TOPlist

Apple Watch Ultra 2 recenze: i malé změny mohou mít velký smysl

Apple Watch Ultra 2 v terénu
  • Apple Watch Ultra 2 se tváří jako nevýrazná změna oproti první generaci
  • Přináší však novinky tzv. pod kapotou, například čipset S9 SiP a mnoho dalšího
  • Navrch ještě klesla cena, nové se prodávají za 22 990 Kč včetně DPH

Apple letos možná trochu překvapivě představil také druhou generaci odolných hodinek Watch Ultra. Celá řada fanoušků sklopila uši, protože první a druhá generace vypadají na první pohled stejně a celkově působí, jako by se žádné inovace nekonaly. Tak to ale není, novinek je celkem dost. Otázkou ale, jestli si jich zákazník všimne při běžném používání. A na to si zkusíme odpovědět v této recenzi.

První jde na přetřes cena. Apple slušně zlevnil novou generaci oproti vstupní ceně té loňské. Nové Apple Watch Ultra 2 se prodávají za 22 990 korun včetně DPH, to je o dva tisíce méně, než za kolik se nabízela první generace. Tím trochu zamotal hlavu současným zájemcům, kteří se nemohou rozhodnout, jestli jít po tom nejlepším, anebo ušetřit a vzít rok starý model. Ten, pro vaši informaci, pořídíte už od necelých 18 tisíc korun.

Obsah balení

Apple Watch již tradičně přichází ve větší nízké krabičce, jejíž rozbalování připomíná otvírání nějaké hodně drahé čokolády. V balení najdete prakticky jen tělo hodinek, navíc vždy ve stejné titanové barvě, zvolený řemínek, brožuru a nabíjecí kabel s USB-C na jedné straně a indukční bílou plackou na straně druhé. Kabílek je opletený, stejně jako u nových iPhonů nebo počítačů Mac.

Obsah balení Apple Watch Ultra 2
Nic víc nečekejte – takto vypadá obsah balení Apple Watch Ultra 2

Design, který funguje

Po stránce designu a estetiky se na druhé generaci Watch Ultra nezměnilo pranic. Je to chyba? Domnívám se, že nikoliv. Apple už předtím dokázal, že umí vybočit z klasického form factoru standardních Apple Watch, a přesto dosáhne úspěchu.

Nové Ultry tedy opět přicházejí s masivní titanovou konstrukcí, vpravo je zdobí vystupující panel s tlačítkem a zapuštěnou korunkou, vlevo je zase reproduktor a nastavitelné akční tlačítko. Displejová část je plochá, nikoliv zaoblená, jak jste možná zvyklí z levnějších Apple Watch. Má to svůj účel především z hlediska odolnosti.

Protože displej obtéká ostrá titanová hrana, nehrozí nebezpečí z boku, pouze z přední strany. I na to ale v Cupertinu mysleli – displej kryje safírové sklo, které je neobyčejně odolné jak proti poškrábání, tak proti nárazům. Osobně jsem to vyzkoušel při několika nedobrovolných pádech při joggingu či při „rvačce“ s 30kilogramovým štěnětem. Apple Watch Ultra jako odolné hodinky pouze nepůsobí, ale beze zbytku jimi jsou.

Ochrana displeje Apple Watch Ultra 2

Spodní část, tzv. dýnko, je z keramiky a nachází se zde především „hlaveň“ senzorů pro měření srdečního tepu, okysličení krve a dalších důležitých metrik, o kterých si povíme později. Dočtete se zde také to, že hodinky jsou voděodolné do 100 metrů. To v našich českých podmínkách těžko otestujeme, nicméně při ponoření do 4metrové hloubky plaveckého bazénu se hodinky chovaly naprosto bezproblémově.

Displej svítí jako ďas

Bez mučení přiznávám, že design zůstal stejný, ale nevadí mi to. Displej na první pohled také nedoznal žádných inovací: 49 milimetrů na výšku, úhlopříčka 1,92″, Retina LTPO OLED panel s rozlišením 502 × 410 pixelů a jemností 338 ppi. Právě zde ale výrobce učinil změnu, kterou očekával málokdo.

Zbrusu nový displejový panel u Watch Ultra 2 je totiž schopný dosáhnout teoretické svítivosti až 3000 nitů, zatímco předchůdce uměl maximálně 2000 nitů. Pro srovnání, nejlepší smartphony dneška umí třeba 2000 nitů, jako v případě iPhonu 15 Pro Max, nebo 2600 nitů, jako je tomu u Xiaomi 13T Pro.

Displej Apple Watch Ultra 2

Vysokou svítivost můžete u hodinek využít v mnoha případech. Může jít o banální záležitosti, jako je svítilna, ale mohou vám třeba i zachránit život, extra silným svícením totiž můžete vysílat nouzový světelný signál v případě, že se třeba ztratíte v lese. Významný nárůst svítivosti však můžete pocítit i při zcela běžném používání, například za velmi slunného dne.

I díky tomu obrazovka nových Apple Watch Ultra 2 splňuje ta nejvyšší měřítka současných chytrých hodinek. Kromě toho podporuje adaptivní jas či Always-On režim dostupný pro jakýkoliv typ ciferníku.

Výbava a bezdotykové ovládání

Ty pravé inovace se odehrávají uvnitř hodinek. Apple vsadil na zcela nový čipset S9 SiP, který má být o třetinu či polovinu rychlejší než loňský hardware. Kromě nového dvoujádrového procesoru nové Ultry disponují také UWB čipem 2. generace a vyšším úložištěm 64 GB, což jistě také přijde vhod.

Hardwarové parametry Apple Watch Ultra 2

Konstrukce

Rozměry: 49 × 44 × 14,4 mm, hmotnost: 61,3 g, zvýšená odolnost: MIL-STD 810G a 10 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: watchOS, čipset: Apple S9 SiP, dual-core, GPU PowerVR, RAM: 2 GB, interní paměť: 64 GB

Displej, konektivita a baterie

1,92", LTPO OLED, rozlišení: 502 × 410 px, NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: (), Baterie: 564 mAh, bezdrátové nabíjení:

Zmíněný nový čipset ve spolupráci s výkonnějším Neural Enginem nabízí zbrusu nový způsob bezdotykového ovládání jménem Double Tap (v češtině „Poklepání“). Hodinky vlastně reagují na poklepání ukazováčkem a palcem a v systému watchOS 10.1 tomuto gestu přidávají jisté úkony.

Na většině míst v systému slouží gesto poklepání pro posouvání obsahu seshora dolů. Dále při notifikacích, jako jsou příchozí hovory či vibrující budík, můžete jednoduchým gestem dvou prstů na upozornění zareagovat: hovor přijmout, minutku utnout, budík odložit o pár minut.

Co možná trochu zamrzí, funkce nejde skoro vůbec konfigurovat a místy nefunguje v případech, kdy by se vám hodila. Například při běhání hodinky dotyk neregistrují, musíte se zastavit (čímž přijdete o tempo), a pak teprve gesto pracuje, jak má.

Jinak ale výbava neutrpěla, spíše naopak. Stále tu máte Bluetooth 5.3, precizní GPS, NFC pro placení službou Apple Pay, akcelerometr, gyroskop, barometr, dokonce neustále funkční výškoměr, samozřejmě i kompas a díky novému UWB čipu můžete přímo z hodinek hledat ztracený AirTag nebo iPhone v prostoru, nikoliv pouze podle zvukové výstrahy.

Apple Watch Ultra rovnou v základu nabízejí i eSIM, kterou si v Česku můžete aktivovat u operátora O2 či T-Mobile. To znamená, že pokud budete v terénu, nemusíte mít s sebou iPhone, abyste odpověděli na zprávu nebo vyřídili telefonát přímo z hodinek.

Apple Watch podporují znamenitou funkci diktování, škoda ale, že stále chybí miniklávesnice, již mají k dispozici pouze uživatelé, kteří přepnou jazyk hodinek do angličtiny. Škoda, přitom taková elementární funkce, u konkurence zcela běžná.

Sportovní funkce

Série Ultra se kromě specializace na odolnost zaměřuje ještě na bohatší, respektive hlubší pokrytí různých sportovních režimů. Exkluzivní pro nejdražší hodinky je zejména potápění s měřením hloubky ponoru a pak také pokročilé měření některých základních režimů, především co se týká běhání.

Apple Watch Ultra 2 na plovárně
Apple Watch Ultra 2 na plovárně

Běhání se na volnočasové úrovni věnuji, takže zde oceňuji měření vzdálenosti, průměrné síly vynaložené při běhání a samozřejmě i měření tepu, díky čemuž lze snadno vypočítat také tempo a další detaily. Bohužel, Apple Watch s daty pracují trochu méně, než bych si představoval – chybí mi větší snaha o to, být vaším osobním trenérem. Například to, aby mi hodinky doporučily, které dny běhat a které raději zůstat doma a dát si méně náročný workout, nebo rovnou necvičit vůbec (v závislosti na mém srdečním tepu, teplotě ve spánku a podobně, vždyť senzory na to mají).

Kromě běhání jsem se s hodinkami aktivně vydal do bazénu nebo na bowling. Zde mě ale měření víceméně zklamalo. U bowlingu jen suše měří čas, počítá aktivní kalorie a měří tepovku – tedy nic, co by hodinky nedělaly i bez toho, aniž byste ve výběru sportovních režimů klepnuli na „bowling“.

U plavání vnímám užší specializaci. Hodinky podle zadané délky plavecké plochy měří počet uplavaných bazenů i celkovou vzdálenost (navíc velmi přesně). Plavání pak měří i na jednotlivá kola, která si v aplikaci můžete blíže prohlédnout. Apple Watch se navrch snaží ještě rozeznat plavecký styl, ale zbytečně v tom „kiksují“. Z 625 metrů jsem prý uplaval 550 metrů „na znak“, já přitom až na pár neplaveckých zaškobrtnutí plaval jen a pouze „prsa“, tedy cosi jako volný styl.

Chválím však zobrazování trendů v aplikaci Kondice. Hodinky alespoň tímto způsobem plnění obligátním kroužků motivují k pohybu, ke cvičení a kladně hodnotí také neprosezené minuty. Bohužel, aplikace má občas prkenné překlady, což by mě ani nenapadlo, že bude u Applu problém. Třeba když mě motivuje ke zlepšení kardiovaskulární kondice, čtu: „Určitě do dokážete, Jakub.“

Řemínek k Apple Watch Ultra 2
Látkový řemínek na suchý zip mi přijde dobrý, ale vyšší odolnost oproti klasickým u něj nevnímám

Jinak zde nehledejte žádné extrabuřty, hodinky mají senzor tepu, okysličení krve i teploty srovnatelný, neřkuli úplně stejný jako Apple Watch Series 8 nebo 9. Nechybí ani vestavěný elektrokardiogram (EKG). Pro ženy, pokud by některá chtěla Apple Watch Ultra nosit, musím vyzdvihnout výpočet příští periody a ovulace, líbí se mi také vylepšení aplikace Všímavost o zápis psychického stavu. K tomu ale nepotřebujete Apple Watch, to zvládne i jakýkoliv iPhone s iOS 17.

Nejlepší výdrž u Apple Watch

Osobně vnímám Apple Watch Ultra, i pro jejich cenu, jako úzce zaměřené zařízení pro náročnější sportovce, především pak potápěče. Čím dal častěji však hodinky vídám i u běžných spotřebitelů. Proč? Jedním z hlavních důvodů je velká výdrž hodinek, násobně vyšší, než kolik nabízejí klasické Apple Watch Series.

Pro potřeby testování jsem Apple Watch Ultra 2 používal částečně bez eSIM a částečně s eSIM. Pokud tuto moderní technologii do hodinek nepustíte, můžete se s klidem dostat i na 4denní výdrž. V úsporném režimu bych se nebál garantovat celý pracovní týden, tedy 5 dní, jen to šustne.

Nabíjení Apple Watch Ultra 2

U běžných Apple Watch se dostanete maximálně na 2 dny, s eSIM spíše na 1,5 dne. Nicméně i u hodinek Watch Ultra 2 klesne výdrž s eSIM na 2,5–3,5 dne, v závislosti na frekvenci sportování a využívání dalších náročnějších funkcí.

Nabíjení probíhá přes proprietární indukční puk, který najdete v prodejním balení. Pokud jej připojíte k originální 20W nabíječce, dobijete hodinky z 1 do 100 % za zhruba 85 minut. 80 % by se mělo dle inzerovaných údajů dobít za 60 minut. Smůla ale, že tu chybí možnost nabíjení standardem Qi, konkurence je tímto pohledem univerzálnější.

Závěrečné hodnocení

Apple Watch Ultra 2 jsou svým osobitým způsobem geniální produkt. Možná více obchodně než spotřebitelsky, ale to už tak nějak k Applu patří. Existence tohoto produktu části zákazníků dává pocit, že jsou „něco víc“ a zaslouží si lepší hodinky než standardní řadu Series. Také si za ten pocit více zaplatí. Apple tak z relativně běžných zákazníků získá o 10 tisíc korun více než před lety.

Apple Watch Ultra 2 s iPhonem 15 Pro Max
Velká škoda je, že Apple Watch jsou kompatibilní pouze s iPhonem

Mně osobně nakonec uchvátil i design, který je robustní, ale zůstal elegantní. Kvituji také výdrž, odolnost nebo detail v podobě akčního tlačítka. Většina sportovních funkcí ale dle mého názoru zůstala nezměněná, což je škoda.

Pro koho tedy jsou Apple Watch Ultra 2 určeny? Určitě ne pro 90 % majitelů první generace. Novinek je sice dost, ale pokud dokážete oželet svítivější displej a bezdotykové ovládání Double Tap, nechte si první generaci a počkejte na třetí, popřípadě čtvrtou. Pakliže jste naopak vloni vynechali, nyní je ideální čas okusit „Ultra“ punc. Větší smysl dávají obrněné Apple Watch letos nejen kvůli zmíněným novinkám, ale také kvůli meziročně nižší ceně.

Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra 2
9.4

Design a zpracování

9.8/10

Funkce a výbava

9.7/10

Pohodlnost nošení

9.6/10

Výdrž baterie

8.5/10

Doprovodná aplikace

9.5/10

Klady

  • odolnost, přesto elegantní design
  • krásný displej s vysokou svítivostí
  • vyšší výkon, větší úložiště
  • konečně obstojná výdrž
  • perfektně propracovaný systém

Zápory

  • chybí univerzální Qi nabíjení
  • nedostatečná práce s fitness daty
  • klávesnice zase jen v angličtině
  • Double Tap by mohl být lepší
  • omezená kompatibilita
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku