Domů » Bleskovky » V Rusku nefungují některé služby Googlu, na vině je zpackaná cenzura

V Rusku nefungují některé služby Googlu, na vině je zpackaná cenzura

Google potvrdil, že některé jeho služby nemusí na území Ruské federace správně fungovat. Problémy se konkrétně týkají vyhledávání, Gmailu a doručování push notifikací na Android telefonech. Za nefunkčnost služeb může státní cenzura, která však přitom vůbec neměla být namířena proti Googlu.

Případ Roskomnadzor vs. Telegram

Již několik dní trvající nedostupnost či problematický běh zmiňovaných služeb má na svědomí probíhající spor ruských autorit s komunikátorem Telegram. Ten odmítl spolupracovat se státními orgány a umožnit jim přistupovat k datům uživatelů, což vedlo k zásahu Roskomnadzoru. Tento federální úřad má na starost mimo jiné právě provoz „černé listiny“ webů, které odmítly spolupracovat. Takovéto stránky jsou poté zablokovány a dostat se na ně dá pouze skrz VPN.

Telegram se ovšem nechtěl smířit s tím, že by přišel o uživatele a přišel s kreativním způsobem, jak blokaci obejít. Své servery přenesl do cloudu Googlu a Amazonu a nasadil proxy server, který uživatele z blokovaných IP adres přesměrovává na alternativní. Už asi tušíte, kam tento přístup vedl – Roskomnadzor začal blokovat i IP adresy Googlu a Amazonu. V současnosti je takto v rámci boje s Telegramem blokováno okolo 18 milionů IP adres Googlu a Amazonu. A protože tyto adresy neslouží pouze Telegramu, začala se jejich blokace projevovat postupným hroucením se mnoha služeb a webů.

Kromě zmiňovaných služeb Googlu uživatelé hlásí také problémy s weby jako Spotify či Twitch, které též využívají služeb obou cloudových gigantů.

Jak se situace vyvine, není v tuto chvíli jasné. Roskomnadzor vytrvale blokuje další a další IP adresy, Telegram nadále funguje a doplácí na to ostatní weby. Pokud nedojde k nějaké dohodě úřadů a postižených firem, je možné, že se bude muset Amazon a Google s Telegramem „rozloučit“. Obě firmy sice jistě nechtějí spolupracovat na cenzuře internetu, avšak zároveň si nemohou dovolit poškozovat zájmy svých ostatních zákazníků v Rusku.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments