Domů » Bleskovky » Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Nové iPhony přinášejí celou řadu novinek – například výrazně vylepšený fotoaparát. Na obzoru je ale také jedna velmi výrazná inovace, která však nebude k dispozici při zahájení prodeje, ale majitelé iPhone 11 se jí dočkají až někdy v průběhu podzimu v rámci další systémové aktualizace. Apple tuto speciální technologii nazývá Deep Fusion a slibuje si od ní kompletně nový způsob fotografování.

apple deep fusion feature demo
Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Funkci Deep Fusion bude mít na starosti tzv. Neural Engine (strojové učení), který bude uvnitř čipsetu Apple A13 s pomocí strojového učení vytvářet výslednou fotografii. Výsledkem tohoto procesu by měly být snímky s ohromujícím množstvím detailů, velkým dynamickým rozsahem a velmi nízkým šumem. Ambiciózní funkce podle Applu vynikne především v málo a středně osvětleném prostředí.

iphone 11 pro 2 1
iPhone 11 Pro později dostane podporu technologie Deep Fusion, která výrazně zlepší kvalitu fotografií

Jak funguje technologie Deep Fusion?

Phil Schiller, vedoucí marketingu v Applu, novinku sice předvedl na jediném obrázku, za to však vysvětlil, jak celý proces vlastně funguje:

  • Fotoaparát pořídí 9 snímků s různými parametry.
  • Ještě před stisknutím spouště fotoaparát zachytí 4 krátké snímky a další 4 sekundární snímky.
  • Po stisknutí spouště snímač pořídí jednu fotografii s dlouho expozicí.
  • Poté se do procesu zapojuje zmíněný Neural Engine (strojové učení) společně s umělou inteligencí. Ten za pouhou jednu sekundu vyhodnotí kombinaci pořízených dlouhých a krátkých obrázků a vybere mezi nimi tu nejlepší variantu – jeden po druhém projde každý z 24 milionů pixelů, aby co nejlépe optimalizoval všechny detaily a zajistil co nejnižší úroveň šumu.
deep fusion
Takhle bude Deep Fusion skládat výslednou fotografii (zdroj: TheVerge)

Nepřehlédněte: Apple myslí na přírodu: v nových iPhonech najdete recyklované minerály

S příchodem funkce Deep Fusion společnost Apple plnohodnotně vstoupí do světa výpočetní fotografie. Podle výrobce to bude poprvé, kdy za generování výsledného obrazu převezme zodpovědnost technologie neural engine. Apple o chystané funkci mluví jako o „šílené vědě výpočetní fotografie“ a my se v redakci nemůžeme dočkat, až si ji sami vyzkoušíme.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments