Domů » Bleskovky » Co s nevyužitou municí? Armádě USA pomáhá s likvidací tým robotů

Co s nevyužitou municí? Armádě USA pomáhá s likvidací tým robotů

Existují dva druhy zaměstnání, které by lidé nejraději přenechali robotům. Máme na mysli především monotónní, donekonečna se opakující nebo velmi nebezpečné práce. A pak jsou tady zaměstnání, která spojují oba druhy dohromady. Například likvidace munice. Z tohoto důvodu nechal Pentagon vytvořit robotickou laboratoř, která se tímto úkolem zabývá.

Začalo to v Alabamě

Téměř před deseti lety začala Armáda Spojených států v armádním depu v Annistonu v Alabamě pokládat základy nového objektu. Jednalo se o první zařízení svého druhu a jeho cílem bylo zpracovávat a uskladňovat stovky tisíců munice. Práce s náboji a granáty je pro člověka pochopitelně velmi riziková a roboti navíc neustále opakují jednu a tu samou sadů úkonů.

Tajemná radiostanice vysílá přes 40 let. Nikdo ale nezná důvod

Jejich prvním úkolem bylo rozebrat munici, která se používala do raketových systémů M270. Americká armáda zmíněné raketové systémy obdržela v roce 1982 a následujícího jara je nasadila do západního Německa. Nyní jsme se dozvěděli, že za dobu své existence robotí jednotka úspěšně rozebrala sedm set tisíc hlavic. Během osmihodinové směny zvládnou robotická ramena zpracovat 21 hlavic.

Komplikovaný proces

Jedná se o velmi komplikovaný úkol, na jehož realizaci bylo zapotřebí vyvinout komplexní systém. V laboratoři pracuje tým devíti robotů s pětapadesáti kamerami a stovkami senzorů. Každá raketa obsahuje 644 granátů zabalených do ochranného pěnového obalu. Roboti musí jednotlivé granáty z hlavice vyřezat, bezpečně je vytáhnout a následně vyjmout pojistku.

Vláda USA přišla o radioaktivní plutonium: někdo ho ukradl na parkovišti

Před existencí automatizované laboratoře se k zneškodňování výbušnin používaly jiné metody jako například řízená detonace, spálení, zakopání nebo potopení do moře. Díky robotům jsou však tyto nežádoucí způsoby minulostí. Raketové komponenty mohou být navíc recyklovány a použity k dalším účelům.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).