Domů » Bleskovky » Apple prodal méně iPhonů, než se očekávalo: Na hodinkách vydělal 1,4 miliardy dolarů

Apple prodal méně iPhonů, než se očekávalo: Na hodinkách vydělal 1,4 miliardy dolarů

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku (ve fiskálním roce Apple se jedná o třetí čtvrtletí). Na tato čísla jsme byli od začátku zvědaví, neboť se jedná o vůbec první čtvrtletí, kdy do finančních výsledků promluvily prodeje hodinek Apple Watch. Celková čísla naznačují, že Apple je velmi zdravou společností, v meziročním srovnání narostly tržby o třetinu na bezmála 50 miliard dolarů, čistý zisk pak vzrostl o 39 procent na 10,7 miliardy dolarů. Hrubá marže mírně vzrostla z 39,4 % na 39,7 %,

Tradičním tahounem byly opět telefony iPhone, těch Apple v uplynulém čtvrtletí prodal 47,5 milionu, což je o 35 procent více než v loňském roce. I tak toto číslo mírně zklamalo analytiky, kteří po neočekávaných úspěších v minulých kvartálech očekávali ještě vyšší počet. Zájem o tablety iPad stále klesá, Apple jich prodal 10,9 milionů, loni ve druhém čtvrtletí to však bylo o 3,4 milionů více.

Navzdory poklesu celého trhu s počítači mírně vzrostl zájem o počítače Mac, prodalo se jich 4,7 milionu, oproti 4,4 milionu v loňském roce. Nováčkem v kategorii vyráběné elektroniky jsou hodinky Apple Watch, Apple na nich podle slov svého ředitele Tima Cooka utržil 1,4 miliard dolarů, spekuluje se, že počet prodaných kusů se pohybuje okolo 3 – 4 milionů.

Tržby z pohledu jednotlivých oblastí

Na službách (App Store, iTunes, iCloud apod.) vydělal Apple 5 miliard dolarů, což je rekordní částka, která jde ruku v ruce s počtem prodaných zařízení. Apple se také pochlubil, že v hotovosti a cenných papírech drží více než 200 miliard dolarů, v příštím kvartále počítá s tržbami okolo 49 až 51 miliard dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Kdo by to čekal… když nový je čím dál tím větší a dražší ?

  iP se měl a klidně bych do něj šel znovu, kdyby poměr cena výkon odpovídat situaci z roku 2011 tedy iP4S

  • Čeká se na 6S a 6S Plus, proto ten mírný propad.

  • Meziročně narostl, stále trhá rekordy, evidentně je cena nastavena stále dobře a reálně dle možností trhu.

 2. Lukáš Valenta (neregistrovaný)

  Martine,

  1. iPhone není čím dál dražší – cena v dolarech je stále stejná. Jen cena v ostatních měnách se musí upravovat tak, aby Apple v dolarech dostával stále stejně. To je logické. Nedivte se zdražování, když ČNB provádí intervence..

  2. I kdyby ovšem platilo, že má Apple z iPhonů stále více, protože jsou dražší – „Kdo by to čekal… když nový je čím dál tím větší a dražší ? “ – ano. Kdo by to kdy čekal, že když bude dražší, prodá se ho víc :-))

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Opravdu iP4S a iP6 nestály při uvedení stejně

   [odkaz]

   iP4S/32GB 399$ iP6/32GB za za skoro 750$ !

  • Nemícháte dotované a nedotované ceny? Ty dotované jsou stále stejné jako tenkrát.

  • Kaspik (neregistrovaný)

   On je iP6 ve 32GB verzi? Aha :)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ne není, jen 16GB zase moc použitelných při absenci SD karty taky ne.

   Ono sem popletl hlavně ty ceny , Aplle v tiskové správě opravdu neuváděl ceny „SIM free“ ale za 2letý úvazek.

  • Martin P. (neregistrovaný): Tak 16GB iPhone má více méně podobný úděl jako WP zařízení. Moderní přístroj určený na komunikaci. Tito lidé nepotřebují kvanta dat lokálně. To je snad pochopitelné:)

   Samozřejmě, jsou-li tvé nároky jiné, můžeš mít i 128GB variantu, disk přes Lightning nebo nějaké přenosné WiFi skladiště.

   Je tu jen jedno negativum, cena:) A to ještě jen relativně.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Uni:

   Jenže iPhone(iOS) je narozdíl od WindowsPhone plně kompatibilní se službami Apple, Google, Microsoftu, Facebooku a Twitteru.

   Tedy nativní aplikace pro mapy, mail, cloud, kontakty atd… tedy plnohodnotné aplikace zdarma a né jako 80% fake aplikace ve WindowsStoru.

   Jinak levné telefony kupují ti kdo nemají na pořádné připojení. Takže ten kdo si koupí drahý smartphone, má potencionálně na to aby měl mít data v Cloudu. Ale taky má víc místa na offline obsah.

   Ti co naopak koupí levný smartphone nají malý úložný prostor. A FUP použitelný pro skladování dat v cloudu mít tuplem nebudou. Na nějaké OTG USB připojováni disku Lighting port zapomeňte.

 3. Tom (neregistrovaný)

  prodeje promluvili ?? :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).