Domů » Bleskovky » Bezpečnostní expert prolomil zabezpečení AirTagu

Bezpečnostní expert prolomil zabezpečení AirTagu

Lokalizační štítek Apple AirTag je na trhu sotva několik týdnů, nicméně šťouraví uživatelé mu ne a ne dát pokoj a nechat ho dělat svou práci. Někteří do něj „pouze“ vyvrtali díru, jiní jej pro změnu kompletně rozebrali a přeměnili na lokalizační kartu. Německý vědecký pracovník zabývající se bezpečností s přezdívkou stacksmashing nemodifikoval zevnějšek lokalizačního štítku, ale naopak se zaměřil na jeho software, který se mu podařilo přeprogramovat.

41904 81268 airtag via stack smashing xl
Lokalizační štítek Apple AirTag během hackování

Hackování se konkrétně týkalo jednočipového počítače uvnitř štítku, do kterého se stacksmashing naboural. Po několika neúspěšných pokusech a dvou zničených štítcích AirTag se mu podařilo přeflashovat mikrokontrolér a změnit jeho funkce. Prozatím se nejedná o nikterak zásadní změnu – po přiložení telefonu s NFC se standardně zobrazí stránka found.apple.com, kterou německý vědec dokáže změnit na de facto jakoukoli webovou stránku.

Objevování softwarových modifikací AirTagu je v tuto chvíli v plenkách a není jasné, jak moc půjde změnit lokalizační štítek k nepoznání. Je nicméně pravděpodobné, že kompletní přeprogramování nebude jednoduchou záležitostí a zřejmě se kvůli zabezpečení Applu kompletně nepodaří.

Apple AirTag se na českém trhu prodává za 890 korun, případně 2 990 korun, pokud si zakoupíte rovnou čtyři kousky. Za příslušenství si pořádně připlatíte – silikonové poutko vás vyjde na 890 korun, tedy stejně jako jeden AirTag, a kožená klíčenka pro změnu na 1 090 korun.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).