Domů » Bleskovky » Apple se podle Hongkongu podílí na čínské „cenzuře a útlaku“, napravit to má Tim Cook

Apple se podle Hongkongu podílí na čínské „cenzuře a útlaku“, napravit to má Tim Cook

Nedávno jsme psali o tom, že Apple na přání Číny odstranil uživatelům v Hongkongu emoji Tchaj-wanu. Mnohem větší vlnu kritiky však vyvolal jiný krok Applu, jímž taktéž činí ústupky čínské komunistické vládě.

Apple totiž ze svého App Store odstranil aplikaci HKmap, následně ji znovu povolil, a poté opět odstranil. Aplikace slouží primárně protestujícím k mapování míst, v nichž aktuálně probíhají zásahy pořádkových jednotek a kde tedy hrozí újma na zdraví. Využívají ji však také běžní občané, kteří se například chtějí v klidu dostat do práce.

Pomůže dopis významného zákonodárce?

Na odstranění aplikace kromě běžných uživatelů negativně reagoval i významný hongkongský zákonodárce Charles Mok. Tento internetový podnikatel již od devadesátých let prosazuje svobodu trhu, médií a obecně dodržování občanských a lidských práv v regionu. V otevřeném dopise adresovaném CEO Applu Timovi Cookovi vysvětluje důležitost aplikace pro tamní obyvatele.

Podle Moka je aplikace HKmap důležitým nástrojem pro občany, který jim umožňuje vyhnout se nebezpečným místům, kde hrozí zranění od zasahující policie. Ta totiž podle něj opakovaně bezdůvodně napadá lidi, navzdory deklaracím o použití minimální síly.

V dopise se lze také dočíst, že pokud byla HKmap odstraněna kvůli své schopnosti trackovat v reálném čase polohu policie, měly by být odstraněny také aplikace jako Facebook, Twitter a Telegram, které k tomuto účelu lze využít taktéž. Tato pasáž je zjevnou reakcí na uniklou interní komunikaci Applu. V ní Tim Cook obhajuje odstranění aplikace právě porušováním čínských zákonů.

protest

V závěru Charles Mok zmiňuje, že si vždy jako dlouholetý uživatel Apple produktů cenil toho, že firma kladla důraz na svobodu vyjadřování. Nyní však prý spolu s dalšími občany Hongkongu napjatě sleduje, jestli se Apple rozhodne aplikaci znovu povolit, nebo se stane „komplicem čínské cenzury a útlaku“.

Rostoucí kauza kolem aplikace HKmap navíc není jedinou, kterou Apple v souvislosti s Hongkongem řeší. Nedávno také bez udání důvodu odstranil zpravodajskou aplikaci Quartz. Opět se samozřejmě předpokládá, že tak učinil na žádost centrální vlády ČLR. Apple se tak ocitl ve velmi nepříjemné situaci. Na jedné straně riskuje závažné poškození reputace, na druhé mu pak v extrémním případě hrozí ztráta důležitého čínského trhu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments