Domů » Články » Česko může při výstavbě 5G sítí bez Huawei přijít o desítky miliard korun

Česko může při výstavbě 5G sítí bez Huawei přijít o desítky miliard korun

Výstavba 5G sítí bez společnosti Huawei pravděpodobně prodraží plánované investiční náklady v České republice o 11,7 až 37,7 miliard Kč. Rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu.

Náklady zpožděného rozvoje a implementace vysokorychlostní elektronické komunikační sítě o každý jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v mezi 16,5 až 33,3 miliard Kč. To jsou některé ze závěrů aktuální studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA, odkaz ke stažení PDF). S budováním sítí nové generace se hovoří zejména v souvislosti s jejich bezpečností. Evropská komise k tomu nedávno vydala soubor opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí, tzv. EU toolbox on 5G Cybersecurity.

Podpora konkurenčního prostředí a minimalizace tržních bariér

Omezování konkurence na trhu vysokorychlostního připojení v souvislosti s bezpečnostními riziky je spojeno s rizikem nárůstu investičních nákladů. „Je zcela racionální a zodpovědné analyzovat veškerá potencionální bezpečnostního rizika. Ovšem úvahy o případných restrikcích je také třeba chápat v kontextu ekonomických dopadů,“ říká Aleš Rod, ředitel výzkumu CETA.

huawei 5G
Ilustrační obrázek, zdroj: 5gvcesku.cz

Případné vyloučení společnosti Huawei z výstavby 5G sítí a budování vysokorychlostního připojení, tedy vyřazení z konkurenčního boje, prodraží plánované investiční náklady přibližně o 11,7-37,7 mld. Kč. Ekvivalentem této částky je např. výstavba 4 krajských nemocnic, 500 nových mateřských škol nebo částky 10 tis. Kč navíc pro každého člověka pobírajícího starobní důchod, upozorňuje studie.

Chytrý svět 5G

„Významný externí zásah do tržního prostředí, ve formě vyloučení jakékoliv společnosti ex-ante, omezuje zdravý konkurenční boj a může zásadně ovlivnit kýžený růst efektivity a následné snižovování nákladů v odvětví, které určují výši konečné ceny za služby a produkty,“ komentuje Aleš Rod. Potenciální zvýšení investičních nákladů ve Francii, Německu a Velké Británii, v případě vyloučení Huawei z výstavby 5G sítí, bylo v loňském roce analytiky z Oxford Economics odhadnuto v rozmezí 9-29 %.

Analytici CETA na základě studie doporučují podporovat zdravé konkurenční prostředí a minimalizovat tržní bariéry, nastavit efektivní dialog mezi všemi tržními hráči daného odvětví s regulátorem a podporovat rozvoj konektivity. „Česká republika by měla masivně investovat do digitální infrastruktury, vědy a výzkumu a rozvoje digitální gramotnosti. A teď je ten pravý okamžik,“ dodává Rod.

Bezpečnost 5G sítí a soubor nástrojů EU

Skupina pro spolupráci EU v oblasti bezpečnosti sítí a informací (NIS Cooperation Group) vydala letos v lednu soubor nástrojů pro opatření ke zmírnění rizik, tzv. EU toolbox on 5G Cybersecurity. Jde o balíček doporučení, jakým oblastem zabezpečení je třeba na úrovni členských států věnovat pozornost při tvorbě vnitrostátní legislativy.

Evropská komise vychází z předpokladu že legislativní rámec na úrovni členských států není aktuálně zcela srovnatelný, proto je zde snaha pro zavádění sítí 5G udržet kybernetickou bezpečnost na požadované jednotné úrovni.

huawei logo 5G
Zdroj obrázku: Huawei

Toolbox ve svém návodu předkládá jednotlivé oblasti, do kterých by měla být přijatá opatření na úrovni členských států promítnuta. „Legislativa České republiky je na zajištění kybernetické bezpečnosti již poměrně dobře vybavena, proto je dobře, že o opatřeních rozhoduje každý členský stát samostatně,“ říká advokát JUDr. Petr Toman z advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři.

Součástí 5G toolbox jsou kromě technických požadavků také tzv. netechnická, strategická kritéria, na které by se členské státy mohly při posuzování rizikovosti dodavatele soustředit. Mezi tato kritéria patří například silné propojení mezi dodavatelem a vládou dané třetí země, vlastnická struktura dodavatele, schopnost třetí země vyvíjet jakoukoli formu tlaku, a to i ve vztahu k místu výroby zařízení, schopnost dodavatele zajistit dodávky či celková kvalita produktů a postupy kybernetické bezpečnosti dodavatele.

Návod: Jak nainstalovat Google služby na telefonech Huawei?

„Dodavatel může jen velmi těžko ovlivnit právní předpisy země svého původu, navíc je povinen dodržovat zákony země, kde působí, proto by takové opatření mohlo být diskriminační. Je nezbytné se soustředit na rovné a férové principy hospodářské soutěže a postupovat na základě prokazatelných a  objektivních konkrétních důvodů, vztahujících se k přímo posuzované technologii, nikoli obecně k výrobkům určitého výrobce,“ upřesňuje Petr Toman.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aloha
Anonym
Aloha
Offline

Tak jestli nám něco ukázal COVID, tak to, že přesun výroby jinam nás může v konečném důsledku stát mnohém víc v době krize. Takže za mě rozhodně nepouštět Huawei do strategických částí.

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

S tím souhlasím, ale v tomto případě by to pomohlo jak? Kdyby se toho ujala Nokia nebo Ericsson, tak ti jsou také ohroženi současnou krizi. Takže zde není rozdíl, zda to bude čínská firma nebo evropská firma.
To v čem máš pravdu jsou manuální výrobky a výrobky každodenní potřeby jako textil, zdravotnické potřeby, léky a tak dále, které by bylo strategicky lepší vyrábět zde.

tomas
Anonym
tomas
Offline

Z vášho príspevku usudzujem ze si 5G budeme robiť vyrabat sami v cesku alebo slovensku. Nie radšej dajme zarobiť usa alebo ? V cesku nikto nevyraba 5G takže nechápem vas komentár. Tak ci tak si to musíme dat postaviť ibaže nasobne drahšie.

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Není důvod „hujahej“ vyřazovat a URČITĚ NE kvůli tomu, že pan „Hňump“ vyvolal NIČÍM nepodloženou paranoiu o tom, že „hujahej“ jsou nějací špijóni, kteří všude instalují „velké bratry“, „zadní vrátka“ a podobné NESMYSLY…

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

bkf1: Pan Hňump se stal nejmocnějším člověkem planety. Ty jsi obyčejná nula bez významu píšící do bulvárních diskuzí své teorie s alobalovou čepičkou na hlavě, které nikoho nezajímají. Už chápeš?

Tom1122
Anonym
Tom1122
Offline

Ono nejde o Trumpa…Ale o to že Huawei krade kde co a hlavně je provázaná na totalitní Čínu a její armádu.Taková firma nemá co dělat při výstavbě důležitých sítí potřebných pro chod státu…

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

A proč se potrefené husy ozvali až teď? Huawei existuje desítky let. Několik let po celém světě buduje strategickou infrastrukturu. Ale až teď se ozvou, že je to vlastně problém, že mohou ohrozit bezpečnost. Cožpak neohrožuji už teď, když už jsou v infrastruktuře Huawei přístroje, kde stačí pomyslné tlačítko a kdykoli mohou ohrozit chod státu? Cožpak neexistuji nezávislí bezpečnostní experti, co mohou detailně analyzovat současný stav a dodat závěr, zda Huawei skutečně obsahuje problematické části? Kdyby něco takového bylo, tak už by se to dávno zveřejnilo a Huawei zkompromitovalo. Zatím jsou to všechno jen povídačky nebo nepřímé či smyšlené důkazy.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Bezpecnostni sluzby dukazy maji, verejnost ne. Myslet si muzes co chces, to je tak vse.

tomas
Anonym
tomas
Offline

Qwertz.. Bezpecnostne služby ohľadom Huawei maju veľké ho.no. Inak by to bolo vonku. Nemajú dôvod to tajiť. Hlavne ked chcu aby sa nestavala infrastruktura spoločnosťou Huawei. Ze nemali problem dat americká vlada do médií nezmysli, keby mali nejaké dôkazy, myslite ze by si ich nechavali pre seba? To su ludia fakt tak b.l.b.i?

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

A ty pracujes v nejake z tajnych sluzeb, kdyz tvrdis, ze nic nemaji? Jen placas tobe pohodlne myslenky a nazory.