TOPlist

Apple má za sebou další rekordní čtvrtletí, nejvíce rostly příjmy ze služeb a počítačů

Logo Applu obklopené grafy

Apple v noci na dnešek zveřejnil finanční výsledky za první kvartál letošního roku. Pro kalifornskou firmu to byl jednoznačně úspěšný kvartál, z hlediska tržeb a zisku neměl Apple ve své historii lepší vstup do nového roku. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce se tržby zvedly o 9 procent na 97,3 miliard dolarů (asi 2,26 bilionů korun), čistý zisk pak narostl o 6 procent na 25 miliard USD (asi 581,5 miliard korun).

Méně vydělaly pouze iPady

Pokud si finanční výsledky rozebereme podle odvětví, tak nejvíce tradičně připlulo na jablečné účty z prodeje iPhonů. Celkem se jednalo o částku 50,57 miliard USD, což je meziročně o 5 procent více. Druhým nejvýdělečnějším odvětvím jsou služby, na nichž Apple utržil 19,8 miliard USD, což je nárůst 17 procent. V případě služeb, které si aktuálně předplácí 825 milionů lidí, se přitom jedná o absolutní historický rekord – zatímco hardware se nejvíce prodává ve vánočním kvartále, tržby ze služeb rostou kontinuálně.

Dařilo se i počítačům Mac. Příjmy z jejich prodeje se meziročně navýšily o 15 procent na 10,44 miliard USD. Je zjevné, že Apple uhodil integrací vlastních procesorů do Maců hřebíček na hlavičku, neboť ty vykazují rostoucí příjmy již sedmý kvartál v řadě. Na prodeji příslušenství Apple vydělal 8,8 miliard USD, z prodeje tabletů iPad pak přiteklo do cupertinské kasy 7,65 miliard USD. Tržby z iPadů jako jediné zaznamenaly meziroční pokles, byť o zanedbatelná 2 procenta.

Šéf Applu Tim Cook po oznámení výsledků přiznal, že ačkoliv očekával zlepšující se situaci v dodavatelských řetězcích, stále se mohou v aktuálním kvartále objevit problémy spojené s dodávkami některých komponent. V obavách z šíření nemoci COVID-19 zavádí Čína velké restrikce, které mohou mít na dodávky vliv. Například na některé konfigurace Macu Studio se nyní čeká do konce července, vybrané konfigurace MacBooku Pro budou dostupné až v červnu.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku