TOPlist

Vláda USA přišla o radioaktivní plutonium: někdo ho ukradl na parkovišti

Na veřejnost se dostala zpráva zveřejněná organizací The Center of Public Integrity, která popisuje vskutku neuvěřitelnou událost, k níž došlo v březnu minulého roku. V pojednání se lze dočíst o událostech které vedly k tomu, že vládním zaměstnancům kdosi ukradl vzorek radioaktivního plutonia a cesia.

Vše je o to pikantnější, že se oficiální místa pokusila vše utajit. Když přitom nedávno nedopatřením kamsi „zašantročila“ gram vysoce radioaktivního plutonia univerzita v Idaho, vše bylo ohlášena a instituce musela zaplatit pokutu.

Vaše auto není trezor

Dva „bezpečnostní experti“ vyslaní ministerstvem energetiky USA měli zdánlivě prostý úkol: vyzvednout radioaktivní materiál z neziskové laboratoře v Texasu. Při manipulaci s radioaktivními materiály je samozřejmě nutné neustále kontrolovat případnou kontaminaci. Naši experti si tak s sebou vzali i příslušné monitorovací přístroje. Ty nicméně musí být pro správnou funkčnost zkalibrovány, takže k nim přibalili i referenční vzorky zmiňovaných radioaktivních prvků.

Na cestě je však zřejmě přepadla únava a tak se rozhodli přenocovat v jednom hotelu. Drahé vybavení i radioaktivní materiál nechali ve svém Fordu Expedition a to dokonce ne v kufru, ale na zadních sedačkách. Když ráno našli na parkovišti auto s rozbitým okénkem a chybějícím plutoniem, nemohli snad být ani překvapeni. Americká policie by se měla možná inspirovat u té naší a na parkoviště začít umisťovat oblíbený slogan „vaše auto není trezor“.

Jadernou bombu prý z ukradených materiálů vyrobit nelze

Bezpečnostní experti vše ohlásili místní policii, která věc ihned konzultovala s FBI. Radioaktivní prvky ani přístroje se však najít nikde nepodařilo, ačkoliv byly prozkoumány mimo jiné všechny zastavárny v okolí. Vše tak nasvědčuje tomu, že pachatel dobře věděl, co krade, a s lupem má nějaký jiný záměr, než ho co nejrychleji zpeněžit v bazaru.

Mluvčí Národní laboratoře v Idaho ujistila, že množství odcizených radioaktivních materiálů není zdaleka dostatečné pro výrobu tzv. špinavé jaderné bomby. Šlo konec konců jen o kalibrační vzorky. Lze si však představit, že pro otravu jednotlivce by množství stačit mohlo.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku