BlackBerry oficiálně končí jako výrobce smartphonů

Společnost BlackBerry dnes zveřejnila výsledky svého hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku, které jednoznačně odrážejí přerod firmy na čistě softwarovou společnost – příjmy ze softwaru činily 156 milionů dolarů (celkové tržby byly 352 milionů dolarů), což je oproti stejnému období v loňském roce více než dvojnásobek. Díky tomuto výsledku společnost vykázala nejvyšší hrubou marži v dějinách společnosti, avšak musela rovněž přijít s očekávaným oznámením – nadobro končí s vývojem a výrobou smartphonů.

Není se čemu divit, divize Mobility Solutions skončila ve ztrátě 8 milionů dolarů a CEO BlackBerry John Chen již před rokem nastínil, že pokud letos nedokáže na výrobě smartphonů vydělávat, tak se jich vzdá. Poslední smartphone DTEK50 již vyrobila společnost TCL a stejně tomu tak bude i u chystaného modelu DTEK60 (více informací). O telefony BlackBerry bychom však přijít neměli, kanadská společnost hodlá vývoj a výrobu outsourcovat i nadále, z vlastní dílny však již žádné zařízení očekávat nemáme.

neon

BlackBerry také aktuálně domlouvá spolupráci s dalšími partnery, kteří se budou snažit slavnou značku ve světě smartphonů udržet. V Indonésii se např. bude o výrobu, distribuci a propagaci zařízení se softwarem BlackBerry starat subjekt BB Merah Putih, který s BlackBerry uzavřel licenční smlouvu. Dá se předpokládat, že podobných licenčních dohod uvidíme v budoucnu více. Pochopitelně všechny budoucí smartphony vybavené softwarem BlackBerry bude pohánět operační systém Android.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku