Domů » Bleskovky » Vláda USA přišla o radioaktivní plutonium: někdo ho ukradl na parkovišti

Vláda USA přišla o radioaktivní plutonium: někdo ho ukradl na parkovišti

Na veřejnost se dostala zpráva zveřejněná organizací The Center of Public Integrity, která popisuje vskutku neuvěřitelnou událost, k níž došlo v březnu minulého roku. V pojednání se lze dočíst o událostech které vedly k tomu, že vládním zaměstnancům kdosi ukradl vzorek radioaktivního plutonia a cesia.

Vše je o to pikantnější, že se oficiální místa pokusila vše utajit. Když přitom nedávno nedopatřením kamsi „zašantročila“ gram vysoce radioaktivního plutonia univerzita v Idaho, vše bylo ohlášena a instituce musela zaplatit pokutu.

Vaše auto není trezor

Dva „bezpečnostní experti“ vyslaní ministerstvem energetiky USA měli zdánlivě prostý úkol: vyzvednout radioaktivní materiál z neziskové laboratoře v Texasu. Při manipulaci s radioaktivními materiály je samozřejmě nutné neustále kontrolovat případnou kontaminaci. Naši experti si tak s sebou vzali i příslušné monitorovací přístroje. Ty nicméně musí být pro správnou funkčnost zkalibrovány, takže k nim přibalili i referenční vzorky zmiňovaných radioaktivních prvků.

Na cestě je však zřejmě přepadla únava a tak se rozhodli přenocovat v jednom hotelu. Drahé vybavení i radioaktivní materiál nechali ve svém Fordu Expedition a to dokonce ne v kufru, ale na zadních sedačkách. Když ráno našli na parkovišti auto s rozbitým okénkem a chybějícím plutoniem, nemohli snad být ani překvapeni. Americká policie by se měla možná inspirovat u té naší a na parkoviště začít umisťovat oblíbený slogan „vaše auto není trezor“.

Jadernou bombu prý z ukradených materiálů vyrobit nelze

Bezpečnostní experti vše ohlásili místní policii, která věc ihned konzultovala s FBI. Radioaktivní prvky ani přístroje se však najít nikde nepodařilo, ačkoliv byly prozkoumány mimo jiné všechny zastavárny v okolí. Vše tak nasvědčuje tomu, že pachatel dobře věděl, co krade, a s lupem má nějaký jiný záměr, než ho co nejrychleji zpeněžit v bazaru.

Mluvčí Národní laboratoře v Idaho ujistila, že množství odcizených radioaktivních materiálů není zdaleka dostatečné pro výrobu tzv. špinavé jaderné bomby. Šlo konec konců jen o kalibrační vzorky. Lze si však představit, že pro otravu jednotlivce by množství stačit mohlo.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. Tento příběh známe. Vzali to Libyjci…jim to zase vzal Dr. Emmett Brown a využil nukleární reakce k dosažení 1.21GW nutné pro cestování v čase….

  2. No a co? Vždyť se zase až tak moc nestalo, pár ztracených kalibračních vzorků, to je toho. Za studené války sověti i američané dokázali ztratit i celé funkční jaderné bomby a některé z nich se dodnes nenašly…

  3. Zase ten Putin….

  4. v británii se podobně ztratil novičok )))

  5. To ani nejde komentovat. Amíci

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).