Apple prodal méně iPhonů, než se očekávalo: Na hodinkách vydělal 1,4 miliardy dolarů

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku (ve fiskálním roce Apple se jedná o třetí čtvrtletí). Na tato čísla jsme byli od začátku zvědaví, neboť se jedná o vůbec první čtvrtletí, kdy do finančních výsledků promluvily prodeje hodinek Apple Watch. Celková čísla naznačují, že Apple je velmi zdravou společností, v meziročním srovnání narostly tržby o třetinu na bezmála 50 miliard dolarů, čistý zisk pak vzrostl o 39 procent na 10,7 miliardy dolarů. Hrubá marže mírně vzrostla z 39,4 % na 39,7 %,

Tradičním tahounem byly opět telefony iPhone, těch Apple v uplynulém čtvrtletí prodal 47,5 milionu, což je o 35 procent více než v loňském roce. I tak toto číslo mírně zklamalo analytiky, kteří po neočekávaných úspěších v minulých kvartálech očekávali ještě vyšší počet. Zájem o tablety iPad stále klesá, Apple jich prodal 10,9 milionů, loni ve druhém čtvrtletí to však bylo o 3,4 milionů více.

Navzdory poklesu celého trhu s počítači mírně vzrostl zájem o počítače Mac, prodalo se jich 4,7 milionu, oproti 4,4 milionu v loňském roce. Nováčkem v kategorii vyráběné elektroniky jsou hodinky Apple Watch, Apple na nich podle slov svého ředitele Tima Cooka utržil 1,4 miliard dolarů, spekuluje se, že počet prodaných kusů se pohybuje okolo 3 – 4 milionů.

Tržby z pohledu jednotlivých oblastí

Na službách (App Store, iTunes, iCloud apod.) vydělal Apple 5 miliard dolarů, což je rekordní částka, která jde ruku v ruce s počtem prodaných zařízení. Apple se také pochlubil, že v hotovosti a cenných papírech drží více než 200 miliard dolarů, v příštím kvartále počítá s tržbami okolo 49 až 51 miliard dolarů.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku