Domů » Články » Digitální odpad: průměrně máme v telefonu tisíc fotek, pětina je nepoužitelná

Digitální odpad: průměrně máme v telefonu tisíc fotek, pětina je nepoužitelná

Společnost Avast zveřejnila zajímavé statistiky, ze kterých vychází, že běžný uživatel má v telefonu uložených 952 fotografií, z nichž až 22 % má špatnou kvalitu, jsou rozmazané, tmavé nebo jde o duplikáty. Z průzkumu vyplynulo, že v průměru 292 fotografií ukládá aplikace WhatsApp a 86 snímků obrazovky ukládají sami uživatelé. Pokud by je odstranili, mohli by uvolnit až 20 % z úložiště svého telefonu.

Největší provinilci jsou…

Navzdory možným očekáváním, že nejvíce fotografií si ukládá tzv. selfie generace (lidé ve věku od 18 do 24 let), průzkum odhalil, že tato skupina jich má naopak nejméně. Důvodem může být rostoucí popularita živého obsahu na sociálních sítích, jako je Snapchat a Instagram Stories, které po 24 hodinách mizí. Nejvíce snímků mají v telefonech lidé mezi 25 a 44 lety, kteří uchovávají až 1000 fotografií.

android fotky telefon

Proč si uživatelé nechávají špatné fotky? Lidé v této věkové skupině jsou často rodiče, kteří si pořizují spousty fotografií svých dětí. Pak se nemohou přimět vymazat ty, které nejsou dokonalé, nebo jednoduše nemají čas zpětně snímky procházet. To je ostatně problém mnoha z nás,“ dodává produktový manažer Avastu Sandro Villinger.

Průzkum také ukázal, že ženy pořizují o 24 % fotografií více než muži. V telefonu tak mají v průměru 1053 snímků, zatímco muži jich mají přibližně o 200 méně, tedy 851.

Zbytečné fotografie jsou celosvětovým trendem

Data ukazují, že ukládání zbytečných fotek je trendem po celém světě. Ve všech 45 zemích, které Avast do průzkumu zahrnul, je uživatelé pravidelně neodstraňují. Například v Japonsku zabírají lidem tmavé, rozmazané nebo duplikované snímky téměř třetinu úložiště, v Česku až čtvrtinu, tedy stejně, jako třeba ve Velké Británii nebo v Rusku. V průměru nejvíce špatných fotek si ukládají uživatelé z Tchaj-wanu, Slovenska a Spojených států.

dxomark photo camera phone

Sandro Villinger dodává: „Zvětšující se úložiště v chytrých telefonech a kvalitní vestavěné fotoaparáty nám umožňují fotit bez zábran. Nedostatek paměti tak může snadno ovlivnit váš zážitek z používání telefonu a mazání nepotřebných fotek je snadný a rychlý způsob, jak udržet svůj telefon funkční.

Tip: žebříček DxOMark: kontroverzní metodika, nebo důvěryhodný zdroj?

A jak jste na tom vy? Máte také v telefonu uložené stovky nepovedených fotek, nebo je pravidelně třídíte a promazáváte? Dejte nám o tom vědět do diskuze pod článkem.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments