Domů » Bleskovky » Čína provedla kybernetický útok na Telegram, jde o odvetu za protesty v Hongkongu

Čína provedla kybernetický útok na Telegram, jde o odvetu za protesty v Hongkongu

Velkou předností komunikátoru Telegram je fakt, že komunikace je šifrována, což ji chrání před sledováním státní mocí. Proto se také Telegram stal populárním v mnoha zemích, kde se opravdu hodí své zprávy před vládou chránit.

Telegram
Telegram
Cena: zdarma
‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger
Autor: Telegram LLC
Cena: zdarma

Výsledkem je, že se v rámci Telegramu často koordinují demonstrace. Děje se tak například v Rusku, kde je proto služba také blokována, resp. se o to alespoň stát snaží. Možnost šifrované komunikace pak pochopitelně leží v žaludku i komunistické Číně, která proto ve středu reagovala masivním DDoS útokem.

Problematická popularita

V Hongkongu v posledních dnech zuří masivní protesty proti zamýšlenému zákonu, který by umožnil vydávat podezřelé do Číny. Obyvatelé bývalé britské kolonie formálně navrácené pod správu Číny v roce 1997 totiž mají obavy, že by nový zákon byl zneužíván i k vydávání politických odpůrců režimu.

telegram cina hongkong protesty

Protesty jsou svolávány v nejrůznějších skupinách na Telegramu. Počty uživatelů některých skupin dosahují podle CNN až desítek tisíc. Jde tak zjevně o vcelku účinný organizační nástroj, proti kterému se těžko bojuje. Číně se však ve středu alespoň částečně službu z provozu vyřadit podařilo, podle oficiálního Twitteru zakladatele Telegramu dosahují tyto útoky zhruba 200-400 Gb/s a jsou vedeny z čínských IP adres.

Díky koncepci celé služby však ani takovýto útok nemůže ohrozit data uživatelů, jedná se pouze o omezení dostupnosti serverů služby. Telegram tak zřejmě bude i nadále plnit významnou roli při protivládních protestech v celém světě. Služba však musí počítat s tím, že za svou popularitu bude muset čelit útokům stále častěji.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Anonym
David

Nezahrávej si s Velkým Bratrem. To může pouze on!

lukass71
Uživatel
lukass71

Tohle cekam, je taky podle tomase v poradku…

tomas
Anonym
tomas

? co ako? Nečítal som ten zákon. Neviem o co sa jedna ale napr obdobne niečo majú aj naše krajiny. Dohodu o vydavani veznou. Napr Julian Paul Assange, alebo snowden. Usa ich chcu sudit u seba. Ale môžem sa mýliť nakoľko som ten zákon nečítal a tu v článku sa veľmi o tom nerozpisovali. 10 000 ľudí protestovalo z 1 400 000 000? Neni az tak vela. Ani by som sa nedivil keby v protestoch mala prsty usa ?

vlada
Anonym
vlada

Když je něco podle zákona, ještě to neznamená, že to je spravedlivé. A porovnávat počet protestujících v Hongkongu s počtem obyvatel celé Číny už může opravdový demagog.

lukass71
Uživatel
lukass71

„10 000 ľudí protestovalo z 1 400 000 000“ Tvl, ja vedel ze HK je velky mesto, ale tohle cislo prekvapuje i me

Jinak zase whataboutism o Assangovi :D

tomas
Anonym
tomas

Lukas. ? Boli to led myslis?

Mara B.
Anonym
Mara B.

Ty údaje sis vycucal z jaké učebnice prosimtě? :D

tomas
Anonym
tomas

Vlada. Nikde nepíšem ze s tým suhlasim. Je mi to v podstate tak u zadnice ??

Ondřej Gardavský
Uživatel
Ondřej Gardavský

Já slyšel čísla 800k až 1M. To je na cca 7M stálých obyvatel HK docela vysoké %

Cert
Anonym
Cert

HK ma smlouvu o vydavani do USA jeste z dob britske kolonie. Vydavani do jinych casti Ciny ma tisickrat vetsi logiku a je pochopitelne naprosto v poradku. Je otazka, jestli by vydavani nemelo fungovat obousmerne, ale asi to nedava moc smysl, HK je podmnozina Ciny.

lukass71
Uživatel
lukass71

Jenze USA ti nebude zavirat lidi, ktery nesouhlasi s vladou… HK neni podmnozina Ciny, je to autonomni oblast.

Cert
Anonym
Cert

Tak to byl vtip dne. Jako kdyby zrovna Assange nemel na krku 75 obvineni a nehrozilo mu 175 let. Takovej John Kiriakou by mohl taky vypravet. Jedinej zamestnanec CIA, kterej sel sedet v souvislosti s mucenim na Guantanamu. Ne nikoho nemucil, jenom to provalil. Tech pripadu jsou mraky. Pokud si nekdo mysli, ze disidenti nebo politicti vezni v USA neexistuji, tak nema vubec paru co se ve svete deje…

Cert
Anonym
Cert

Mimochodem Snowden z Kong Kongu prchl jen o chlup. Amici uz pozadali o jeho zatceni a poslani zpet. Ale prej to lejstro spatne vyplnili :)