Domů » Články » Apple v Číně prohrál spor o název „IPHONE“. V Indii zase nesmí prodávat repasované modely

Apple v Číně prohrál spor o název „IPHONE“. V Indii zase nesmí prodávat repasované modely

Apple v posledních dnech zažívá trochu krušnější období. Nejprve to začalo nižšími tržbami a tím i souvisejícím poklesem hodnoty akcií, o kterém jsme nedávno informovali, a nyní se pozornost obrací k Číně a Indii, kde společnost čelí problémům s ochrannou známkou „IPHONE“ i se zařízeními samotnými.

iphone_cina

Jablečný gigant v Číně prohrál soudní spor o ochrannou známku „IPHONE“ (i když prodejní název telefonu je iPhone), pojmenování tak budou nyní moci využívat další firmy pro svá příslušenství, konkrétně společnost Xintong Tiandi Technology, zabývající se výrobou a prodejem kožených doplňků. Tato čínská společnost o ochrannou známku zažádala v roce 2007 a byla schválena v roce 2010. Apple o ni zažádal již v roce 2002, uznána mu však byla až v roce 2013.

Patent čínské firmy na název "IPHONE"
Patent čínské firmy na název „IPHONE“

Apple žalobu podal již dvakrát, avšak neúspěšně. Proto celou situaci dotáhl až k nejvyššímu soudu, ten však rozhodl ve prospěch čínské firmy, která může pojmenování „IPHONE“ na svém zboží vesele používat i nadále.

Zákaz prodeje repasovaných iPhonů v Indii

Zajímavá je také situace v Indii. Zde totiž Apple dostal zákaz prodeje repasovaných iPhonů. Nařízení vydala indická vláda.

Apple chtěl touto technikou dosáhnout většího tržního podílu, neboť se mu zde nedaří prodávat telefony za plnou cenu. Telefony jsou zde prodávány pouze ve volném prodeji, nikoli přes operátory, kde by mohl zákazník dostat zvýhodněnou nabídku. Vláda toto nařízení vydala z důvodu ochrany místních výrobců elektroniky, Apple by jim totiž v tomto případě snižoval celkové tržby.

iphonese

Pokud Apple chce na trzích, jako je Indie, uspět, bude muset razantně snížit marži na svých produktech. To by pak mohlo přispět ke zvýšení podílu na trhu.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments