Domů » Bleskovky » Čína provedla kybernetický útok na Telegram, jde o odvetu za protesty v Hongkongu

Čína provedla kybernetický útok na Telegram, jde o odvetu za protesty v Hongkongu

Velkou předností komunikátoru Telegram je fakt, že komunikace je šifrována, což ji chrání před sledováním státní mocí. Proto se také Telegram stal populárním v mnoha zemích, kde se opravdu hodí své zprávy před vládou chránit.

Telegram
Telegram
Cena: zdarma
‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger

Výsledkem je, že se v rámci Telegramu často koordinují demonstrace. Děje se tak například v Rusku, kde je proto služba také blokována, resp. se o to alespoň stát snaží. Možnost šifrované komunikace pak pochopitelně leží v žaludku i komunistické Číně, která proto ve středu reagovala masivním DDoS útokem.

Problematická popularita

V Hongkongu v posledních dnech zuří masivní protesty proti zamýšlenému zákonu, který by umožnil vydávat podezřelé do Číny. Obyvatelé bývalé britské kolonie formálně navrácené pod správu Číny v roce 1997 totiž mají obavy, že by nový zákon byl zneužíván i k vydávání politických odpůrců režimu.

telegram cina hongkong protesty

Protesty jsou svolávány v nejrůznějších skupinách na Telegramu. Počty uživatelů některých skupin dosahují podle CNN až desítek tisíc. Jde tak zjevně o vcelku účinný organizační nástroj, proti kterému se těžko bojuje. Číně se však ve středu alespoň částečně službu z provozu vyřadit podařilo, podle oficiálního Twitteru zakladatele Telegramu dosahují tyto útoky zhruba 200-400 Gb/s a jsou vedeny z čínských IP adres.

Díky koncepci celé služby však ani takovýto útok nemůže ohrozit data uživatelů, jedná se pouze o omezení dostupnosti serverů služby. Telegram tak zřejmě bude i nadále plnit významnou roli při protivládních protestech v celém světě. Služba však musí počítat s tím, že za svou popularitu bude muset čelit útokům stále častěji.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments