Domů » Bleskovky » Apple myslí na přírodu: v nových iPhonech najdete recyklované minerály

Apple myslí na přírodu: v nových iPhonech najdete recyklované minerály

Nový 10,2palcový iPad je vyrobený výhradně z recyklovaného hliníku. To samé platí také pro loňský MacBook Air. iPhone z recyklovaných materiálů však v portfoliu společnosti Apple zatím chybí. V nedávno představených iPhonech 11 a 11 Pro bychom i přesto jednu nepatrnou úpravu našli.

iphone 11 close up

Viceprezidentka pro životní prostředí v Applu Lisa Jackson v rozhovoru pro Reuters odhalila, že Taptic Engine v modelové řadě iPhone 11 je vyrobený výhradně z recyklovaných prvků vzácných zemin, konkrétně ze skupiny 17 minerálů. To znamená, že přibližně 25 % ze všech vzácných zemin použitých v nových iPhonech je nyní recyklováno.

Souvislost s obchodní válkou nehledejte

Použití recyklovaných minerálů podle Applu nesouvisí s probíhající obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou. Přesto však výrobce připustil, že tento krok pomůže udržet stabilní dodávku důležitých výrobních materiálů. Společnost by nicméně ráda navázala spolupráci s externím dodavatelem, od něhož by mohla minerály nakupovat.

iphone 11 4

Zároveň však není jasné, z jakých produktů Apple recyklované minerály získává. O staré modely iPhonů se nicméně nejedná. S používáním recyklovaných prvků přirozeně přicházejí také vyšší výrobní náklady. Minerály se totiž obvykle získávají z drobných komponentů, což celý proces značně ztěžuje. Díky velkému produkčnímu rozsahu se ale tento krok společnosti z Cupertina vyplatí.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

14 komentářů

 1. Tak recykluje už zase třetí generaci iPhonů, tak se není čemu divit.

  • No nevím, Samsung jede v eSku také třetí reminiscenci a nezdá se, že by byl tak k přírodě šetrný, v tom to asi nebude 😉

   • Copak jde o soutěž v recyklaci starých modelů?
    X+mikrofon=Xs+ultrawide čočka otřesné kvality=Xss alias 12 Pro.
    Jako fakt jsem do ultrawide vkládal naděje, ale 2,4… 2,4 je na reálných, nePR, videích a fotkách strašnej hnus.

   • Ne, jen jsem navázal na tvou logiku 🤣

   • uni: Tak se na to koukej honem rychle vykašlat, než se ztrapníš ještě víc :D Ono celkově slovo „logika“ z tvých úst, to je celkem bizár. Ale jak souvisí recyklace toho špatného Samsungu s recyklací našeho „technologického leadera“, to netušíš snad ani ty.

   • Popravdě jsem nevěděl, že na něco, co je uzavřené, se dá tak „bystře“ navazovat.
    Argumentace „někdo to ale taky takhle blbě“ je na úrovni základní školy – a nene, a jojo! A můj táta tvyho tátu,gj.
    Takže tu máme závěr, že to co dělá Apple je úplně blbě, ale jiný výrobce telefonů to udělal taky … mění to nějak výsledek? Nope.

   • Tak tak je to tu skoro vždycky :D Na Apple nesmí nikdo nic říct, podle zdejších expertů dělá všechno dobře, dokonce se tu setkáváme s pojmy jako „technologický leader“, ale jen se objeví nějaká chyba apod, tak se to uvede stylem „však konkurence to dělá taky špatně“.

 2. Prosím vás, jen si nedělejte žádné liché iluze! Já si myslím, že Apple, tedy jeho majitelé a akcionáři myslí především a jen na peníze a to, že uvádějí a píší, že myslí na přírodu, tak to jen zvyšuje dostupnost peněz pro ně.

 3. Musim rict, ze me porad prekvapuje, ze tenhle clovek ma takove nutkani sem jit, i pres svuj ban a nekolikate schovavani se za jinymi nicky, a vyblit tady ty svoje pokazde stejne „moudra“.

 4. To urcite, a preto nie je ziadne zariadenie mozne opravit, len vymenit kus za kus, alebo vyhodit. Toto je ta ekologia…

 5. Pracuji ve společnosti, která je výhradním celosvětovým partnerem Apple v rámci ekologické likvidace. Nevím jak to funguje u jiných společností, ale Apple recykluje a to velmi pečlivě.. veškeré reklamované Apple zařízení jsou postupně navezeny k nám a dále putuji do Holandska, kde dochází k separaci jednotlivých frakcí atd.

  Chvíli trvalo, než jsem otupěl při pohledu do 120L barelů narvaných iPhonama a zasypané pískem, kterých jsou tu desítky až stovky.

 6. edit: jedinkrát mi srdce krvácelo a to když k nám dovezli 120 palet s Beats XL reproduktorama, které se do jednoho během týdne zničily..bylo jich kolem 12 tis :)…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).