Domů » Bleskovky » Bezdrátové nabíjení postupně zabíjí baterii iPhonů, tvrdí studie

Bezdrátové nabíjení postupně zabíjí baterii iPhonů, tvrdí studie

Bezdrátové nabíječky založené na standardu pro bezdrátové nabíjení Qi jsou bezpochyby velmi praktické, mimo to však také mohou mít neblahý vliv na baterii vašeho iPhonu. Alespoň to vychází z výsledků studie, kterou v průběhu letošního roku publikovali výzkumníci z neziskové organizace American Chemical Society. Ti se bohužel nezaměřili i na telefony dalších výrobců, ale pouze na iPhony, ale není těžké vydedukovat, že scénař by byl obdobný.

iphone charging wireless qi
Bezdrátové nabíjení postupně zabíjí baterii iPhonů, tvrdí studie (zdroj fotografie: Unsplash.com)

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že baterii iPhonu příliš nesvědčí vysoké teploty. Jestliže lithium-iontový akumulátor pracuje ve velkém horku, snižuje se jeho celková životnost, nemluvě o výdrži na jedno nabití. A právě z toho důvodu by mohlo být bezdrátové nabíjení v porovnání s klasickým kabelovým řešením nevýhodné.

Zahřívá se telefon i nabíjecí podložka

Při bezdrátovém nabíjení se totiž nezahřívá pouze chytrý telefon, ale také samotná nabíjecí podložka. Obě zařízení se navíc při procesu nabíjení vzájemně dotýkají, což situace jen zhoršuje. V některých případech tak může bezdrátové nabíjení zahřívat baterii mnohem více než klasické dobíjení přes kabel.

Pozor na nesprávnou pozici cívek

Vědci dále zjistili, že pokud nejsou cívky ve smartphonu správně zarovnány s cívkami v nabíjecí podložce, mohou vznikat ještě mnohem vyšší teploty. Nabíjecí systémy Qi totiž obvykle navyšují výkon, aby nedokonalou pozici cívek vyrovnaly. Zákazník o této skutečnosti přitom často vůbec netuší.

Nepřehlédněte – Apple si posvítí na neoriginální baterie v iPhonech

Výzkumníci porovnávali tři situace – nabíjení přes kabel, bezdrátové nabíjení se správně srovnanými cívkami a bezdrátové nabíjení se špatně srovnanými cívkami. Výsledek? Správně nastavené bezdrátové nabíjení vykazovalo o 7 % vyšší teploty než nabíjení přes kabel. Špatně nastavené bezdrátové nabíjení sice způsobilo stejnou teploty, avšak za výrazně kratší čas.

Několik tipů na závěr

Na závěr jsme si pro vás připravili několik rad, jak při používání bezdrátového nabíjení životnost baterie co nejvíce prodloužit. Ujistěte se, že jsou cívky během nabíjení správně zarovnány. Raději nenabíjejte ve vysokých teplotách (například na přímém slunci).

Telefon během nabíjení raději nepoužívejte, případně se alespoň vyhněte aplikacím náročným na CPU. Telefon před nabíjením vyndejte z obalu. Používejte bezdrátovou nabíječku s vlastním chlazením (například větrákem).

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.