Domů » Bleskovky » Až 99 % aplikací na iOS vás špehuje, tvrdí WSJ

Až 99 % aplikací na iOS vás špehuje, tvrdí WSJ

„Bezpečnost především“, „soukromí našich uživatelů je pro nás prioritou“ a „my neprodáváme data o našich uživatelích třetím stranám“. Tak nějak by šly shrnout mantry, které neustále opakují nejvyšší manažeři společnosti Apple. A ačkoli to může být pravda v případě jablečné společnosti, podobné proklamace týkající se aplikací, která si do svého iPhonu stahujete, nikdo tak horečně nezmiňuje.

aplikace apps smartphone iphone X

To by ostatně také byla chyba, neboť podle zjištění The Wall Street Journal by bylo velmi vzdáleno pravdě. Jeden z redaktorů například zjistil, že nevinně vyhlížející aplikace Curious World, založená na kreslené postavičce Curious George, sbírá data o jeho synovi, jako je jméno a věk a odesílá je přímo Facebooku. Generální ředitel Curious World situaci vysvětlil tím, že se jednalo o „špatnou část kódu, která data odesílala omylem“.


Takřka žádná aplikace nebyla bez poskvrnky

Celkem redaktoři WSJ prověřili 80 aplikací, které jim App Store doporučoval, přičemž 79 z nich obsahovaly skryté trackery, které sbíraly osobní údaje pro účely cílení reklamy, analytiku či marketingové účely. V průměru měla jedna aplikace v sobě ukryté 4 trackery. Takto sesbíraná data putovala Facebooku (a to i v případě, že nemáte účet), Googlu a jiným společnostem.

Nepřehlédněte – Aktualizujte iOS a macOS. Nový update opravuje bezpečnostní chybu ve FaceTime

Na nadcházející vývojářské konferenci WWDC má Apple v plánu omezit přístup aplikací určených pro děti ke sbírání jejich osobních údajů, takže je potřeba s rychlými soudy počkat.

Sbírání dat není jen problém iOS, ale také Androidu

Je nicméně překvapivé, jak se vývojáři aplikací naučili dobře skrývat, jaká data a k čemu je využívají, aniž by porušovali jakékoli zákony. Nejčastějším důvodem, proč sbírat osobní údaje je „zlepšování uživatelského zážitku“. Nechybí nicméně ani kreativní výmluvy. Taková aplikace Glo sbírala údaje o poloze uživatelů s odvoláním na to, že tato data potřebují, aby mohli dodržovat zákony a regulace v zemích, kde uživatelé jejich aplikaci používají.

aplikace apps smartphone

Někteří vývojáři používali výmluvu pro sbírání uživatelských dat, že uživatelé používají verzi zdarma, nikoli placenou. Redaktoři nicméně nezjistili žádný rozdíl v chování aplikací, ať už šlo o placené či neplacené verze. Toto nicméně není jen problém iOS, ale také Androidu.

Nepřehlédněte – Apple v Las Vegas vitpnou reklamou propaguje bezpečnost svých iPhonů

Ačkoli můžete použít různé způsoby v systému, jak omezit odesílání dat pro marketingové účely, aplikace si vždy najdou cestu, jak tyto restrikce obejít.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
_qam_
Uživatel
_qam_

Tohle je rána všem jablíčkářům, kteří tvrdí, že iOS je bezpečný systém. Apple se může se secure enclave apod. snažit jak chce, dokud povolí, aby tohle aplikace dělaly, tak nikdy bezpečným nebude. Dnes prostě neexistuje bezpečný systém. Na iOS mám zkušenost s tím, že produkt co jsem hledal v safari přes google jsem měl jako reklamu v aplikaci instagram. Dokud tohle neomezí, tak je úplně jedno, jestli používám iOS nebo Android, chová se to naprosto stejně.

uni
Uživatel
uni

No smíchal jsi několik věcí dohromady. Ne vše např. obsahuje osobní údaje, apod.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Ty tomu moc nerozumíš, co, qame? Musí bejt hrozný, se dneska pohybovat třeba na webu, kde tě špehuje nonstop všechno a to dokonce i každej banner… Kluku, radši nechoď ven, nebo bys taky mohl narazit na kameru v MHD nebo třeba by ses mohl omylem vyskytnout v úhlu něčího fotoaparátu…

Bezpečný system se nerovná tracker na reklamu.

JP23
Uživatel
JP23

To jsou přece diametrálně rozdílné věci a i kdyby todle byla pravda, na bezpečnost iOS jako platformy to nemá vliv. Bezpečnost platformy zaručuje spodní vrstva, resp. HW – secure enclave, nikoliv vrchní, aplikační vrstva, která má přístup jenom k tomu, co jí dovolí uživatel, popř. jakými daty ji nakrmí.

Je vtipné jak se místní chytráci vždycky odkoupou a odhalí, že ve skutečnosti jsou uplní trobouvé, kteří mají znalosti zhruba na úrovni báby odvedle. Ono to ale vlastně všechno do sebe zapadá – proto ten Android, proto ta zášť atd. atd.

zipiik
Uživatel
zipiik

iOS uklada vsechna data do secure enclave? :) To snad ne.

JP23
Uživatel
JP23

To tvrdí kdo?

zipiik
Uživatel
zipiik

JP: Tvrdíš ty: „Bezpečnost platformy zaručuje spodní vrstva, resp. HW – secure enclave“. Pokud by OS díky chybám umožnil aplikacím neschválený přístup k datům, tak by asi platforma moc bezpečná nebyla bez ohledu na secure enclave.

JP23
Uživatel
JP23

Ale iOS žádné takové chyby neobsahuje. Aplikace mají jenom ty data, které jim uživatel poskytne, popř. odsouhlasí a vše lze kontrolovat v Privacy menu. Secure Enclave zaručuje bezpečnost na úrovni hardware a to je podstatné. Nechápu, co řešíš..

a
Anonym
a

Špehování a trackování údajů pro remarketing jsou dvě odlišný věci, milá Smartmanie… #bulvár

_qam_
Uživatel
_qam_

úhel pohledu

Readytogo
Anonym
Readytogo

Spehuje Google aj Apple. Lepsi ekosystem v kontinentalnej europe vsak ponuka Google.