Avast Call Blocker zatočí s nevyžádanými a telemarketingovými hovory

Společnost Avast uvedla na český trh novou aplikaci pro iOS s názvem Avast Call Blocker, která umožňuje blokování nechtěných spam hovorů. První měsíc ji můžete používat zdarma, pak je nutné uhradit roční poplatek ve výši zhruba 240 Kč. Aplikace umožňuje automaticky blokovat telemarketingové a nevyžádané hovory bez narušení soukromí uživatele. K identifikaci nechtěných hovorů využívá technologii strojového učení, kterou si Avast nyní nechává patentovat.

Telemarketingové hovory se dnes již staly běžnou záležitostí. Průzkum společnosti Avast ukázal, že za posledních 30 dní více než 52 000 telemarketérů uskutečnilo v ČR na 1,2 milionu hovorů. Až 44 % z těchto hovorů je přijímáno a trvá nejméně 30 sekund. Tímto tempem průměrný uživatel ztratí každý rok více než dvě hodiny svého času.

Avast Call Blocker využívá k identifikaci telemarketingových čísel pokročilou technologii strojového učení, která zkoumá chování daných hovorů a zároveň využívá veřejných zdrojů a databází. Avast také uživatele motivuje k tomu, aby nová telemarketingová čísla hlásili a rozšiřovali tím databázi nevyžádaných čísel.

Aplikace chrání uživatele pomocí pokročilého algoritmu poháněného strojovým učením, který analyzuje miliony datových bodů potřebných k vyhodnocení, zda by hovor měl být blokován. Avast za účelem ochrany soukromí neshromažďuje žádné osobní informace uživatelů, ani nevyžaduje přístup k jejich adresáři a kontaktům.

Jak aplikace funguje?

  • Předem varuje před telemarketingovými hovory nebo je automaticky blokuje.

  • Umožňuje vytvářet seznam nežádoucích osob/čísel (tzv. blacklist), který uživatele chrání před kterýmkoliv nechtěným kontaktem či neznámým číslem.

  • Chrání soukromí tím, že spoléhá na rozsáhlou databázi telemarketingových čísel a veřejně dostupné informace.

V plánu je také vydání verze pro zařízení s operačním systémem Android, nicméně přesný termín zatím v Avastu neznají. V případě, že se vám po měsíci používání nebude chtít platit poplatek, můžete sáhnout po alternativní aplikaci Zvednout to 2.0 od českých autorů, která stojí zhruba 50 Kč a dostupná je jak pro iOS, tak i pro Android.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku