Domů » Bleskovky » Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Nové iPhony přinášejí celou řadu novinek – například výrazně vylepšený fotoaparát. Na obzoru je ale také jedna velmi výrazná inovace, která však nebude k dispozici při zahájení prodeje, ale majitelé iPhone 11 se jí dočkají až někdy v průběhu podzimu v rámci další systémové aktualizace. Apple tuto speciální technologii nazývá Deep Fusion a slibuje si od ní kompletně nový způsob fotografování.

apple deep fusion feature demo
Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Funkci Deep Fusion bude mít na starosti tzv. Neural Engine (strojové učení), který bude uvnitř čipsetu Apple A13 s pomocí strojového učení vytvářet výslednou fotografii. Výsledkem tohoto procesu by měly být snímky s ohromujícím množstvím detailů, velkým dynamickým rozsahem a velmi nízkým šumem. Ambiciózní funkce podle Applu vynikne především v málo a středně osvětleném prostředí.

iphone 11 pro 2 1
iPhone 11 Pro později dostane podporu technologie Deep Fusion, která výrazně zlepší kvalitu fotografií

Jak funguje technologie Deep Fusion?

Phil Schiller, vedoucí marketingu v Applu, novinku sice předvedl na jediném obrázku, za to však vysvětlil, jak celý proces vlastně funguje:

 • Fotoaparát pořídí 9 snímků s různými parametry.
 • Ještě před stisknutím spouště fotoaparát zachytí 4 krátké snímky a další 4 sekundární snímky.
 • Po stisknutí spouště snímač pořídí jednu fotografii s dlouho expozicí.
 • Poté se do procesu zapojuje zmíněný Neural Engine (strojové učení) společně s umělou inteligencí. Ten za pouhou jednu sekundu vyhodnotí kombinaci pořízených dlouhých a krátkých obrázků a vybere mezi nimi tu nejlepší variantu – jeden po druhém projde každý z 24 milionů pixelů, aby co nejlépe optimalizoval všechny detaily a zajistil co nejnižší úroveň šumu.
deep fusion
Takhle bude Deep Fusion skládat výslednou fotografii (zdroj: TheVerge)

Nepřehlédněte: Apple myslí na přírodu: v nových iPhonech najdete recyklované minerály

S příchodem funkce Deep Fusion společnost Apple plnohodnotně vstoupí do světa výpočetní fotografie. Podle výrobce to bude poprvé, kdy za generování výsledného obrazu převezme zodpovědnost technologie neural engine. Apple o chystané funkci mluví jako o „šílené vědě výpočetní fotografie“ a my se v redakci nemůžeme dočkat, až si ji sami vyzkoušíme.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

31 komentářů

 1. Ono to ještě není venku? O.o
  No další verze HDR se nikdy neztratí a bude tradičně zajímavé pozorovat HDR od Google vs. ta od Apple … alespoň na main kameře a ne na té ultrawide tragedii na iPhonech 12 :-D (nešlo odolat).

  • Jak říkali na Keynote, vydání dodatečně. Pixel nikoho nezajímá, provinční výrobce ultra hnusných telefonů. Spíše vs Samsung, v podstatě znovu a stále jediná „alternativa“ a věčný plagiátor😊

   • Google HDR funguje na hromadě telefonů … ach jo, že mě to ještě baví vysvětlovat.

   • Nicméně ne na iPhone, takže je to jedno.

   • No na iPhone bohužel ne, protože by bylo opravdu zajímavé spojit hardware Apple v main kameře a postprocesing Google.
    Holt skoro všude jinde to funguje a ostatní uživatelé ho používat můžou.
    Když bych přecházel příští rok na iPhone, to by byla asi jedna z věcí, co by mi chyběla.

   • uni: No, Samsung možná věčný plagiator je, ale pak by mě zajímalo, kde opisuje, když náš údajný technologický leader se zmohl u poslední generace představené nedávno, jen na to, vykrást ultrawide čočku a vykrást dark mode, který ten ošklivý Samsung plagiator používal už tak 8 let zpátky :) Ale zas dobrý, vykrádačce fast charging, wireless charging (které určitě nikdo nepotřeboval) se to nepřibližuje :) A pak kdo je tu plagiator, haha.

   • Menty: Kdo je tu plagiátor zcela jasně říká odsouzená strana za plagiátorství:DDD

   • @Menty
    A přece se někdo na tuhle hloupou poznámku uniho chytl 🙄

   • JoeBlack: No samozřejmě :)

    uni: Ano, kdysi dávno. Takže tvoje tvrzení „věčný plagiátor“ je samozřejmě, bez nějakého překvapení, opět lživé :) Plus samozřejmě to, co píšu dál, poslední Keynote byla jedna velká vykrádačka :)

   • Menty
    ultra wide nemel první Samsung jen pro zajimavost
    a nemel první ani dark mode
    a není to vlastne jedno ? když to vemu tak dnes každý kopiruje a poupravuje a je jedno který to je výrobce :)

   • Není to kopírování, je to inspirace. Bez tohoto to nejde. Teda jde, ale těžko.

   • Tak jedno to je, jen je úsměvné, že se opět dostáváme do situace, kdy všichni, až na novátorský Apple, kopírují. :) Paradoxně dva „výmysly“ Apple (3D Touch a FaceID) nechaly veškerou konkurenci ledově chladnou (jeden „výmysl“ už dokonce v tichosti, aby to nebylo trapné, pohřbil). Nojo, leader prostě.

   • Otázka je, zda Samsung vůbec tedy ve svém OS (Tizen) má dark mode, když už je tu tak vynášen do nebe:D

   • uni: Mám pro tebe novinku – ne každý systém je tak omezený, jako je iOS, tudíž třeba Android si může daný výrobce přizpůsobit. Nepotřebuje na to Samsung vlastní os. Takže bych být tebou vyndal hlavu ze zadku a přestal papouškovat kecy Apple :D

   • Menty: Uf, jako řešit, který výrobce si do nějakého svého „launcheru“ dal černou barvičku…. jako vážně? :DDD

    Ne, téma je opravdu jiné, OS. A ne, ani Android, ani iOS v tom nejsou premianti.

   • Uni: ty zase zase předvádíš ten tvůj bordel v hlavě na MM….

   • uni: Koukám, že ti teda očividně téma opět uniklo. „Spíše vs Samsung, v podstatě znovu a stále jediná „alternativa“ a věčný plagiátor“ – nepamatovat si, co jsem napsal před hodinou, to je teda síla. Téma je „zda je teda ten plagiator alternativou pro Apple a jeho iPhone“ (i když by to mělo být spíš opačně, zda Apple vůbec může být alternativou pro Samsung). Téma je tedy Samsung vs Apple, SW a HW. A tam je fakt jasný – Samsung měl černé téma dááávno před Apple. Takže kopírky jen přišly, a tradičně to obšlehly. BFU nezajímají důvody, proč tam dark theme není (což bys jako BFU měl vědět), ani launcher (jak se nám tu snažíš nakecat) – je zajímá to, zda tam to téma je nebo není.

   • Jestli takhle jedeš ve středu, máme se tento týden opravdu na co těšit :)

   • xzeit: Spíše sis našel další prostor, kde prezentovat svou naprostou naivitu i přes to, že tě tu komunit/server v daných tématech vzdělává roky, ale vstřebávání informací prostě vázne…

   • Žádná naivita. Jen servírování Applu a hltani toho, jak je to vlastně správně. Psát nesmysly typu, jak se čtečka otisků oproti FaceID vlastně špatně, to chce pořádnou Appli masáž.

   • xzeit: Špatně až tak není, ale je nahrazeno vyspělejší technologií. A je jedno, zda u Apple nebo třeba Huawei. To jen tobě v hlavě neustále straší Apple, masáž, apod.

   • Jojo, toto jsme poslouchali i u 3D Touch, a kde je mu teď konec.

   • Resp. ano, i ten byl vlastně nahrazen vyspělejší technologií – okopírováno od Google, který to takto používá roky.

   • Menty: Jako reakci na 3D Touch:D
    Nicméně ano, Force Touch ustoupil aku.

   • uni: Opět jsi mimo – mluvím o tom, čím byl nahrazen, ne čemu musel ustoupit. Je to tak, jak to píšu (teda že byla zkopírována konkurenční technologie/řešení), a to se nehodí do krámu, tak je nutné diskuzi stočit jinam. Uf, to bude teda těžkej tejden ještě :D

   • 😂😂😂 tak to urcite 😂😂😂 Ty fakt zeres vsetko co ti apple poda. Mi povedz ako nieco o hrubke folie pomohlo ktomu aby apple vedel dat akku do iPhone v tvare L?

   • „vyspělejší technologií“

    Vyspelejsi urcite ne, intuitivnejsi/levnejsi mozna.

  • „Google vs. ta od Apple … alespoň na main kameře a ne na té ultrawide tragedii na iPhonech “
   Tak to porovnavat ani nejde, kdyz je Google mit nebude :D

   • Ach jo… ultra wide na jiných telefonech.
    Že vás to baví, mě to přijde, že to muselo dojít snad úplně každému, jak to bylo myšleno.
    Asi jsem přehnaný optimista.

   • To on lukas zi zase musí jenom hrát na debi-la.

   • „zi zase“ nauc se psat frajere

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).