do iCloudu. A pokud například odstraníte konverzaci nebo jen vybrané zprávy v jednom z vašich zařízení, díky iCloudu se změny automaticky přepíšou i na další zařízení. Vylepšení doznají i oblíbené samolepky, i když zde Apple zatím nic konkrétního nezmínil.

Platby mezi uživateli a předělaná Siri

Služba pro placení Apple Pay u nás zatím není dostupná, nicméně tam kde je, si díky ní budou uživatelé moci posílat peníze mezi sebou, což je velmi zajímavá funkce. Pokud používáte hlasovou asistentku Siri, potěší vás zcela nový hlas i předělané prostředí. Chybět nebudou ani překlady mezi z angličtiny do čínštiny, španělštiny, němčiny a dalších jazyků. Jen škoda, že se Siri stále nenaučila česky.

Fotoaparát a Ovládací centrum

Původní verze aplikace nahrávala video s kodekem H.264, nicméně s novou verzí Apple přešel, stejně jako v macOS High Sierra, na pokročilejší H.265. Jablečný gigant dále vylepšil režim Portrét, Live photos i Vzpomínky (Memories), které aplikace vytváří ze snímků a videí, které jste v daný den pořídili. V editoru fotografií přibude řada nových filtrů, kterými budete moci snímky vylepšit.

Zcela předělaná je nabídka Ovládacího centra, které lze vytáhnout tahem prstu od spodní části. Najdeme zde většinu přepínačů ve zcela novém uspořádání. Konečně tak nebudeme muset pro vypnutí datových přenosů přecházet přímo do nastavení.

App Store s novým designem

Kompletně předělaný je obchod s aplikacemi. Na zbrusu nový design si budeme muset chvíli zvykat, ale z prezentace na keynote vše vypadá velice přehledně. Kromě detailních popisků a screenshotů nebudou chybět ani videa – ta se už u řady aplikací a her objevuje už v současném App Store, nicméně s iOS 11 dostanou videa mnohem více prostoru.

Tradičně nebudou chybět nabídky s denním doporučením zajímavých nebo nových aplikací a her, a samozřejmě i typy na tituly, které by vás mohli zajímat na základě aplikací, které aktuálně používáte. Lépe bude také rozlišeno, zda v sobě aplikace obsahuje další nákupy.

Novinky pro iPady: Správce souborů a přetahování dat

Jedenáctá verze systému přinese řadu nových funkcí na tablety iPad. Potvrzena je podpora funkce Drag and Drop mezi dvěma okny v režimu Split View, o které jsme psali v tomto článku. Chybět nebude ani dlouho spekulovaný správce souborů (ten je dostupný také pro iPhone).

U něj nechybí podpora nejpoužívanějších cloudových úložišť. Kromě iCloudu je to Dropbox, Box, Google Drive či OneDrive. Apple dále vylepšil přepínač aplikací a přidal systémový dock, do kterého si můžete přidat aplikace podobně, jako na macOS.

iOS 11 nepřišel s žádnými revolučními funkcemi a designeři se do ničeho odvážnějšího nepouštěli ani v oblasti uspořádání systémových nabídek, přesto jedenáctá verze pečlivě vylepšuje to, po čem řada uživatelů volala. Nejvíce nová verze systému potěší majitele iPadů, kterým nabídne vylepšený panel s aplikacemi, lepší práci s více okny, správce souborů s podporou cloudových úložišť a především možnost přetahovat data mezi aplikacemi.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku