Domů » Bleskovky » Apple začal hackerům rozdávat speciálně upravené iPhony. Cílem je získat lepší zabezpečení

Apple začal hackerům rozdávat speciálně upravené iPhony. Cílem je získat lepší zabezpečení

Apple je znám tím, že je pro něj bezpečnost na prvním místě – na jeho zařízeních se obvykle objevuje méně virů a jeho operační systémy jsou méně náchylné k útokům než konkurenční systémy jako Android nebo Windows.

Jedním z důvodů je jeho stále se rozšiřující komunita etických hackerů a bezpečnostních výzkumníků. Nyní v této oblasti postoupil o krok dál a oznámil, že prověřeným osobám z těchto řad začal půjčovat speciálně upravené iPhony, které jim mají usnadnit hledání chyb v zabezpečení.

iphone

„Hackerům přívětivé“ iPhony mají nainstalovanou upravenou verzi iOS, jež umožňuje přístup ke klíčovým funkcím systému. Výzkumníci získají tzv. root přístup a přístup ke komunikačnímu protokolu SSH s podporou shellu a budou moci spouštět upravené příkazy a používat debugovací nástroje k izolování a zkoumání jakékoli chyby, kterou najdou.

Nový program rozšířením stávajícího

iPhony s otevřeným přístupem nejsou pro Apple novinkou. Společnost takovéto vývojářské telefony používá pravidelně k testování softwarových a hardwarových funkcí, než zamíří k veřejnosti. Tato zařízení čas od času uniknou ven a některá z nich skončí na tržištích dark webu.

Zabezpečení iPhone 11 Pro prolomeno. Apple prý na popud FBI odpískal vyšší zabezpečení iCloudu

Tento nový program je rozšířením jiné bezpečnostní iniciativy Applu, která odměňuje etické hackery za objevování zranitelností v jeho softwaru. Podle závažnosti chyby jim společnost nabízí až milion dolarů, kterážto částka je vyplácena za nalezení tzv. zero-day exploitu. Odměny se vztahují i na účastníky nového programu.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

2 komentářů

  1. Android je nejlepší zabezpečený systém na planetě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).