Apple ve 4. kvartále prodal méně iPhonů a Maců, přesto vykázal rekordní tržby i zisk

Společnost Apple včera večer zveřejnila výsledky svého hospodaření za čtvrtý kvartál loňského roku, který u firmy z Cupertina otevírá fiskální rok 2018. Apple v nejsilnějším čtvrtletí v roce vykázal rekordní tržby 88,3 miliard dolarů (asi 1,8 bilionů korun), z nichž dokázal vygenerovat čistý zisk 20,1 miliard dolarů (asi 405 miliard korun). Meziročně si tak Apple polepšil o 13, respektive o 12 procent.

Tržby a zisk Q1/18

Tahounem Apple byly v minulém čtvrtletí pochopitelně iPhony. Apple jich prodal 77,3 milionů, což je o milion méně, než ve stejném období v loňském roce. Tim Cook si velmi pochvaluje prodeje iPhone X, podle něj byl od začátku prodeje nejprodávanějším iPhonem v portfoliu, byť jeho přesný podíl neznáme. Jeho slušné prodeje jsou však patrné z průměrné ceny jednoho prodaného iPhonu, která aktuálně činí 797 dolarů (asi 16 100 korun bez DPH), přestože se předpovídalo 755,78 dolarů (asi 15 200 korun bez DPH).

Prodeje zařízení Apple

Meziročně si Apple pohoršil i v prodejích počítačů Mac a to z 5,4 na 5,1 milionů, naopak prodal 13,2 milionů iPadů, což je o 100 tisíc víc než loni ve stejném období. O 70 procent také narostly tržby ze sekce Ostatní, do které Apple řadí hodinky Apple Watch, sluchátka AirPods a Beats a další produkty. Apple se ve finanční zprávě také pochlubil, že má aktuálně v oběhu 1,3 miliardy zařízení, což je meziroční nárůst o 30 procent za pouhé dva roky.

Příjmy ze služeb (App Store, iTunes, Apple Music…)

Applu se také dařily prodávat služby, na nichž utržil stejně jako v minulém kvartále 8,5 miliard dolarů (asi 171 miliard korun), meziročně se jedná o 18procentní nárůst.

Tržby z hlediska segmentů

V aktuálním čtvrtletí Apple očekává příjmy mezi 60 – 62 miliardami dolarů (asi 1,2 – 1,25 bilionů korun).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku