Domů » Bleskovky » Apple přestává válčit s neoficiálními servisy. Poskytne jim školení, nástroje a originální díly

Apple přestává válčit s neoficiálními servisy. Poskytne jim školení, nástroje a originální díly

Před nedávnem se rozhořela kauza, že Apple omezuje výměnu komponent v iPhonech v neautorizovaných servisech – pokud si v nich necháte vyměnit akumulátor (i originální), nebude vám v nejnovější verzi systému iOS fungovat funkce zdraví baterie. U „podomácku“ vyměněných displejů zase pro změnu nefunguje funkce TrueTone. Apple chtěl těmito kroky přinutit uživatele, aby s jakoukoliv závadou navštěvovali pouze autorizované servisy. Nyní ale dává šanci i „garážovým“ opravářům.

Stejné podmínky jako autorizovaný servis

Apple v USA spustil program nazvaný Independent Repair Provider, který umožní provádět neautorizovaným servisům pozáruční opravy jablečných zařízení. Subjekt, který se do tohoto programu zapojí, bude mít snazší přístup k originálním komponentám, k diagnostickým a opravárenským nástrojům, a také ke školením, jak které opravy provádět správným postupem. Zapojení servisu do tohoto programu je zdarma, schválené opravny budou mít přístup k náhradním dílům za stejné ceny jako autorizovaní partneři.

repair

Program byl prozatím spouštěný pouze v Severní Americe, v budoucnu se má ale rozšířit i do Evropy a Asie. Podmínkou je mít v týmu alespoň jednoho certifikovaného technika a prostory opravny v komerčním písmu, nikoliv např. v místě bydliště.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. Určitě krok správným směrem. I když se program vztahuje pouze na iPhone a reálně se týká pouze baterii a displejů, přesto je to vítaná změna v politice Apple.

  2. Krok vitam, konecne zlepseni v oblasti, kde je Apple jednou z nejhorsich spolecnosti vubec.

  3. Kdo by se divil, když si to už dnes zvládne každý opravit doma na koleně díky kanálům jako „JerryRigsEverything“ a s čínskými díly za pár šupů. Tak to je jasný, že Apple u nejsnáze opravitelných komponentů raději začne prodávat originály a rejžovat i na nich.

  4. Neoficiálne servysi sa stanu oficialnymi za poplatok na skoleni + výmena za oficiálne drahšie diely. Vsetko sa to prejavy na cene opravy. No kto by to nebral. A ludia budú chodiť naďalej radšej do neoficialnych kde to budú mat lacnejšie.

    • Nikoliv. Zapojením a schválením nezávislého servisu do programu se z něj nestane AASP (Apple Authorized Service Provider). Tzn. nezávislý servis bude pořád moct provádět opravy způsobem který uzná za vhodné (tzn. vyměnit vadnou součástku místo celé desky). Tímto programem dává Apple vybraným nezávislým servisům přístup k některým originálním dílům. Spíš si myslím, že to poškodí nejvíce samotné AASP.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).