Domů » Bleskovky » V Rusku nefungují některé služby Googlu, na vině je zpackaná cenzura

V Rusku nefungují některé služby Googlu, na vině je zpackaná cenzura

Google potvrdil, že některé jeho služby nemusí na území Ruské federace správně fungovat. Problémy se konkrétně týkají vyhledávání, Gmailu a doručování push notifikací na Android telefonech. Za nefunkčnost služeb může státní cenzura, která však přitom vůbec neměla být namířena proti Googlu.

Případ Roskomnadzor vs. Telegram

Již několik dní trvající nedostupnost či problematický běh zmiňovaných služeb má na svědomí probíhající spor ruských autorit s komunikátorem Telegram. Ten odmítl spolupracovat se státními orgány a umožnit jim přistupovat k datům uživatelů, což vedlo k zásahu Roskomnadzoru. Tento federální úřad má na starost mimo jiné právě provoz „černé listiny“ webů, které odmítly spolupracovat. Takovéto stránky jsou poté zablokovány a dostat se na ně dá pouze skrz VPN.

Telegram se ovšem nechtěl smířit s tím, že by přišel o uživatele a přišel s kreativním způsobem, jak blokaci obejít. Své servery přenesl do cloudu Googlu a Amazonu a nasadil proxy server, který uživatele z blokovaných IP adres přesměrovává na alternativní. Už asi tušíte, kam tento přístup vedl – Roskomnadzor začal blokovat i IP adresy Googlu a Amazonu. V současnosti je takto v rámci boje s Telegramem blokováno okolo 18 milionů IP adres Googlu a Amazonu. A protože tyto adresy neslouží pouze Telegramu, začala se jejich blokace projevovat postupným hroucením se mnoha služeb a webů.

Kromě zmiňovaných služeb Googlu uživatelé hlásí také problémy s weby jako Spotify či Twitch, které též využívají služeb obou cloudových gigantů.

Jak se situace vyvine, není v tuto chvíli jasné. Roskomnadzor vytrvale blokuje další a další IP adresy, Telegram nadále funguje a doplácí na to ostatní weby. Pokud nedojde k nějaké dohodě úřadů a postižených firem, je možné, že se bude muset Amazon a Google s Telegramem „rozloučit“. Obě firmy sice jistě nechtějí spolupracovat na cenzuře internetu, avšak zároveň si nemohou dovolit poškozovat zájmy svých ostatních zákazníků v Rusku.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. jedna de*bilni sluzba vedle druhe takze zadna skoda

  • A vida, dnešního vítěze nejhloupějšího příspěvku máme, a to s přehledem.

  • Jojo, máme. „Moment, ty na čelní straně nedosáhneš na Home, resp. na čtečku? Tak to máš problém úplně jinde…“

  • Jen nemocný obdivovatel toho darebáckýho režimu.

  • michal
   ale ved sa tu nič nepíše o USA

 2. Na push notifikace Gmailu si už několik měsíců stěžuje řada uživatelů i u nás. Ruskou cenzuru bych za tím nehledal. Ale je snadné se na ni vymluvit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).